Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

        Am introdus cele doua matci made Bucovina in familii pregatite din timp, obtinute din divizarea a doua familii puternice. Fiecare familie avea cate doua rame cu botci de salvare, pe care le-am grupat intr-o alta lada. Dupa cca o ora de la aceasta operatiune de reorfanizare, le-am pus pe rame cutiutele de transport, pentru a fi eliberate noile matcute.

mape 48-petru manea

Dupa cum se vad albinele de pe cutiuta inca nu vor sa accepte noua matca   :hi:

andreiu

     Salut Petre ! :hi:
Si mie mi s-au parut putin agitate si agresive cele din a doua lada. Acu pe inserate, am verificat lazile. In prima era calm si interes mare pentru cutiuta. Am observat ca majoritatea albinelor insotitoare au murit si matca se misca ceva mai lent, iar serbetul de pe traseul de eliberare deabia inceput dinspre exterior. Am deschis cutiuta pentru a scoate albinele de insotire moarte si am pus cutiuta deschisa pe rame obsevand ce se intampla.

andreiu

       Iata reactia albinelor la primul contact cu matca

andreiu

        I se dau primele onoruri

andreiu

       Matca a stat nemiscata in cutiuta peste 20 de minute si eu asteptand sa observ procesiunea de parasire a cutiutei pentru a o poza. Am vazut ca nu mai poate fi vorba de a fi agresata si m-am dus la cealalta lada. Aici albinele erau la fel de agitate iar matca se misca vioaie in cutiuta, albinele insotitoare fiind la datorie. Am lasat cutiuta la locul ei, am inchis lada si am revenit la cea cu matca in cutiuta deschisa. Dar matca parasise cutiuta. Familia era linistita si nu am mai deranjat-o. Sunt curios maine daca o sa o vad la lucru, sau voi mai bifa un esec.

Vyktor

 :hi: Sanatate Mos' Andreiu si sa va traiasca matcile.

andreiu

    Multumesc, la fel, Victore !
        Ieri, la venirea spre Deva m-am abatut putin de la traseu si am ajuns pe unul din iazurile decantoare de steril de la Rosia Montana. Nu mica mi-a fost mirarea ca acolo sus, la coada iazului, era o balta serioasa si niste pescari tineri prindeau pesti, carasei marunti. Pe marginea baltii am vazut multa papura inflorita si mi-am amintit de unul din filmele prietenului nodtru Marin din Banatul Sarbesc. Am recoltat mai multe inflorescente si le-am pus la uscat. Marine, asta-i pipirigu pe care-l recomanzi a fi cel mai bun pentru fum la albine ?

pistol28

Citat din: andreiu din Iulie 03, 2013, 11:09:03 PM
    Multumesc, la fel, Victore !
        Ieri, la venirea spre Deva m-am abatut putin de la traseu si am ajuns pe unul din iazurile decantoare de steril de la Rosia Montana. Nu mica mi-a fost mirarea ca acolo sus, la coada iazului, era o balta serioasa si niste pescari tineri prindeau pesti, carasei marunti. Pe marginea baltii am vazut multa papura inflorita si mi-am amintit de unul din filmele prietenului nodtru Marin din Banatul Sarbesc. Am recoltat mai multe inflorescente si le-am pus la uscat. Marine, asta-i pipirigu pe care-l recomanzi a fi cel mai bun pentru fum la albine ?

Cand  dai cu ceara pe ele ?,  ca daca se usuca încep sa se desfaca si atunci le arunci, (tot patzitu-i priceput).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

andreiu

      Salut, pistol 28 ! :hi:
Nu mai stiu exact cat timp se tin la uscat, sau daca uscarea trebuie sa fie la soare/umbra. Spune-mi tu te rog, daca sti si daca Marin nu intra pe topical meu.

andreiu

   Mape, ai avut dreptate. Azi de dimineata am bifat esecul la prima matca. Am facut doua treceri fara sa dau de ea, apoi controland atent in iarba din fata stupului am gasit-o moarta. Iata dar, ce face graba si dorinta de a forta lucrurile in apicultura.

andreiu

         Aseara m-a derutat atitudinea supusa si curtenitoare a albinelor fata de matca, in cutia deschisa. Cred ca ar fi fost bine daca dupa eliminarea din cutiuta a albinelor de insotire moarte sa fi inchis la loc cutiuta cu albinele care o inconjurau pasnic si sa astept pana o eliberau in mod normal, prin consumarea serbetului din zona de eliberare.

mape 48-petru manea

Andreiule ,eu nu ma bucur ca am avut dreptate
si eu sunt Stan Patitu
Da graba strica treaba
Inca un sfat : incearca sa pui matca in cutiuta fara albinele insotitoare (albinele insotitoare sunt bune numai pentru transport
Albinele insotitoare din cutiuta se agita f.tare cand introduci cutiuta in stupul care primeste--mai departe se agita si matca si albinele din stup --rezultatul = esec DAR IN APICULTURA NIMIC NU ESTE BATUT IN CUIE ---cazuri si cazuri---de aceea apar contraziceri (si nu este rau ) in concluzie aproape toti au dreptate  :hi:

mape 48-petru manea

Inflorescenta la papura serecolteaza inainte de a fi "coapta ""  ---daca este coapta si daca o dai cu ceara la un momentdat ---explodeaza si i-ti semeni in gradina papura  :P

andreiu

      Una din multele legi ale lui Murphy spune ca daca un lucru incepe prost, are toate sansele sa se sfarseasca si mai prost.
   Cred ca cel mai potrivit inceput de postare ar fi "" incepatorul andreiu si albinele sale, un inceput de drum ""
   Incep insa cu o constatare trista. Am ratat si a doua introducere a matcii primita de la Bucovineanu. initial am vrut sa ascund acest al doilea esec personal, dar gandindu-ma mai bine, cred ca este interesant pentru incepatori si nu numai.