Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

MyBees.ro

Andreiu, in satul in care am stupina am un unchi care este "de loc" din Deva. Bucurestean si el, dupa '89 si-a facut o livada si face o palinca de te lasa salivand, ceea ce nu gasesti de obicei prin zona noastra. Are o casuta, o livada de vreo 5ooo mp in care isi petrece wk-end urile si concediile.

Anul trecut, am facut o miere foarte faina, o poliflora care a stat in stupi de la salcam, gladita, amorfa pana la sfarsitul verii cand am extras-o. Gustand din ea, unchiul de care iti zic a exclamat doar "Bai! asta e mierea copilariei mele. Nu am mai gustat asa ceva de 40 de ani"

Iti dai seama ca m-a castigat definitiv cu remarca asta  :)

Acum, plimbandu-ma virtual prin Dupapiatra, am inteles exact cum e cu mierea de care ii fusese dor.

Intamplator, sau nu, anul asta si-a petrecut sarbatorile pascale la Deva. Eu ma magulesc singur, considerand ca mierea mea i-o fi declansat vreo criza de melancolie :))
my flickr  |  my facebook  |  my pinterest  |  my blog  | my YM: MyBees_ro@yahoo.com

bismark

    Buna,mosule,multa sanatate mosului tau care vad ca-ti face inspectia la rosii :bravo:saptamina aceasta am avut fata din Austria cu nepoatele si nu prea am avut loc la calculator.Cind am mai prins citeva clipe am mai raspuns cite putin.Ma bucur ca m-ai recomandat lui Sorin,inseamna ca nu-ti sint indiferent.Daca il pot ajuta cu ceva cu placere pentru oricine cit ma pricep.Cu respect si ei ii place intre trandafiri
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Buna, Bismark.
Sorin dupa cum intuiesc este un baiat bun si cred ca merita ajutat, sfatuit de noi astia mai trecuti de coama dealului. Este mai aproape de tine, de aceea l-am indemnat sa ti se adreseze direct.
     Buna, My Bees,
Dupapiatra, pentru mine este un magnet permanent. Zici ca te-ai plimbat la pas pe-acolo, dar nu mi-ai vazut stupina. Inseamna ca te-ai plimbat pe deasupra copacilor, si este mascata de frunzisul verde. Transmite-i unchiului devean salutarile mele. Si noi facem palinca (tzuica) buna.

    Dar sa continui cu pozele privind imprejurimile, vazute din varful Citerii: Spre sud si sud-est, dealurile spre Stanija, satul vecin unde in vechime erau exploatari miniere de aur.

andreiu

         Spre est si nord-est sunt dealurile dinspre Geoagiu si Zlatna. Am inchis cercul peisagistic, ajungand la Bradisor, vazut dinspre catunul Serboaia.

andreiu

         Coborand putin mai jos de la varful Citerii, am verificat daca s-au prins doi altoi, unul de alun si celalalt de mar, pe portaltoi salbatici, crescuti acolo. S-au prins si se dezvolta bine. Este un mic serviciu facut lui Nicolae a Floritii cu care ma mai ajut la nevoie, cand am de carat cate ceva cu boii.

andreiu

      Pe campul cu flori multicolore, zboara o mare varietate de fluturi. De departe, cel mai frumos este Coada randunicii, care din pacate nu m-a lasat sa ma apropii foarte aproape pentru a-l poza in toata splendoarea lui.

andreiu

        Intr-un  buchet mare de flori de ghizdei, perfect camuflata, sta la panda o lacusta mare. Oare pe cine asteapta ?

andreiu

        Dupa ce am pozat imprejurimile, am intrat cu Ara in padurea de mesteceni, zona rarita cu trei saptamani in urma.Am indemnat-o sa caute dar nu a gasit nimic.

andreiu

      Am trecut in paduricea de fag si am avut prima emotie. Ara ,cu nasul in vant, a luat-o hotarata intr-o directie, si s-a oprit adulmecand cu insistenta ceva la sol. M-am grabit sa ajung la ea si cand m-am apropiat cam la 4 metri, m-a transit un damf de carne stricata. Mirosul dupa care se luase Ara nu era de trufa, ci de la buretele puturos, phallus impudicus.

andreiu

       La iesirea din padurea de fag, am vazut un alt  fluture interesant; Desenul de pe aripi pare un portativ cu note muzicale.

andreiu

        In aceasta perioada albinele aduc mai mult polen galben, de pe florile de susai, bostan si sunatoare

andreiu

        Ieri, la gradina din Deva, unde am facut doi roi artificiali pe cate 6 rame pentru reginele care urmau sa soseasca de la Bucovineanu, m-a strigat peste gard o femeie: - Domnule, pot sa vorbesc ceva cu matale? - Bineinteles.           
Domnule, eu am gradina mai sus, langa padure si pe un stalp al gardului am un roi de albine. Nu ma pricep si as dori sa veniti sa-l luati de acolo.
        Manat de dorinta de a face un bine, dar si cu gandul meschin care ne caracterizeaza din pacate ca pot face si un chilipir, m-am inarmat cu cele de trebuinta pentru capturarea roiului si am plecat in graba impreuna, spre locul cu   pricina. Acolo....surpriza. Roiul, care o speriase pe biata femeie era de fapt, un viespar, ce-i drept, impresionant.

andreiu

       Tot timpul cat am lucrat in stupi, o albina nu m-a lasat in pace, a bazait incontinuu, dar nu pe tonul agresiv, ci parca voia sa-mi spuna ceva. A preferat lentilele ochelarilor, cand pe o fata, cand pe cealalta, s-a asezat de cateva ori si pe pleoapa, sub lentila. Se misca repede, bazaind usor si subtire, ma asteptam din moment in moment sa intepe, dar se pare ca ea avea doar chef de vorba.

MyBees.ro

Citat din: andreiu din Iulie 19, 2013, 07:32:11 AM... Roiul, care o speriase pe biata femeie era de fapt, un viespar, ce-i drept, impresionant.

La cum arata, cred ca este un cuib de "gargauni" - "vespa crabro", care isi fac cuiburile prin paduri.
Ati umblat la cuib?

Spor!
my flickr  |  my facebook  |  my pinterest  |  my blog  | my YM: MyBees_ro@yahoo.com

andreiu

     M-am apropiat cu mare bagare de seama si eram oarecum ingrijorat si intrigat ca nu observam miscare in jurul lui. Stiu cu ce se mananca o intepatura de gargaun din copilarie, cand din nestiinta am zgandarit cu un bat un asemenea cuib.
     Dupa ce I-am dat cateva ocoale, echipat cu celebra mea masca apicola fornata din stravechiul fes ( din vremea adolescentei mele) si ochelari, m-am hotarat sa incep lupta co gargaunii, dar... de data aceasta, o surpriza si mai placuta. Cuibul era gol. L-am luat totusi de acolo, pentru linistea femeii, dar si pentru a face o lectie semipractica cu nepoteii.