Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

        A doua presupunere a fost ca albinele mature le scot fortat la zbor pe cele tinere, care  nu fac acest lucru din instinct, asa cum uneori procedeaza si cu matcile care intr-un timp rezonabil nu ies de bunavoie la zborul de imperechere. Dar dupa aspectul lor, albinutele cazute in iarba inca nu erau apte de zbor, sunt inca fragile si pufoase.

andreiu

        Pharaoane, se pare ca forumul se dilata, depaseste toate recordurile, depasim la aceasta ora 600 de utilizatori on-line. A iesit lumea la promenada ?

mape 48-petru manea

Parerea mea este ca acele albinute sunt bolnave ---probabil au fost intepate in celula inainte de eclozare de varooa
sau alta boala si albinele mature fac curatenie---asa se intampla si cu albinele otravite care se intorc in stup si nu sunt primite
Dar sa auzim si alte pareri  :hi:

andreiu

        Observ ca de la minut la minut numarul vizitatorilor pe forum creste, am senzatia ciudata ca s-a declansat un furtisag de proportii. Sa fie oare o intamplare sau ceva organizat ? Este cineva interesat sa realizeze blocajul ? Suntem cumva tinta unui atac cibernetic ?

cipik

Bine ca nu am observa pe 11 sept, ca ma uitam pe ecran de viespi camicaze care vor sa imi sparga monitorul,  =)). Sanatate si la mai mare.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

andreiu

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 16, 2013, 08:27:24 PM
Parerea mea este ca acele albinute sunt bolnave ---probabil au fost intepate in celula inainte de eclozare de varooa
sau alta boala si albinele mature fac curatenie---asa se intampla si cu albinele otravite care se intorc in stup si nu sunt primite
Dar sa auzim si alte pareri  :hi:
Am deschis stupul pentru a observa daca exista ceva in neregula. Familia era linistita, matca isi vedea de treaba, populatie buna, compacta, stransa pe 7 rame din care doar una cu puiet si cu rezerve suficiente pentru iernare. Dupa diafragma mai avea putina miere de tras in cuib, dintr-o rama descapacita cu o zi inainte, iar de afara albinele aduceau sporadic polen si ceva miere de la odontites rubra.

tassevasi

Citat din: andreiu din Septembrie 16, 2013, 09:47:16 PM
        Observ ca de la minut la minut numarul vizitatorilor pe forum creste, am senzatia ciudata ca s-a declansat un furtisag de proportii. Sa fie oare o intamplare sau ceva organizat ? Este cineva interesat sa realizeze blocajul ? Suntem cumva tinta unui atac cibernetic ?

   :) Vad  ca stati de la ora 20 pe  nr  de utilizatori .
   E posibil  sa avem si furtisag ,etc  :)
    Numai bine si sanatate sa avem .

bucovineanu

Pana acum se facea statistica cu numarul de vizitatori in ultimele 60 de minulte. Acum sunt numarati vizitatorii activi i ultimele 960 de minute. De aici cresterea exponentiala.  :smile:

romikele

Hopa! O setare gresita, se repara imediat.
N-am observat asta pana acum...  :zzz:

stefan1

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 16, 2013, 08:27:24 PM
Parerea mea este ca acele albinute sunt bolnave ---probabil au fost intepate in celula inainte de eclozare de varooa
sau alta boala si albinele mature fac curatenie---asa se intampla si cu albinele otravite care se intorc in stup si nu sunt primite
Dar sa auzim si alte pareri  :hi:

