Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

      In schimb, un roi artificial format pe 3 rame cu puiet si coronae cu miere, cere acum largirea cuibului.

andreiu

      Intr-un stup vechi,  unei familii medie ca putere, in timpul infloririi pomilor fructiferi, i-am pus magazin si dupa modelul Warre, am montat doar cateva din leaturile superioare ale ramelor. Contrar teoriei ca albina construieste incepand de sus in jos, aceasta familie a construit taman invers, plecand de pe ramele din cuib si ajungand aproximativ si la leaturile mele.

bismark

     Buna, mosule am avut si eu o experienta ca tine intr-un stup sa aciuat un roi si au crescut astfel de faguri.Nu-ti pot spune ca atunci cind am dat de el si l-am deschis din cauza caldurii totul s-a transformat intr-o balta de miere inecind aproape intreaga familie.Asa ca iti zic sa-l scoti cit mai repede si sa-i pui rame normale sa nu astepti sa bage miere si puiet ca-i pacat,va trebui sa-l lasi pina in toamna sa-si faca de cap.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

     Te salut Bismarc ! Acest stup este situat mai la umbra si nu cred ca se poate intampla ce ai patit tu. Il las de capul lui, partea proasta este ca nu mai poate fi controlat in cuib, fara daramarea constructiei din cat. La cate experimente am facut pana acuma, hai sa mai mearga una. Sunt destui. Matca sigur este de anul trecut, deci daca nu se intampla si aici o anomalie, sper sa se dezvolte bine pe canicula care se anunta, care, sus la mine e  ceva mai rezonabila deca pe la voi.

andreiu

      Acum am primit cele doua pachetele. Multumesc Bucovinene, multumesc Cipriane, primului pentru cele doua matci ajunse cu bine, iar celui de al doilea pentru cutiuta de canitruf. Sunteti doi oameni de cuvant si se poate pune baza in voi. Ma grabesc sa plec la ministupina din Deva pentru incartiruirea corespunzatoare a matcutelor.

bismark

   OK, mosule si al meu era la umbra ca erau niste stupi scosi din uz.Oricum findca cindva mi-ai zis sa-ti mai pun cite o poza si la tine si vintul din zile trecute si-a cam facut de cap (nu ca mi-ar pare rau ca bate vintul,ca baga kw in baterii) mi-a scuturat cam devreme un prun minune care nu trebuie stropit si nici ciopirtit cu taieri.La acest prun nu am vazut viermi in fructe si da productrie acceptabila in fiecre an. De aceea am zis ca la toamna tai toti altoitii care ma cam deceptioneaza de citiva ani, cu toate ca le aplic tratamente si pun numai asa ceva.Am destui pui iesiti (am mai pus si anul asta ) iar la toamna voi aplica planul. Uite aici si spune daca nu se merita
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

    Da mosule, pare un catar vegetal interesant, ceva rustic, intre prunul comun rosu si corcodus. La mine in satul natal ii spuneam culducut. Se coceau imediat dupa corcoduse.

andreiu

     Si mosule, ca ziceai ca nu ai bafta la aluni, sa-ti arat cum se prezinta ai mei, in primul an de rod. Am deja 4 soiuri. Pentru inceput, Lambertul rosu

andreiu

       Un soi pe care inca nu l-am identificat, dar care are coaja miezului rosie.

andreiu

         Unul dintre cei 10 cumparati de la Ramnicu Valcea.

andreiu

        Unul primit in urma cu cativa ani de la un prieten din Simeria si care credeam ca este sterp. Deabia acum si-a dat drumul.

bismark

   Frumos,mosule, frumos eu 5 am cumparat,au mers bine un an si gata au dat in primire.Am sa mai incerc la toamna.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

    Iata si doi castani comestibili, obtinuti din incoltirea unor castane cumparate in urma cu 4 ani. In primii trei ani s-au dezvoltat anemic, dar acum incep sa-si dea drumul. Au cresterea anuala deja impresionanta.

bismark

   Esti tare mosule,vad ca iti place sa te dai mare dar ce spui de kaki, rodie, migdali, goji,catina he? :razz:asta este kaki. Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

andreiu

    Dupa aspect, kaki-ul tau seamana cu un castan de-al meu. Sunt curios daca va ajunge sa-ti faca si macar o kaka, adica o rosie cu gust de piersica. Rezista afara pe timp de iarna, sau trebuie sa-i asiguri o protejare speciala ?