Miere marca M&M

Creat de oroles, Octombrie 07, 2013, 07:05:42 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Citat din: oroles din Noiembrie 08, 2013, 06:10:39 PM



Se poate vorbi o zi intreaga despre chestiile astea... Puteti sa spuneti ce vreti, eu raman la parerea ca nu suntem cu nimic inferiori occidentalilor.

Sunt in asentimentul dvs. Am constatat asta catam lucrat printre straini. Erau vreo 65 de natii si nu eram (noi romanii) cu nimic mai prejos decat ei. La aproape nicio categorie. Din contra. Ar ramane in discutie insa managementul, la care sunt natii care ne dau clasa...
Sanatate!
CE ne lipseste este simplu: Un loc la masa celor care hotarasc soarta natiunilor.
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Obombo

Citat din: mosunick din Noiembrie 09, 2013, 07:04:06 PMCE ne lipseste este simplu: Un loc la masa celor care hotarasc soarta natiunilor.
Dragul meu, noi avem un loc la masa respectiva, dar uite ce facem cu el: http://www.cotidianul.ro/spiegel-romanul-din-pe-care-voteaza-doar-da-habar-neavand-pentru-ce-224966/

Citat din: oroles din Noiembrie 09, 2013, 07:59:25 AM
Nu poti da romanii ca mari iubitori de cultura... Eventual poti enumera vreo 2-3 istorici romani. Scriitori de teatru, poeti romani... mai putini.
Chiar asa? Deci, daca daca poetii erau mai putini decat cei 2-3 istorici, inseamna ca erau 1,5: Virgiliu si Ovidiu, care valoreaza pe jumatate, ca a fost pus la colt. In schimb, sunt sigur ca poti sa-mi enumeri zeci de poeti daci :wink2:. E drept ca din operele lor nu s-a pastrat nimic, pentru ca scriau cu destu' in tarana si cum timpul era ploios... dar noi ne mandrim oricum cu ei.
Oroles, autorii romani erau mult mai multi decat cei doi pe care ii cunosti tu. Nu stiu cati, nu cred ca are importanta cifra exacta.
E adevarat ca eu stiu putine depre daci, dar nici istoricii nu stiu mai multe. Geometie, astronomie, apendicectomie... sunt toate speculatii, nu exista nici o marturie directa despre asa ceva, putinele lucruri pe care le cunoastem. le-am aflat de la altii si nici alea nu sunt foarte clare. Nu stim nici macar cine sau ce a fost Zamolxe. De fapt, nu cunoastem nici macar ortografia exacta a numelui.
Apropo de olane, eu vorbeam de robinet in casa, nu de apeducte.

oroles

#47
CitatDragul meu, noi avem un loc la masa respectiva, dar uite ce facem cu el: http://www.cotidianul.ro/spiegel-romanul-din-pe-care-voteaza-doar-da-habar-neavand-pentru-ce-224966/
Un articol de 2 Lei. Cred ca e mult si doi lei. Ce treaba are ca omul a votat numai cu "
da"? In plus se mai scrie acolo ca a fost colaborator ci Sercuritatea. Oauuu... Mare descoperire. Pai voi ati citit ce meserie avea omul inainte de 1990? Cum sa nu toarne la Secu? Aaa... Si crezi ca Angela n-a turnat la STASI? Sa fim seriosi... Povesteste intr-un articol cumm s-a incercat racolarea ei de STASI si cum a refuzat.

