Situatie anormala cu rezervele de hrana

Creat de Fifi, Septembrie 20, 2017, 12:45:59 PM

« precedentul - următorul »

Fifi

Buna ziua,
Ma confront cu o situatie pentru care vreau sa-mi transmiteti parerile dumneavoastra.
Dupa 28.08-08.09.2017 am facut hranire pentru stimulare ponta matca cu sirop 1:1 cate 200-250 ml odata la 3 zile.
stupi ii am in pat rece 10 R 1/1 si magazile unele de 1/1 si unele de 3/4.
jos in cuib am rame cu pasture si miere, miere cam jumatat spre trei sferturi de rama dat nu toata capacita si intre 3 si 5 rame de puiet in fiecare stup; am vazut zilele acestea ca a mai ecluzionat.
Nam pututu da jos magaziile pentru ca in ele desi am redus cat am putut numarul de rame  mai am cate 2-3-4 rame aproape pline (3/4) cu miere dar necapacita.
Cum fac ca albina sa mute mierea din ramele de sus in cele de cuib; daca ar fi fost numai rame de 1/1 le mutam eu dat sunt de 3/4.
Astept orice sfat/comentariu.
Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

filip

Ramele 3/4 capacite le poti pune in cuib de 1/1.
Daca nu sunt capacite le extragi si dai mierea in haranitor.Albinele o vor aseza in cuib.In prealabil dai magaziile jos .Ori asezi 3-4 magazii cu rame extrase una peste alta sa le curete.Le asezi pe un stup puternic.Dar operatia asta o faci seara la asfintit
Cel putin asa fac eu.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Fifi

Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

bucovineanu

Citat din: Fifi din Septembrie 20, 2017, 12:45:59 PM
Buna ziua,
Ma confront cu o situatie pentru care vreau sa-mi transmiteti parerile dumneavoastra.
Dupa 28.08-08.09.2017 am facut hranire pentru stimulare ponta matca cu sirop 1:1 cate 200-250 ml odata la 3 zile.
stupi ii am in pat rece 10 R 1/1 si magazile unele de 1/1 si unele de 3/4.
jos in cuib am rame cu pasture si miere, miere cam jumatat spre trei sferturi de rama dat nu toata capacita si intre 3 si 5 rame de puiet in fiecare stup; am vazut zilele acestea ca a mai ecluzionat.
Nam pututu da jos magaziile pentru ca in ele desi am redus cat am putut numarul de rame  mai am cate 2-3-4 rame aproape pline (3/4) cu miere dar necapacita.
Cum fac ca albina sa mute mierea din ramele de sus in cele de cuib; daca ar fi fost numai rame de 1/1 le mutam eu dat sunt de 3/4.
Astept orice sfat/comentariu.
Pentru ca albinele sa mute mierea din ramele din cat in cuib se poate proceda in felul urmator:
Se pune peste cuib  o folie si se lasa neacoperita o fanta de cativa cm in partea din fata. Ramele fara miere din magazie se retrag, iar ramele care mai au miere se zgarie usor cu furculita de descapacit si se aseaza in magazie in forma de zig zag. Tinand cont de faptul ca urmeaza o perioada cu temperaturi mai scazute, albinele vor cara mierea din magazie in cuib. Operatia trebuie facuta rapid, seara, pentru a preveni furtisagul.

sebyman

as completa pe domnul bucovineanu ca datorita noptilor din ce in ce mai reci folia se pune in asa fel incat sa acopere cuibul in intregime lasandu se descoperita doar ultima rama pentru a circula albina

Fifi

Sunt incepator va rog sa dati cu sfaturi si nu cu pietre.

VasileF

Eu am mai avut vreo 15 rame cu FOARTE putina miere pe fiecare, dar era capacita.
Am facut un turn de 6 magazii si cuiburi in care am pus rame goale 1/1 si 3/4 si am raspindit printre ele (in zig-zag in spatiu) ramele cu urme de miere pe care le-am zgiriat (sau nu) foarte putin.
Turnul nu are jos placa de baza astfel incit albinele sa aiba acces pe toata suprafata inferioara si sa se deranjeze cit mai putin una pe alta.
Turnul l-am pus intre stupii locuiti de familiile de albine.
Albinele au facut curatenie pe toate ramele. Nu am remarcat ca albinele sa se atace unele pe altele.
Zonele de fagure de unde albinele au luat mierea sint mai "raschetate", dar vor fi refacute fara probleme la primavara.   

bismark

    Cine nu-si face o rezerva de miere pentru albinele care ii aduc beneficii nu este apicultor, sa dai sirop sau alte produse care niciodata nu esti sigur, este o crima.Consider ca a vinde pina la ultima picatura de miere este un act de exploatare la maxim sau mai degraba vrei sa scapi de albine.Eu am rezerva de miere de salcim de ani multi adunata si primavara le dau fetelor ce este mai bun sa se dezvolte la maxim.Asa ca un an mai bun va urez  daca ati facut macar ceva din ce am zis.Cu respect,un An Nou cu mai bune rezultate ,iernare usoara  ^:)^ :bzz: %%- : sampanie: : sampanie:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/