  Sunt de aceeasi parere si e un fenomen care la mine cel putin se intalneste frecvent toamna.
  Eu incerc sa-mi explic asa fenomenul: pe toamna albinele isi dau mai putin staruinta cu cresterea puietului decat primavara si vara. Asa apare puiet sa ii spun 'racit' pe la marginile suprafetelor de puiet. Acolo raman unele celule izolate, din care puii intarzie sa iasa desi din celulele vecine a iesit de una, doua sau chiare mai multe zile. Acei pui sunt debili, chiar daca aparent nu au defecte vizibile. Albinele le pot scoate ele din celule si le arunca sau le scot din stup dupa ce singure au iesit din celule. Este posibil si sa fie pui care au fost parazitati de varroa. Nu este obligatoriu ca paduchele sa ramana pe pui, de obicei paduchi ies imediat ce puiul roade partial capacelul celulei. Faptul ca insasi acea albina-pui vrea sa paraseasca stupul si cauta sa se indeparteze de lada, este dovada ca ea simte ca nu este viabila si nu vrea sa mai dea de lucru altor albine sa o scoata din stup (e instinctul care le face si pe albinele batrane sau ranite sa iasa din stup si sa caute sa se indeparteze). Vorbesc de o neglijare a puietului toamna, deoarece daca vorbesc de puiet racit, acest fenomen ar trebui sa se produca mai intens primavara cand noptile sunt mult mai reci si suprafetele de puiet mai mari ca acum. Am putea pune totul pe seama paduchilor. E clar ca toamna numarul paduchilor e cel mai mare iar suprafetele de puiet poate de 10 ori mai mici ca vara, deci concentratia de paduchi / suprafata de puiet este de zeci de ori mai mare ca vara. Totusi nici aici nu putem explica pana la capat, ca desi spre marginile fagurilor se mai pot gasi astfel de celule de puiet tarat, puietul din centru este compact si iese regulat. Poate fi si vorba de un efect cumulat al celor doua posibile cauze: larvele incalzite insuficient isi consuma parte din resurse ca sa-si autoregleze temperatura (se stie ca au aceasta capacitate), dar daca se adauga o parazitare, atunci larvele sunt epuizate, eclozeaza cu cateva zile mai tarziu si nu mai sunt capabile sa devina albine viabile. Toate astea sunt doar supozitiile mele si poate alti stupari gasesc alte explicatii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

     M-am luminat, multumesc. In cazul acestei familii exclud varianta puietului racit, intrucat in urma cu cca 5 zile, cu ocazia primului tratament cu varachet am redus cuibul de la 10 la 7 rame, bine acoperite de albina. Ramane varianta doua, cea cu parazitii. Azi-maine voi face al doilea tratament, pentru distrugerea celor iesiti in acest interval de timp, urmand ca ultimul sa-l fac dupa eclozionarea totala a puietului capacit.  ^:)^:hi:

andreiu

        In plimbarea de ieri pe dealurile Devei am depistat inca o mica sursa de cules de intretinere. Pe un teren lasat de izbeliste de cativa ani buni si care a fost napadit de mure taratoare, in urma cu 2 luni proprietarul a facut curat si acum murea a lastarit si infloreste a doua oara. Albinutele au depistat-o si ele.

stefan1

Citat din: andreiu din Septembrie 16, 2013, 04:04:29 PM
        Iata cum arata dealul din sud-vestul Devei, in prag de toamna. Se observa palcurile razlete in care domina Odontites vulgaris. Este primul an in care o remarc ca plante melifera. Pun si o poza cu albina cu polen alb pe cap.

  Referitor la controversa Odontites vulgaris/Odontites rubra consulta acest site:

   http://www.theplantlist.org/tpl/record/kew-2397081
  Sunt cca 20 de sinonime pentru Odontites vulgaris, dar aceasta este denumirea recomandata.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

andreiu

       Pentru mine este sufficient ca m-ai ajutat sa identific specia, sa stiu cateva amanunte si sa o pot denumi cand vorbesc despre aceasta buruiana melifera. Dupa ce se vor coace semintele sper sa adum si sa duc si la Dupapiatra pentru a le imprastia pe locuri si terenuri nelucrate.  ^:)^ :thanks:  :hi:

andreiu

      Azi dimineata am facut al doilea tratament cu varachet. Sunt inca tot la stadiul de procedura indicat in prospect si ma enerveaza ca de multe ori albinele imi sting focul din banda de hartie prin ventilajul violent. Uneori cate una intra in contact direct cu jaratecul si-mi pare rau pentru acest sacrificiu inutil. Am prins totusi un pont: trebuie introdus capatul neaprins inainte pe urdinis.