Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

          Imi pregatesc si nucleele de imperechere concepute pentru rama normala, construite dupa aceeasi metoda, din polistiren expandat.

andreiu

           Lada are lungimea unei coli de polistiren ( 1 m ) si am compartimentat-o. Au rezultat 7 compartimente, 2 de 4 rame, 4 de cate 3 rame si unul la mijloc, de 1 rama. Dupa imperechere, matcile vor fi lasate aici pana cand vor insamanta toate ramele, dupa care se vor forma noile familii.

andreiu

         Acest sistem de lada poate fi utilizat, dupa caz, la iernare unor familii slabe, pe 3-4 rame si a unei matci de rezerva, pe o rama.

andreiu

          Confortul termic este asigurat de polistirenul cu grosimea de 3 cm palcat la interior cu adeziv, iar la exterior cu adeziv plus glet de ciment alb. Grosimea finala a peretilor exteriori este de 4 cm. Teoretic, problema condensului dispare, eventualele picaturi daca se formeaza, nu vor produce mucegairea peretilor, ci se vor prelinge spre iesire prin urdinis.

andreiu

        Peretii interiori ( diafragmele ) le-am facut din polistiren expandat de 2 cm si le-am fixat de asemenea cu plasa din fibra de sticla si adeziv. Este o munca extrem de migaloasa, destul de murdara si care trebuie executata in mai multi timpi. Dar dupa cum am mai spus-o, am fost si zidar in tineretea frageda. Toate vacantele de liceu si studentie le-am petrecut "vacalind" (pentru cei care nu cunosc termenul de specialitate, verbul a vacali = a tencui).

mape 48-petru manea

Munca si iar munca
Dar ce ai inpotriva lemnului de brad ? :hi:

andreiu

         Petre, nu am nimic impotriva lemnului de brad, imi place cum miroase, mai ales verde, dar din pacate, in ritmul in care ne defrisam padurile, il vom admira in scurt timp doar in poze, sau il vom importa la preturi bune. Experimentul meu cu " lada beton ", este determinat de considerente mai mult economice. Daca mi le fac eu, cu destul de mult efort ce-i drept, costurile cu o astfel de lada sunt la jumatate ca pentru una din lemn de aceeasi marime. Am observat ca pentru albine nu este nici-un deranj, din contra, exista o stabilitate ternica in orice anotimp.

andreiu

        Multumesc, pharaoane, esti agil ca o pisica electronica.

pharaonu75

Acum chiar n-am facut nimic! Romikele este de vina! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

andreiu

        Atunci nu te superi daca-i transfer multumirile dumnealui ?

pharaonu75

Daca da si el o :beer: nu ma supar! :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Citat din: pharaonu75 din Mai 08, 2013, 08:38:44 AM
Daca da si el o :beer: nu ma supar! :rotfl:

Dai si tu una, ca ai primit laude pe munca mea!  =))

andreiu

         Aseara am montat cusca pentru Ara. Am cumparat-o la pachet si este din lemn de salcam. Mi-a luat ceva timp pentru ca lemnul fiind foarte tare a fost necesara pregaurire ca sa pot insuruba holtsuruburile si aveam la indemana doar o filetanta la care schimbam alternativ burghiul cu bitul. Care la jumatatea lucrului s-a descarcat. In pauza de incarcare am avut o discutie telefonica agreabila cu Ciprian de le Londra, pe care il salut si cu aceasta ocazie.

andreiu

Citat din: romikele din Mai 08, 2013, 08:42:53 AM
Citat din: pharaonu75 din Mai 08, 2013, 08:38:44 AM
Daca da si el o :beer: nu ma supar! :rotfl:

Dai si tu una, ca ai primit laude pe munca mea!  =))

      In acest caz, eu sunt clientul care a fost servit ireprosabil. Ma simt obligat sa va dau cate trei tapi la amandoi.

andreiu

        Asadar, lada minunata a profesorului Ursu, desi brevetata recent, trece direct in preistoria apiculturii romanesti si de-acum inainte musai sa se vorbeasca pe ton elogios, neaparat la superlativ, numai de lada superminunata, lada beton a lui Andreiu, SSSAPTE IN UNU !!!  :hippo: :nudie: :rotfl: