Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

De unde ati luat acesti aluni altoiti? Desi am vreo 5 aluni in curte, mi-ar face cu ochiul inca vreo 2, dar vreau sa fie alt soi. Eu am aluni autohtoni, care se intalnesc din Dobrogea pana in varf de munte.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

        Sunt altoiti de mine, pe puieti salbatici crescuti spontan pe terenul nostru si altoiti primavara devreme, cu ramuri luate de la un priaten care are in curte la Deva doi aluni din soiul cu fructe mari.

pharaonu75

Am crezut ca se gasesc de cumparat pe undeva!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

ves.lucian

  un prieten si-a cumparat de la pepiniera din Dorobanti ( langa Arad ) doi aluni , pentru ca sa se polenizeze !!!
  nu stiu cat de mari sunt alunele , dar cand ajung pe la el , fac o poza !!!
   :hi: :nod: :razz: =D> :-c :beer: :beer: :beer: :ok: :yes: :thanks: :i_love_you:
Sa traim cu si in HRISTOS , singura bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Fara sa ai albine poti sa traiesti !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! imi pare rau ca moare daca ma inteapa !!!

andreiu

        Pharaoane, la primavara iti altoiesc si tie cativa aluni, iar la toamna viitoare gasesc eu o modalitate sa ti-i trimit. Chestiunea e ca, din cand in cand sa ma tragi de atentie, ca sti cum sunt batranii, mai si  uita ce-au promis. :razz: :hi:
        Luciane, tu cum esti doctor docent in pomicultura ar fi pacat sa nu-ti altoiesti si tu niste aluni ca lumea. pot sa-ti dau ramuri altoi din exemplarele care mi-au rodit anul acesta. Puieti de alun salbatic cred ca ai in zona. :hi: ^:)^

pharaonu75

Citat din: andreiu din Septembrie 05, 2013, 08:02:22 PM
        Pharaoane, la primavara iti altoiesc si tie cativa aluni, iar la toamna viitoare gasesc eu o modalitate sa ti-i trimit. Chestiunea e ca, din cand in cand sa ma tragi de atentie, ca sti cum sunt batranii, mai si  uita ce-au promis. :razz: :hi:
...

Batranii uita doar ce au interes sa uite! :wink2:
:thanks: :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bismark

   Alunelul,mosule azi am primit 5 aluni cadou de la un  cumatru de la Chisinau in trecere spre Italia,daca s-or prinde la primavara, voi vedea.Asa ca daca se vor prinde la anul voi avea ce altoi si eu sa am mai multe soiuri.Sa-mi zici care soi este mai valoros, ca poate ma lipesc la tine de citeva crengute.Pina atunci sa fim sanatosi.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     
Citat din: pharaonu75 din Septembrie 05, 2013, 10:21:27 PM
Citat din: andreiu din Septembrie 05, 2013, 08:02:22 PM
       

Batranii uita doar ce au interes sa uite! :wink2:
:thanks: :thanks:
In acest caz nu am nici un interes sa uit. Daca va continua vremea tot asa, cu ploi si vreme urata in perioada salcamului la Dupapiatra, cred ca voi incerca sa dezvolt afacerea cu aluni altoiti si o sa am nevoie de ceva reclama. Si nu este de ici, de colea, sa ai un agent de marketing pe ditamai PHARAONU. Poate punem si de o asociere alunicolo-apicolo pe axa centru-vest/sud-est. Nu de alta da' prin baraganul vostru aveti nevoie si de umbra mai deasa din care sa-ti cada toamna alune mari, iar primavara devreme polen proaspat pentru albinute. :smile:

Bismark, esti si tu pe axa. Noi doi putem sa facem afacerea cu trocul; Tu esti specializat deja pe goji si kaki, iar eu pe aluni. Nu am inteles ce ai primit de la cumatru, aluni, sau alune ?

bismark

   Am primit 5 aluni obisnuiti.Si referitor la afacere se face.Chiar am pregatit sera pentru rasaduri de goji,iti pot trimite si acum daca vrei.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       Inseamna ca i-ai primit la ghiveci. In legatura cu rasadurile de goji, normal ca vreau, dar cum  vei trimite marfa? Se preteaza oare prin servicii postale sau curierat? Ori sa-mi trimiti ceva seminte?

bismark

   Prietene,cum preferi, eu iti pot trimite si seminte si plantute prin posta asa cum am primit si eu multe plante de la alti prieteni.Dar eu zic sa-ti trimit plante gata crescute numai sa-mi spui adresa pe MP.Si la fel poti si tu sa-mi trimiti crengute pe care le recoltezi toamna si eu le voi tine la nisip pina la primavara cind le voi folosi. In rest numai sanatate.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

       In regula, te contactez pe mp

pharaonu75

Citat din: andreiu din Septembrie 06, 2013, 08:13:13 AM
     In acest caz nu am nici un interes sa uit. Daca va continua vremea tot asa, cu ploi si vreme urata in perioada salcamului la Dupapiatra, cred ca voi incerca sa dezvolt afacerea cu aluni altoiti si o sa am nevoie de ceva reclama. Si nu este de ici, de colea, sa ai un agent de marketing pe ditamai PHARAONU. Poate punem si de o asociere alunicolo-apicolo pe axa centru-vest/sud-est. Nu de alta da' prin baraganul vostru aveti nevoie si de umbra mai deasa din care sa-ti cada toamna alune mari, iar primavara devreme polen proaspat pentru albinute. :smile:
...
Eu am fost crescut in zona de deal/munte, iar in Baragan tare duc dorul padurilor prin care ma jucam in copilarie.
Atat in jurul blocului unde locuiesc, dar mai ales in curtea unde am stupina, am incercat sa plantez pomi fructiferi de toate felurile. Nu ma pot lauda cu cine stie ce soiuri, pentru ca la vremea respectiva (in urma cu 16 ani, cand am "initiat" gradina in care am stupina) nu prea aveam de unde sa aleg.
Am incercat sa conving cat mai multi oameni sa isi puna pomi in curte, insa pe aici prin Baragan, desi soarele arde foarte tare, lumea cam ezita sa isi puna pomi in curte pe motiv ca fac umbra si din aceasta cauza nu li se mai fac legumele...
Cum au ajuns la aceasta concluzie, Dumnezeu stie.
Problema este ca marea majoritate a curtii lor ramane nelucrata, dar tot nu vor sa puna pomi!
Iar mie nu-mi ajunge terenul ca sa plantez tot ce as vrea! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

          Ploile de saptamana trecuta au inviorat vegetatia si pe campul de langa Deva. Albinele cara din nou polen galben si portocaliu. Este inflorit topinamburul si o iarba de culoare mov, asemanatoare cu floarea de iarba neagra.

andreiu

      La Dupapiatra activitatea albinelor a incetat. Oamenii au cosit tarziu fanetele si prin gradini si inca nu a crescut otava cu trifoiul alb. Din cand in cand cate o albina rataceste pe sub pruni, cautand prune zdrobite sau incepute de viespi. Am inceput restrangerea cuiburilor pe ramele ocupate de albina, cu trecerea celorlalte dupa diafragma, pentru concentrarea mierii in cuiburile de iernare. Am observat ca acolo unde se descapaceste agitatia este mult mai mare, deci si pericolul de declansare a furtisagului. Matcile au incetat ouatul si mai exista cate putin puiet capacit, care va iesi in urmatoarele 4-5 zile.