Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

         Iata cum arata si rama marginasa de la familia din orizontalul pe 19 rame, care mi-a construit pana acum complet, 6 faguri noi si a completat 3 faguri inceputi in vara trecuta.

andreiu

        Ieri am verificat aceasta familie, a construit potirase, dar inca nu sunt ouate. Dupa salcam am sa o divizez in 5 roi. Daca mai recoltez si 8 rame cu miere inainte de aceasta operatiune, sunt foarte multumit.

andreiu

        Am avut doua zile complicate. Duminica, dupa masa, cand am venit de la Dupapiatra, catelusa era tare amarata si avea un hematom mare pe pulpa interioara a piciorului drept din spate, iar printr-o zgarietura, curgea un sange deschis la culoare. Am crezut initial ca a lovit-o cineva puternic cu piciorul. Am dus-o imediat la un spital de caini, iar medicul care a examinat-o si-a dat si el cu parerea ca este posibil ca hematomul sa provina de la o lovitura de picior. Am tinut mare sfat, incercand sa gasim faptasul. Acasa ramasesera fiica-mea, ginerele si copiii. Intrebati, fiecare a negat implicarea intr-un asemenea gest, iar afara din curte, pe toata perioada cat eu si nevasta-mea am lipsit, catelusa nu a iesit decat insotita de copii. Ne-am culcat in plin mister.
       Luni dimineata, am plecat din nou la clinica veterinara. Situatia catelusei se agravase mult, incepuse sa-i curga sange si din omoplatul drept din fata, si de-abia se mai putea tine pe picioare. Doctorul, un baiat tanar, cum a vazut-o ne-a pus intrebarea: Aveti soareci in casa? Ati pus cumva produse pentru distrugerea soarecilor, prin casa unde a putut avea acces si catelusa ? Raspunsul sotiei a fost afirmativ.

andreiu

       Imediat i s-a recoltat sange pentru analiza si medicul veterinar ne-a facut atenti ca sangele catelusei nu se mai coaguleaza, iar sansele de supravietuire sunt nule. Totusi la insistentele noastre, a inceput imediat un tratament cu coagulante si cele mai tari medicamente puse in perfuzie

Tamu

Sa-i ajute Dumnezeu sa se faca bine. Din cate stiu vitamina K este pentru coagularea sangelui.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

         Nu ma puteam nicicum obisnui cu gandul ca nu se mai poate face nimic pentru salvarea micutei si am intrebat pe tanarul medic veterinar daca este posibila o transfuzie masiva de sange si daca da, ce sanse de supravietuire exista, in acest caz ? Nu a riscat un raspuns in procente, dar a confirmat ca axista aceasta sansa. M-a avertizat ca la caini nu sunt doar 4 grupe de sange, ci peste 60, deci este destul de dificil a gasi un donator compatibil, urgent.

Tamu

Vitamina K i-a administrat? Daca nu ar fi bine sa-i dai tu. Se poate da si oral si injectabil (e mai eficient). Dar nu stiu dozajul.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

       Am sunat-o imediat pe fiica-mea la Bucuresti sa se intereseze daca exista undeva o banca de sange canin si posibilitatea ca acesta sa ajunga urgent la Deva. Dupa cca o ora m-a sunat si mi-a spus ca printr-un lant fericit al slabiciunilor, printr-un sir de telefoane, a ajuns la informatia ca seful spitalului veterinar din Deva are un ciobanesc belgian mare si are grupa donator universal si ca este de acord sa faca aceasta transfuzie. Deci solutia s-a nimerit sa fie chiar in unitatea la care apelasem.

andreiu

re: Tamu
                  In combinatia de perfuzzie a intrat si vitamina K

Tamu

Ma bucur sa aud ca exista o sansa. Eu zic ca e o sansa mare. Ar trebui ca in cel mai scurt timp posibil sa se faca transfuzia. Dar vezi ca sunt si ceva vitamine si minerale care se pot perfuza si ar pune repede pe picioare catelul. Din pacate nu-mi vine in minte momentan numele.
Revin cand stiu exact denumirea.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

          Am luat legatura cu dr. Mihaila, seful spitalului canin si ieri, dupa masa la ora 18 i s-a facut transfuzia de sange. S-au repatat si celelalte tratamente. Din acest moment declinul a fost stopat si am inceput sa progresam. Azi dimineata catelusa a inceput sa latre dupa o pisica a vecinului. De astazi i s-a oprit total si hemoragia. Mananca cu pofta bucatele de carne de vitel, recomandata de medicul veterinar. Se urca singura in masina si nu ma slabeste din ochi. Sper s-o salvam.

Tamu

Ma bucur sa aud asta. Din pacate nu-mi aduc aminte denumirea dar maine dimineata o sa revin si o sa-ti spun. E ceva de-a dreptul miraculos. Vorbesc din experienta. Cu 3 fiole din acelea sigur o pui pe picioare complect.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

       Multumesc Tamule, astept sa-ti amintesti. Este ciudat sa vezi un biet animalut cum se stinge incet, incet si apoi observi ca incepe sa prinda viata din nou. Este o bucurie deosebita sa observi privirea recunoscatoare a catelusei, care si ea realizeaza ca ai ajutat-o intr-un moment teribil din viata ei.

Tamu

O sa revin maine dimineata cu denumirea. Am un lapsus grozav.  :sad: La ora asta nu pot sa caut niste documente ca sa gasesc denumirea. Nu sunt nici acasa. Dar o rezolv dimineata. Daca intri pe la ora 9:00, sper sa nu intarzai prea mult pana ajung acasa ca sa ma trezesc pana atunci. Noapte buna.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

andreiu

         Acum 5 minute am coborat sa vad cum se mai simte. Si-a reluat locul la postul sau de paza, pe presul din fata usii de la intrarea din spatele casei. A inghitit pe nemestecate cele cateva bucatele de carne de vitel , dar a mestecat cu mare grija prajitura si s-a uitat frumos la mine. Se pare ca ar mai fi vrut. O sa primeasca maine (adica azi) dimineata, inainte de deplasarea la spital, pentru control.