Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

Tamu

Despre ADDAMEL N e vorba. E un energizant f. puternic. Se administraza doar diluat in solutii perfuzabile. O fiola costa in jur la 13 lei. Daca catelul are 15 kg. cred ca poate fi data o doza intrega. Aici este prospectul: http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=582 iar aici: http://bolnavior.ro/index.php/catalogul-national-al-preturilor-medicamentelor-de-uz-uman-octombrie-2012/14881-addamel-r-n-pret-combinatii-conc-pt-sol-perf este pretul maximal ptr. 2012 per cutie (20 de fiole). Probabil doctorul va stii mai bine despre ce e vorba.
Multa sanatate catelului!
Sa auzim numai de bine.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marian_6777

  Ma bucur nespus pentru evolutia favorabila. Anul trecut lucram in Grecia, si eu fiind mai retras din fire nu prea ma amestecam prin bisericutele care se formau. Atunci un grec ma intrebat: Dar tu nu ai prieteni? la care eu i-am raspuns aratand spre niste maidanezi pe care ii hraneam in pauze: Ei sunt prietenii mei...
   Iubesc aceste animale, iar suferinta lor ma afecteaza si pe mine. Inconjurata de dragoste, se va face bine. Asteptam noutati.
   
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

andreiu

        Multumesc mult, chiar acum vin de la spital. Doctorul care este pe tura acum, este cel care luni dimineata i-a stabilit diagnosticul si atunci nu-i acorda nici o sansa. Miracolul se pare ca s-a produs. Transfuzia de sange a fost salvatoare. Toate semnele ( albul ochilor, gingii, hematom,vioiciune, atentie, reflexe sunt aproape de normal. Din punctul de vedere al medicului care i-a facut azi ultima perfuzie, catelusa este salvata. Urmeaza sa mai merg dupa masa pentru a o vedea si seful spitalului, care va decide daca intrerupem tratamentul. Cu aceasta ocazie o sa-l consult si pe dansul cu privire la Addamel.

Tamu

Ma incanta aceste vesti. Si ma bucur ca ai facut aceste eforturi ptr. ea. Esti un adevarat iubitor de animale.
Sa auzim numai de bine.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

         Iti multumesc inca odata, Tamule. Se vede ca si tu iubesti animalele si ca esti gata oricand sa sari pentru a oferi ajutor. Te simt aproape. De fapt, motii si maramuresenii se aseamana destul de mult in ceea ce priveste caracterul. Cu bine.

andreiu

       Ara si-a dat seama ca a devenit o vedeta si efectiv mi-a pozat. Iat-o in cateva ipostaze:
                       - dimineata dupa ce a mancat, fata si profil

andreiu

          O vreme a dormit intr-un fotoliu vechi la subsol, in timp ce eu am insarmat rame, alaturi.

Tamu

Dupa cum o vad in 2, 3 zile o sa revina la forma fizica initiala.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

          Apoi, pe masa de perfuzare, asteptand cuminte terminarea flaconului. La un moment dat, a obosit in pozitia in picioare si s-a culcat poznas pe labele din fata si funduletul ridicat, pozitie care a pastrat-o pana la terminarea perfuziei. A fost o premiera si pentru medic aceasta pozitie.

Tamu

Daca in perfuzie ia bagat si ceva vitamine forte sa nu te mire. E normal un comportament mai "ciudat", sa-i spun asa. Unii oameni la astfel de perfuzii incep sa rada, sa planga, sa le fie cald, frig, adorm etc.
Important e ca e pe drumul cel bun.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

marian_6777

Sa fie sanatoasa si sa se bucure ca are un stapan iubitor, iar tu sa te bucuri de devotamentul ei. Cu siguranta iti va fi recunoscatoare. Cainii sunt niste fiinte deosebite.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

andreiu

       Asa este, Mariane. Dar am intins cam mult aceasta dramoleta canina si am  neglijat putin cam mult albinutele, chiar cand si ele au nevoie  de interventii, unele rapide.
        Ieri, la Deva am gasit o familie cu doua botci de schimbare linistita, capacite recent. Cu una am si facut un roi pe 5 rame, cu puiet luat din 5 familii la care in schimb le-am dat cate o rama la cladit.

andreiu

     Apoi, am re-verificat stupii de polistiren expandat, armati cu plasa din fibra de sticla si adeziv, in care in urma cu cca o luna am tranzvazat doi roi de anul trecut (unul natural si altul artificial). Concluzii, dupa o luna de la introducerea familiilor:
                    - Nu am observat nici o diferenta in dezvoltarea acestor familii, fata de cele din stupii din lemn.
                    - Familiile sunt foarte calme, matcile oua compact, cladesc daca au cules si sunt mai putine albine pe scandura de zbor la ventilat.
       Redau cateva poze : Familia a construit deja 4 rame noi si a umplut spatiul de 11 rame. Am luat una cu puiet la eclozare pentru roiul format si i-am dat a 5-a rama la cladit.

andreiu

       Rama marginasa, plina cu miere, o rama noua cu puiet capacit si una cladita recent, luata in primire de o superba regina de anul trecut, un metis intre carpatina si probabil bukfast.

andreiu

        La gradina de pe deal am deja dovada ca cel putin 2 din ciresii altoiti de mine in anii trecuti sunt de mai.