Citat
Chiar asa? Deci, daca daca poetii erau mai putini decat cei 2-3 istorici, inseamna ca erau 1,5: Virgiliu si Ovidiu, care valoreaza pe jumatate, ca a fost pus la colt. In schimb, sunt sigur ca poti sa-mi enumeri zeci de poeti daci :wink2:. E drept ca din operele lor nu s-a pastrat nimic, pentru ca scriau cu destu' in tarana si cum timpul era ploios... dar noi ne mandrim oricum cu ei.
Oroles, autorii romani erau mult mai multi decat cei doi pe care ii cunosti tu. Nu stiu cati, nu cred ca are importanta cifra exacta.
E adevarat ca eu stiu putine depre daci, dar nici istoricii nu stiu mai multe. Geometie, astronomie, apendicectomie... sunt toate speculatii, nu exista nici o marturie directa despre asa ceva, putinele lucruri pe care le cunoastem. le-am aflat de la altii si nici alea nu sunt foarte clare. Nu stim nici macar cine sau ce a fost Zamolxe. De fapt, nu cunoastem nici macar ortografia exacta a numelui.
Apropo de olane, eu vorbeam de robinet in casa, nu de apeducte.
1. Probabil in generala ai citit doar cateva carti pe care erau scrise cifre de la 1 la 10 si literele A, D, J, K. Sunt cateva personalitati de origine dacica/tracica cunoscute in lumea asta. Pot sa mentionez unul dintre cei mai de seama istorici romani: Tucidide. In plus, multi zei de factura tracica au fost preluati de romani: Pan, Dyonisos. E drept ca si dacii au mai imprumutat de la romani pe Bendis (Diana-Artemis). Ca si cultura,  nu poti spune ca erau superiori grecilor sau romanilor, dar erau comparabili. Fata de triburile germanice erau cu mult peste. Si daca erau asa de inapoiati, vezi si tu cam cat aur si argint au scos romanii din Dacia, dupa Dio Cassius? Mai sunt o groaza de oameni politici de origine certa daca care au ajuns conducatori ai imperiului roman: imparatul Galeriu, Regalian, Aureolus etc. Pe Arcul lui Constantin, in centrul Romei o sa vezi figuri de generali daci. Oare de ce ar fi pus Constantin pe monumentul sau cateva figuri de daci, daca erau asa de inapoiati?
E suficient sa spunem de termenul de "doina" pe care tu nu prea il cunosti... Aaa... si nu e un nume rusesc. E numele unei manifestari spiritual artistice la romani si la daci si e un cuvant care nu are echivalent in nicio cultura din lume. Asta arata ca dacii mai erau si poeti din cand in cand.
2. Scrierea dacica a existat. Daca te uiti pe Columna lui Traian vei vedea ca se prezinta la Traian niste demnitari daci care au ceva scris pe o ciuperca. Se pare ca scriau si pe ciuperci, nu numaii cu "destu in tarana". In Colentina s-au descoperit oase de cal care sunt scrise cu niste grafeme nedescifrate pana la acest moment. Mai sunt si numeroasele controverse legate de tablitele de la Sinaia. Nu stiu daca sunt falsuri sau reale. Acelasi tip de scriere ca in Colentina a fost descoperit si in sudul Basarabiei si in alte locuri de pe teritoriul Romaniei. Aflasem ca niste cercetatori Italieni se pusese pe cercetate la ele. Mai exista si celebrul ciob de oala cu inscriptia "Decebalus per Scorilo". Ma indoiesc eu ca cineva punea din intamplare pe un vas de lut aceasta inscriprie. Exemplele sunt multe. Cert este ca nici marcomanii, stramosii germanilor nu le prea aveau cu scrisul, dar asta nu ii impiedica pe germani sa se creada "civilizati". Exista chiar marturii ca legile dacilor au fost scrise... Truse de chirurgie au fost descoperite in Dacia si cred ca sigur nu erau folosite la taiatul imprejur.
3. Despre Zalmoxis, doar tu stii putine lucruri. Izvoarele istorice abunda in informatii. Diferentele de scriere a numelui provin din modul in care au fost scrise: cu grafie greaca sau latina.

Din pacate, intreaga istorie a dacilor s-a pierdut odata cu venirea romanilor. Cum am mai zis, "istoria e scrisa de invingatori".
Aaa... Si sunt covins ca dacii aveau si robinete, nu numai apeducte. Altfel li se inunda cetatea...


Imi pare rau sa vad ca de exemplu nordicii sunt foarte mandri de stramosii lor vikingi, in fond niste jefuitori barbari, in timp ce noi nu putem fi mandri de daci. Ungurii se mandresc cu un alt jefuitor, Atilla, si nu stiu daca au avut vreodata poezie sau arta pe masura dacilor. Francezii se mandresc cu Galii, care la fel, prea multe nu stiau...

Roma antica a exportat tehnologie si mai putin arta in zonele cucerite. E drept ca mai sunt si niste teatre construite, dar pasiunea romanilor pentru teatru vine de la greci. Sa nu mai spunem de panoplia de zei romani cu echivalent in lumea greaca: Diana (Artemis), Bachus (Dionysos), Junona (Hera), Justitia (Dike la greci), Mercur (Hermes), Victoria (Nike la greci... de aici si marca si semnul de papuci Nike). Daca tot vorbim despre Virgiliu, sa nu uitam ca Eneida, cea mai insemnata epopee a lui arata cu Enea troianul ajunge sa intemeieze Roma. Inafara de Virgiliu, Ovidiu (a carui opera e destul de subtirica, dar care am vazut ca este foarte studiat in universitatile germane), Iuius Caesar, Tucidide (si ala trac de origine), Marcus Tullius Cicero, Seneca, nu prea mai gasesti romani preocupati de a scrie. La greci gasesti o groaza de matematicieni, filozofi, dramaturgi etc. Daca ma apuc sa ii mentionez nu termin pana maine: Aristotel, Platon, Plotin, Epicur, Epictet, Diogene din Sinope, Diogene Laertius, Socrate, Teofrast, Zenon, Plutarh  (filozofi), Eschil, Euripide, Sofocle, Aristofan, Menandru (dramaturgi), Hipocrate,Galen, Dioscoride, Apuleius si Pseudo Apuleius (medici), Tales, Pitagora, Euclid (matematicieni) etc. S-ar putea sa sara unul ca Galen era roman. Era roman dupa cetatenie si grec dupa etnie. Mai pe scurt. Grecii le aveau cu artele si stiintele, in timp ce romanii singura stiinta pe care o aveau e aceea a razboiului.

