Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Oricum, cred ca esti constient de faptul ca trebuie sa o educi de pe acum, sa salute cu respect orice persoana mai in varsta, de genul masculin. Eu asa am procedat cu cele doua fete ale noastre.

andreiu

       

   Intrucat vremea se amelioreaza, voi trece la tema de baza, apicultura.
   Inspirat dintr-un film al prietenului si colegul nostru Marin, am confectionat custi pentru eclozionare si matci, din sarma. Pana acum foloseam bigudiurile nevesti-mi.

andreiu

       Ramele insarmate asteapta prima serie de foite. Este pentru prima data cand am procedat la insarmare pe verticala, cu 5 fire, tot la sugestii postate pe forum.

andreiu

        In garaj, lazile orizontale si cele pe 10 rame din polistiren expandat, armat cu plasa din fibra de sticla, asteapta cuminti sa le vina randul la finisare. Sper ca operatiunea sa o finalizez pana pe la jumatatea lunii mai, cand voi avea probabil, primele roiuri.

andreiu

      Astazi a fost o zi frumoasa la Deva, cu o maxima de 16 grade. Siropul din rama ce le-am administrat ieri, era imprastiat pe toate ramele, iar in locul lui au bagat polen din greu. Daca si maine va fi cel putin la fel, echilibrul proteic va fi restabilit. Intrucat miine ma deplasez in Apuseni, la cele 10 familii de la Deva le-am mai dat acu spre seara cate o portie de cca 800 ml sirop de caciula, in rama, la marginea cuibului. Am desfacut complet doar un stup pentru a vedea cum sta cu puietul. Este dintre cei medii, are 6 rame complet ocupate cu albina si 3 rame cu puiet, dintre care 2 pe toata suprafata puiet de toate varstele.

andreiu

#155
        Nepotii dupa o matura chibzuinta s-au decis sa doarma singuri, in paturi separate. Zis si inca nefacut. Am facut doar primul pas : vizita la un magazin de specialitate. Aici am ales, am incercat, am comentat cum sa fie, mai inalt, mai scund, mai lung, mai lat, culori, etc. Am amanat cumpararea, intrucat pentru modelul agreat de amandoi nu am avut suficienti bani la pusculita. S-au hotarat sa intenifice ritmul spectacolelor si sa atraga noi spectatori platitori.

andreiu

#156
         Am plecat din magazin doar cu ceva maruntisuri si vom reveni curand.

andreiu

         Inainte de a pleca la stupina din Apuseni, am scos din atelier, la lumina naturala, ghivecelele cu plante semanate in urma cu 2 luni:
                           -  stejari din ghinda gorunului lui Iancu de la Tebea

andreiu

             - gladite, din seminte de la un copac solitar din Deva, in curtea unei spalatorii auto.

andreiu

            Ceapa decorativa (allium giganteum) din seminte productie proprie

andreiu

             - O privire de ansamblu a acestora.

andreiu

      Am scos pe terasa pentru calire si rasadul de rosii nerepicat, semanat in transe, lunile decembrie, ianuarie si februarie.

fiug1970

Rasadurile n_au avut lumină suficientă şi_s înaltei şi firave.dc.nu faci o rasadniţa afară? În februarie seamănai şi în maiplantai în grădina


ciucur

Citat din: andreiu din Aprilie 11, 2013, 09:59:54 AM
       Ramele insarmate asteapta prima serie de foite. Este pentru prima data cand am procedat la insarmare pe verticala, cu 5 fire, tot la sugestii postate pe forum.

Va salut!
Daca si ondulati sarma veti fi foarte multumit.
Nu am eu experienta dumneavoastra, insa ramele mele insarmate vertical arata foarte bine.
Numai bine!
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

andreiu

Citat din: fiug1970 din Aprilie 12, 2013, 03:24:07 PM
Rasadurile n_au avut lumină suficientă şi_s înaltei şi firave.dc.nu faci o rasadniţa afară? În februarie seamănai şi în maiplantai în grădina


Ai dreptate, anul acesta am neglijat putin partea de horticultura, dar din experienta anilor trecuti, cand repicam la timp rasadurile am observat ca si cele nerepicate se dezvoltau la fel de bine in gradina. Este important la plantare sa ingropi rasadul cat mai adanc posibil( raman doar 4 frunze afara) si sa dai la fiecare fir cca 1 kg de gunoi de grajd.