Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       In iarba este destul de mult ghizdei

andreiu

        Nici floarea de volbura nu este ocolita

andreiu

        De pe aceasta floare aduna polen de culoare mov. Tot pe aceasta floare am surprins un moment important din viata unui cuplu de gandacei minusculi, verzi sidefati

andreiu

      Imprejmuirea zonei din jurul casei prinde contur. Stalpii de salcam, curatati de coaja au fost plantati pe latura dinspre drumul proaspat pietruit. Ara a facut deja inspectia lucrarii.

andreiu

        Se lucreaza si pe latura dinspre stupina. Ma ajuta doi veri, unul de-al sotiei, Nicu, iar celalalt de-al meu, Danut.

andreiu

         Sunt doi baieti zdraveni, obisnuiti cu munca grea

andreiu

           In timp ce verii mei munceau la plantarea stalpilor, eu ma jucam de-a roitul.

andreiu

      Este un roi secundar, al 7-lea prins in acest sezon. Mi-am imbogatit banca de matci neimperecheate si am facut mai multe nuclee de imperechere pe cate 2 rame 1/1. La ultimul control, se imperechiasera 13 bucati. Am adus si la Deva 4 matci neimperechiate, iesite ieri, pentru a face azi roi artificiali.

bucovineanu

Daca imi aduc bine aminte cu ceva timp in urma ziceai ca problema roirilor e rezolvata. Dar se pare ca nu au citit si albinele.  :smile:

andreiu

      Ori au citit si nu au inteles, ori eu nu am scris pe intelesul lor. S-au poate sunt de origine straina (caucaziene, italiene, africane) si nu au invatat cum trebuie limba romana.
      Treaba este, Bucovinene, ca daca te apuci de mai multe lucruri deodata, nu-ti ies intotdeauna toate asa cum le-ai dori. Dar deocamdata toate sunt la locul lor. Cu bine.

andreiu

       In urma prelucrarii la circular a mestecenilor rezultati din defrisare, am obtinut rigle solide pentru gardul imprejmuitor. Sunt lungi de 2,5 m, cu latimea 7-9 cm si grosime 5,5 cm. Se curata complet de coaja si se rindeluiesc sumar.

bucovineanu

Citat din: andreiu din Iunie 16, 2013, 11:03:46 AM
      Ori au citit si nu au inteles, ori eu nu am scris pe intelesul lor. S-au poate sunt de origine straina (caucaziene, italiene, africane) si nu au invatat cum trebuie limba romana.
      Treaba este, Bucovinene, ca daca te apuci de mai multe lucruri deodata, nu-ti ies intotdeauna toate asa cum le-ai dori. Dar deocamdata toate sunt la locul lor. Cu bine.
Foarte devarat. Ele se pregatesc de roit intr-o perioada cand sunt mai multe lucruri de pus la punct si care de multe ori se suprapun.
Multa sanatate si numai bine.  :hi:

andreiu

       Pe iedera unui vecin de strada, am auzit un zumzet puternic de albine. M-am apropiat si iata ce am vazut

andreiu

        La gradina din Deva a inceput sa se coaca zmeura.

andreiu

        Insfarsit a venit timpul pentru o scurta vizita si in cires. Este un soi foarte sensibil la ploaie in perioada coacerii fructelor. Sunt dulci si arata ca de sticla. Excelente pentru compot.