Obombo, crede-ma ca atunci cand vorbesti de daci te situezi pe un teren minat. Numai username-ul meu ar trebui sa iti sugereze multe... Sa nu ma intelegi gresit. Nu sunt un fanatic sustinator al dacilor. Nu fac parte din categoria celor care sustin ca suntem exclusiv urmasii dacilor si romanii au avut un rol mic. Si nici din categoria celor care supraapreciaza rolul romanilor in formarea romanilor. Mai sunt unii retarzi pe la telvizor care spun ca romanii nu sunt descendenti din daci si romani... Fac teste ADN si ajung la concluzii  absolut prostesti... Emit teze de genul ca "romanii se trag" din daci, fara a sti ca o comparatie a ADN-ului nstru cu cel dacic este aproape imposibila, de vreme ce dacii isi incinerau mortii. Abia dupa venirea romanilor i-au ingropat...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

livulik

Dragă @oroles, citesc și mă minunez!!!! zici că ești un "pui" de-al lui CVT...naționalismul e bun, dar cu limite!!!

cred că am mai zis asta undeva pe aici, dar mă repet: românii, luați individual, sunt egali cu indivizii din oricare altă nație!!! PUNCT!
pe noi, ca nație, ne omoară organizarea (lipsa ei, mai exact!), furatul căciulii și lipsa caracterului!!! și astea s-au accentuat după anii de comunism!!!
olimpicii noștri (in sport și științe) sunt niște excepții, nu sunt rezultatul unui sistem organizat și bine pus la punct! ne păcălim singuri dacă am crede asta! știi de ce pleacă??? nu neapărat pentru bani (cum am fi tentați să credem!), ci mai ales pentru a lucra intr-un sistem bine pus la punct, unde valoarea este răsplătită mai corect, unde funcționarii statului nu "taie aripile" unui tânăr intreprinzator...
poți da zeci de exemple de situații cand în țările civilizate sunt sincope...LA EI SUNT EXCEPȚII!!!!! CAZURI IZOLATE!!! la noi așa este starea de fapt!!! o sincopă generalizată!!!

și aici intră TOT ce vrei...de la mersul trenurilor la marea corupție, de la furtul din buzunare la forțarea părinților să plătească meditații, de la lipsa morfinei in spitale la pretinderea de bani pentru efectuarea unei operații, de la prezențe la vot de 300% la gălețile cu zahăr și ulei pentru voturi, de la indivizi care iau ajutor social ca nevăzători dar au permis de conducere la indivizii care își vând copii cum vând eu cartofii....si sunt multe!!!

si sunt convins că le știi și tu!!!! dar îți place probabil să te faci că nu le vezi și să susții că și la ei e la fel!!! și cât timp o să ne facem că nu le vedem, nici nu o să le rezolvăm!!!

Toate cele bune!

oroles

#49
Citat din: livulik din Noiembrie 10, 2013, 07:07:19 PM
Dragă @oroles, citesc și mă minunez!!!! zici că ești un "pui" de-al lui CVT...naționalismul e bun, dar cu limite!!!

cred că am mai zis asta undeva pe aici, dar mă repet: românii, luați individual, sunt egali cu indivizii din oricare altă nație!!! PUNCT!
pe noi, ca nație, ne omoară organizarea (lipsa ei, mai exact!), furatul căciulii și lipsa caracterului!!! și astea s-au accentuat după anii de comunism!!!
olimpicii noștri (in sport și științe) sunt niște excepții, nu sunt rezultatul unui sistem organizat și bine pus la punct! ne păcălim singuri dacă am crede asta! știi de ce pleacă??? nu neapărat pentru bani (cum am fi tentați să credem!), ci mai ales pentru a lucra intr-un sistem bine pus la punct, unde valoarea este răsplătită mai corect, unde funcționarii statului nu "taie aripile" unui tânăr intreprinzator...
poți da zeci de exemple de situații cand în țările civilizate sunt sincope...LA EI SUNT EXCEPȚII!!!!! CAZURI IZOLATE!!! la noi așa este starea de fapt!!! o sincopă generalizată!!!

