Andreiu Oprea

Creat de andreiu, Martie 25, 2013, 09:16:15 PM

« precedentul - următorul »

andreiu

       Asta c-am asa-i. Multumesc de apreciere.
In asteptarea deschiderii salcamului, am facut o trecere in revista, sumara, a familiilor. Exista cules destul de bun. Cele puternice au deja cate 2-4 rame pline de miere. Se pare ca anul acesta da nectar si paducelul. Am multi in zona. Pe o floare de paducel am surprins si un bondar verde sidefat.

andreiu

          O poza corectata la luminozitate, cu albina pe floarea de paducel si alta cu bondarul sidefat. O fi Cantarida ?

andreiu

        Ceapa decorativa desi sufera din cauza secetei, a inflorit si este cautata si ea de albine. ultima poza este facuta lpe inserat, cu blitz.

andreiu

       Zumzetul albinelor a inceput si in tufisurile de urzica moarta si incepe de azi in tufele de zmeur.

andreiu

         In padurea de mesteceni, palcurile de fragute au inflorit. Un cires altoit anul trecut se simte destul de bine in acest decor.

andreiu

       Am si doi salcami ornamentali cu floare galbena, dar nu sunt vizitati de albine ci doar de bondari.

andreiu

       Din cauza secetei si nivelul apei din lac a scazut destul de mult. Puietul de caras este grupat pe varste si inoata la suprafata. La vara, in vacanta, nepoteii vor pescui. Primele lectii le-au primit vara trecuta.

andreiu

        Bubi are chef de harjoneala si ma provoaca. Din pacate nu prea am timp pentru aceasta. Totusi ii acord cateva minute. Mai ales ca mi-am dat seama ca mi-a  " marcat " o lada din cele 4 aduse de la Deva.

andreiu

     O poza cu panorama muntelui opus. Se observa multimea de paducei infloriti. In linie dreapta pana la ei sunt cca 1,8 Km.

andreiu

           Aceeasi zona, cu utilizarea functiei zoom.

andreiu

        Desi majoritatea salcamului are floarea inca destul de mica, sunt si cativa mai grabiti, care se vor deschide in cca 2 zile.

andreiu

     Acestia sunt mai timpurii

andreiu

         In familia in care a fost matca trantorita, botca mai are cca 2 zile pana la eclozionare. Orizontalul gasit data trecuta cu 13 rame cu puiet din 19 rame este deja suprapopulat, este aproape blocat cu miere si astept sa inceapa pregatirile de roire.

andreiu

      Azi m-am amuzat copios vizionand unul din ultimele filmulete puse de pharaonu. Profesorul Ursu explica telespectatorilor cum o familie de doar sase rame a construit in 3 zile sase faguri noi. A alaturat de mai multe ori particula moldoveneasca pi cu numeralul sase. Pisase rame in sus, pisase rame in jos, iar maica stareta raspundea inteligent, tot la trei cuvinte rostite de profesor : IHI !, IHI !

andreiu

        In Deva, seceta mare. La gradina, pamantul a crapat si am tot amanat platarea rosiilor, in speranta unei ploi, anuntata in mai multe randuri la meteo.