Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

fiug1970

asa-asa,cu salata iesita din samanta de acelasi an.eu semanam dupa ce scoteam usturoiul,ceapa, samanta de salata de anul trecut.pe timpul asta o rasadeam,ii scurtam putin frunzele,ca le ardea gerul,oricum si le inveleam cu un strat bun de frunzar.primavara prin martie greblam cu grija salata si cateodata aveam un covor de marar de toata frumusetea prin salata,iar prin aprilie aveam verzisoare de salata.

rarescyp

Citat din: andreiu din Noiembrie 11, 2013, 07:34:42 PM
     Bine ai venit pe la noi, Rares ! Ma bucura aprecierile tale si te felicit sincer pentru rabdarea de care dai dovada, citind tot ce am scris pe acest topic. Sper ca unele lucruri sa se potriveasca si la tine si sa poti folosi cate ceva, macar ca sursa de inspiratie.
       Lazile mele experimentale din polistiren expandat  nu si-au dat inca examenul iernarii. Sunt cu fund fix, deci iernarea va fi in sistem horn. Deocamdata nu am indepartat folia de deasupra ramelor. Precizez ca acest sistem de lada se preteaza doar pentru stationar. Pana acum s-au comportat ireprosabil, sunt curios cum vor ierna albinele, in comparatie cu cele din lazile din lemn, urmarind ca parametri consumul de hrana, perioada inceperii pontei, viteza de dezvoltare in primavara.   Am ceva emotii pentru cele cateva familii de la Dupapiatra, care vor ierna in astfel de lazi. In zona sunt ciocanitori si s-ar putea prinde ca nu sunt din beton dupa cum par a fi pe dinafara.
      Iti doresc si eu ca planurile tale de viitor sa se realizeze cat mai curand .  :hi: :hi:

lazile pe care le- am facut eu sunt niste lazi hibrid; fund de lemn cu plasa , capac de OSB + tabla , corp din polistiren extrudat ( in partile de sus si de jos ale corpului cate o rama de lemn )...
un astfel de stup pe 10 rame: corp +  magazie 1/2 + fund + capac , cantereste 7 kg
am festit extriorul cu vopsea pe baza de apa ; inca ma gandesc cu ce sal festesc la interior...
daca vremea o sa tina cu mine ; zilele urmatoare o sa  mut o fam medie stransa pe 6 rame intr- o astfel de lada pt a urmarii modul de iernare...daca trece examenul; in primavara o sa mesteresc vreo 30 - 35 astfel de lazi
mentionez ca eu le-am gandit in special pt transportul in pwstoral...
  Multa sanatate...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

Aurel

       De ce vrei neaparat sa-i "festesti" la interior ?

rarescyp

unii colegi de pe acest forum care au mai experentat asa ceva se plangeau ca albinele din famiile puternice ' rod' acest polistiren...am cumparat vopsea alba pe baza de apa pt lemn, pt exterior de la Savana....azi o sa vopsasc o lada interior + exterior si i sa vad ce - o sa iasa.
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

andreiu

        Lazile gandite de mine le-am vopsit cu lavabila doar pe exterior, iar pe dinauntru a ramas suprafata rugoasa rezultata din aplicarea cu spaclu lat sau gletiera a stratului de adeziv. Nu au manere, sunt orizontale cu compartimentare fixa si pot fi manipulate de o singura persoana (goale).

andreiu

     Pentru Bismark :

     Dom' Gheorghita, de-abia azi am pus coletul la posta. Il vei primi probabil in 2-3 zile. Ti-am pus tuberculi de topinambur si rizomi de helianthus giganteum. Poate imi mai trimiti si tu 2-3 pui de ce ai tu in plus. Cativa aluni iti altoiesc la primavara.

pharaonu75

Citat din: andreiu din Noiembrie 12, 2013, 05:38:25 PM
... Cativa aluni iti altoiesc la primavara.

Sa nu ma uitati nici pe mine cu vreo 2-3 aluni altoiti!  (mi-ati spus sa fiu insistent, sa va mai reamintesc  :wink2: )
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

     Fara grija Pharaoane, odata ce ti-am promis, musai sa ma tin de cuvant.

pharaonu75

Citat din: andreiu din Noiembrie 12, 2013, 06:39:28 PM
     Fara grija Pharaoane, odata ce ti-am promis, musai sa ma tin de cuvant.

Nu-mi faceam probleme, insa nu am putut pierde momentul ca sa ma bag in seama! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

     Eu te-am bagat demult la seama, ti-am dedicat de ziua ta si o poezioara. Apropo, tu ai in zona topinambur?

pharaonu75

Citat din: andreiu din Noiembrie 13, 2013, 09:08:15 AM
     Eu te-am bagat demult la seama, ti-am dedicat de ziua ta si o poezioara. Apropo, tu ai in zona topinambur?

Multumesc pentru poezie! Eram in drum spre Sighisoara, mergeam la targ si m-a sunat Razvan_Ti si mi-a citit-o.

Topinambur cred ca este, insa nu am cautat prin "salbaticie". Am vazut prin curtile oamenilor, insa nu ma bag sa scot de acolo, pentru ca imi iau bataie! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

     Daca doresti si ai unde pune si n-ai de unde, da-mi adresa pe mp si iti fac si tie un colet, ca la Bismarc. Eu am fost mai insistent cu cautarile si am gasit pe terenuri necultivate.

bismark

    Multumesc, mosule astept sa imi parvina pachetul. Eu pot sa-ti trimit in primavara citiva pruni care nu au nevoie de intretinere si se coc mai devreme.Un fel de goldane rosii.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

        Este bun orice pom roditor pe langa casa omului si daca fructele se coc esalonat este si mai bine. La Dupapiatra mai este inca loc de plantat.

bismark

   Primit pachetul, te rog sa imi spui cit de adinc trebuie sa le ingrop si  ce fel de tren ii prieste.Multumesc mult,cu resapect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/