Hidromel

Creat de dragos2006, Octombrie 30, 2007, 11:19:11 PM

« precedentul - următorul »

D006

..am gasit anul acesta chiar cind am cules strugurii o reteta de ..''hidromel''
  Am incercat-o si a iesit ceva parfum ..am fript in seara asta pina sa intru in casa vreo 2 kile cu un vecin..Merita incercata si reteta si rezultatul....

balasbebe

nu stiam de ce ai postul telefonic deranjat. Cred ca l-ai pus pe "ocupat"
  Nu mai vrei sa dai si la altii.

PricopArthur

Pana la reteta putem gusta produsul final?
Miere multă şi inimă curată!

D006

..oricind cu placere..considerati-va invitatii mei,toti colegii de pe forum ..si de oriunde...

PricopArthur

Sa stii ca nu ma las invitat de doua ori. Dar, poti sa ne dai reteta?
Miere multă şi inimă curată!

ni_nacu

Reteta hidromel :
Intr-un pet de doi litri se pun  150 - 200gr.  miere (poliflora,tei,sau alte sortimente functie de aroma dorita), o  lingurita de polen de albine si se completeaza restul cu apa plata.de izvor sau chiar dela robinet. Se inchide sticla ermetic si se lasa la macerat timp de 2 zile, la temperatura camerei, agitandu-se de 3-4 ori pe zi. Rezulta o bautura "jos palaria"!

PricopArthur

Polenul e in locul drojdiei de bere?
    Cat timp nu se umbla la continut?
                                  Multumesc.
Miere multă şi inimă curată!

ni_nacu

Da - in lipsa de polen se poate folosi cu succes drojdia de bere in cantitate mult mai mica
pentru a nu lua gust de drojdie.
La fel ca vinul cu cat mai vechi cu atat mai bun,dar se poate consuma si dupa trei zile si dupa 3 ani !

D006

Dlor,
In 1998 cind m-au vizitat niste stupari (straini)V. Vidra (din Cehia) mi-a adus si 2 sticle de hidromel.Era facut de de intreprindere de produse apicole. Din spusele lui era bautura cautata la ei.Am rezolvat,de unul singur, o sticla intr-o seara. Delicios.La cealalta am rezolvat-o cu niste prieteni si<culmea, le-a placut foarte.
Cu stima

PricopArthur

Sa inteleg ca in 3 zile e bun de consumat? Stiu ca la vin trebuie sa astepti cam 40 de zile.
Miere multă şi inimă curată!

ni_nacu

Dupa 3 zile e un fel de "tulburel" ,adevaratul hidromel e dupa ce inceteaza fermentatia si se limpezeste.Numai ca trebuie pus barbotor in capul vasului sa nu crape,cemai aceiasi tehnologie ca la vin.

PricopArthur

Multumesc. O pot face, normal intr-un vas mai mare, pastrand proportiile. Ca dintr-un pet de 2 l, ... nici nu poti sa-i simti gustul.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..daca are succes reteta dl Ni- Nacu ...sper ca o sa gasim clienti pt polen...

PricopArthur

Eu am colectoare dar nu m-am invrednicit sa strang anul asta.
Bio, ma ai client.
Miere multă şi inimă curată!

D006

..pina una alta te astept la o degustare de ..hidromel...este bobo..
  Si pe toti colegii de pe forum...