Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

stefan1

  La aluni amentii cresc unii de toamna dar alti primavara. De inflorit (eliberat polenul) doar primavara, insa asta ziceam intr-un mesaj anterior daca nu cumva caldura de acum i-a facut sa elibereze polen.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

       Cei din prima poza, mai lungi, sunt deja in faza imediat anterioara eliberarii polenului. I-am scuturat dar inca nu cade nici un firisor de polen.

andreiu

      Iata-ne mai batrani cu un an !   La multi ani tuturor colegilor de forum si vizitatorilor !!
  Este mare praznic crestin, ziua de Sfantu Vasile. Cu aceasta ocazie urez tuturor ce poarta acest nume sanatate, viata lunga, vigoare fizica si mentala precum si buna intelegere in familie si societate !!!    Bucovinene, Tassevasi si cei mai tineri, aveti un gand bun, de prosperitate pentru anul in care am intrat, de la Andreiu :happy_birthday: !!!! : sampanie:

bucovineanu

Multumesc pentru urari si ce imi urezi mie sa-ti dea Domnul inzecit.

tassevasi

  Multumesc  d-l Andrei pt  aceste urari ,acum si eu la  rindu-mi va  adresez  sa aveti un an mult mai bun,fericire in fam  si numai bine . :hi: :hi:

andreiu

    Am primit vesti ca si la Dupapiatra s-a topit zapada, asa ca azi voi da o fuga sa ascult albinele si sa indrept in masura posibila ce ar mai fi de indreptat. De asemenea voi aduce la Deva material pentru confectionare rame. Mi-am propus ca anul acesta sa cladesc cat mai multe, incepand de la rachita, salcie si pomii fructiferi. Cred ca o sa fiu ceva mai harnic decat iarna trecuta, cand am petrecut cam prea mult timp pe forumul Apiardeal. Nu-l voi neglija sau abandona, dar voi fi ceva mai putin activ. Inafara de rame voi finisa si lazile de polistiren incepute anul trecut.

andreiu

      La Dupapiatra lucrurile stau bine. Un singur roi pricajit, impachetat pe 3 rame nu a raspuns la apel. I-am constatat decesul si l-am trecut la pierderi. Pitigoii au tras buretii de la urdinis si a fost furat. Ieri si alaltaieri au fost doua zile primavaratice cu 8 grade maxima la ora 14. Dupa ascultarea cu furtunul a albinelor, am plantat si cativa pomi fructiferi, care ii aveam altoiti in gradina cu legume. Am strans ce material lemnos de brad mai aveam, l-am scurtat la dimensiunea portbagajului si l-am adus la Deva. Am demontat si motorul electric de la circularul de la Dupapiatra si l-am montat pe cel construit de mine la Deva. De-acum inainte nu voi mai cumpara rame !!

bismark

    Spor la treaba, mosule iar cu pitigoii punele citeva bucati de slanina atirnate prin pomi sa-i tii ocupati,altfel se fac portari la urdinis cind va fi o zi de zbor.Sanatate, cu respect.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tassevasi

Citat din: andreiu din Ianuarie 05, 2014, 08:34:36 AM
    De-acum inainte nu voi mai cumpara rame !!

Daca  v-ati hotarit sa faceti , va dau  si o  schita pt  un cadru de asamblat rame , asta va fie  de  ajutor  , nu mai stiu  daca  vi l-am  aratat   pe-al  meu .
   Numai bine . :hi: :hi:

bismark

   Multumim, Vasile il am putin mai mare dar acum sint la taiat subansamblele,am o stiva de lemn de tei uscat care sa o debitez ca stinghii si laterale.Si pe linga astea toate am mai si un generator de asamblat la o bicicleta sa-mi incarc bateriile ca de vreo luna vint nu-i soare nu-i si nu-i bine.Mai ales ca am si pus ceva in greutate. :razz: :razz:Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Scuzati-ma ca am fost ocupat cu demontarea pomului. Este regula ca dupa ce trece popa cu crucea, impreuna cu cei ce m-au ajutat sa-l impodobesc (nepoteii), demontam luminile, globurile si beteala, apoi il ducem la camioneta. Astazi am terminat si ultimele bomboane si aici contributia a fost relativ egala la consumul zilnic.
    Bismarc, cu pitigoii ai dreptate, produc ceva deranj si stricaciune dar sunt si utili pentru distrugerea omizilor la pomi primavara. Sunt multumit ca nu am vazut nici o lucrare de ciocanitoare in stupina. Alea cand se apuca fac prapad.
    Vasile, multumesc pentru schita, voi face si eu un asemenea cadru, ceva mai inalt, pentru ca eu raman la o singura dimensiune a ramelor, cea normala, 1/1. :hi: :hi:

andreiu

        Dupa atatea sarbatori,astazi insfarsit m-am apucat de treaba. Am pus in functiune circularul Home made si am facut primele elemente de rame. Panza cu widia merge brici, motorul de 1,6 kw este destul de puternic, asa ca in cateva zile tot materialul o sa-l fac bucatele: sipci pentru rame, scandurele de zbor si reducatoare de urdinis.

tassevasi

  Nu  stiu daca  mai retineti cum  am  eu masa , dar e  bine sa va repet .
   2 balamale , o tija din masa  ce intra intr-o teva si pe ia   surub pt  stringere   si fixare la   dimensiunea  dorita  ,  ulterior eu am pus  un cric  de masina (dacia) unde fac reglajul  f  fin .
   E  bine sa aveti un  cornier mai  mare  de 50  si sa-l   faceti  dreptar  pe  care   sa-l  plimbati si regla  la dimensiunea dorita ,printr-un   surub la un capat   sau  la ambele  capete . E mai  bine sa  faceti  cu o singura  stringere  si prin (slabire-stringere)  sa  modificati  dimensiunea  dorita .
   Usor , usor , va  rezolvati problema , va doresc  spor la treaba si numai bine .

andreiu

      Vasile, multumesc pentru idei, sunt bune, insa m-am obisnuit cu acest sistem rudimentar si reusesc sa tai la orice dimensiune si orice falt, cu reglari successive din ridicarea mesei si reglarea dreptarului din lemn. Pana as face imbunatatirile sugerate de tine, termin de maruntit materialul care il am. Maine fac si cadrul de montaj rame.

bismark

   Bravo,mosule vad ca tragi tare, numai ca leandrii aii din ghivece ai sa-i pierzi de la praful de rumegus.Sterge-i cu o cirpa umeda si muta-i unde nu ai praf.Am avut si eu si i-am pierdut ca sint sensibili la praf trebuiesc curatati des.Eu somez ca am toate sculele umede de la ceata care nu se mai termina. Imi place metoda ta de a ridica masa circularului.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/