și aici intră TOT ce vrei...de la mersul trenurilor la marea corupție, de la furtul din buzunare la forțarea părinților să plătească meditații, de la lipsa morfinei in spitale la pretinderea de bani pentru efectuarea unei operații, de la prezențe la vot de 300% la gălețile cu zahăr și ulei pentru voturi, de la indivizi care iau ajutor social ca nevăzători dar au permis de conducere la indivizii care își vând copii cum vând eu cartofii....si sunt multe!!!

si sunt convins că le știi și tu!!!! dar îți place probabil să te faci că nu le vezi și să susții că și la ei e la fel!!! și cât timp o să ne facem că nu le vedem, nici nu o să le rezolvăm!!!

Toate cele bune!
Tehnica de care uzitati si tu si ceilalti e ceea ce se numeste "reductio ad Hitlerum". Cand nu mai ai argumente, treci la enervarea conlocutorului prin compararea lui cu niste persoane de o morala indoielnica (Hitler) de exemplu, sau CVT, in cazul tau. Era folosita de avocati pentru enervarea conlocutorului, stiut fiind ca enervandu-l va gresi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Reductio_ad_Hitlerum
Stiu bine ce e Romania, si stiu la fel de bine si ce e Occidentul. De bunaoara, azi, fratele meu se plangea ca neamtul care i-a inchiriat locuinta i-a cerut sa dea caldura mai incet si sa plateasca extra lunar pentru masina de spalat. Desi in contract e inclusa si nu scrie nimic de costuri extra... Masina de spalat, din ce vad eu e un lux la ei. Si mie mi-au cerut la fel! Au mai incercat sa ii vanda un loc de parcare dupa ce il vanduse de doua ori catre altcineva. Deci fratele meu, dupa ce platea locul de parcare, trebuia sa parcheze pe unde apuca.  Va rog sa nu mai spuneti nimic de Occident, ca nu stiti despre ce vorbiti!

PS. Chestia cu fortarea parintilor ca sa isi trimita copiii la meditatii e o aberatie. Nu lucrezi in sistem si nu ai de unde sa stii. Acum vreo doua luni se plagea un var de-al tatalui ca i s-au cerut 1700 RON pentru meditatiile plodului lui puturos si cocalar. Tin sa iti spun ca in unitatea scolara in care lucrez eu profesorii ofera gratuit ore de pregatire pentru bac, desi nu le sunt platite. Si totusi, la orele astea de pregatire in clasa ai sa vezi mai multi profesori decat elevi. Doamna care i-ar fi cerut pretinsa "spaga" iesise la pensie cu cateva luni inainte de a i se incheia situatia la matematica. El nici nu stia de asta... Cu alte cuvinte, a mintit cand a zis ca i-a cerut acea profesoara spaga... E cunoscut in psihologie ca avem tendinta de a ne atribui succeselor cauze interne si esecurile unor cauze externe (am avut ghinion. "pai nu ai auzit ma ca mi-a cerut spaga profesoara"... Nu putea spune: "Copilul meu e un incapabil si a mai si amenintat profesoara").
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

livulik

CitatTehnica de care uzitati si tu si ceilalti e ceea ce se numeste "reductio ad Hitlerum"
definiție parțială paranoia: "Paranoia este denumirea dată unei stări de orgoliu exagerate, de gândire greșită, de interpretări false, fiind o boală psihiatrică încadrată în clasa psihozelor"...
la care adaugăm faptul că ai impresia că TOATE părerile tale sunt perfect fondate iar ale noastre sunt total greșite...
tu trăiești in lumea ta și indiferent câți oameni iți vor aduce argumente, tu nu vei putea să VEZI realitatea și vei incerca să ne convingi pe noi să vedem lumea ta!

p.s. tu cunoști bine lucrurile de care vorbești pentru că lucrezi in sistem??? NASOL! Sistemul n-ar trebui să mențină in cadrul lui oameni rupți de realitate!!!

Noroc și multă sănătate iți doresc!

Obombo

Citat din: oroles din Noiembrie 10, 2013, 09:31:54 AM
CitatDragul meu, noi avem un loc la masa respectiva, dar uite ce facem cu el: http://www.cotidianul.ro/spiegel-romanul-din-pe-care-voteaza-doar-da-habar-neavand-pentru-ce-224966/
Un articol de 2 Lei. Cred ca e mult si doi lei. Ce treaba are ca omul a votat numai cu "
da"?
Nici o treaba, omul e perfect coerent cu politica tarii pe care o reprezinta:
"Reprezentantul României a votat "Pentru" chiar şi în cazul unor prevederi care se contraziceau evident. Iată câteva exemple:

- ,,Avertizările şi imaginile şocante să acopere doar 50% dintr-un pachet de ţigări" – Zamfirescu a votat "Pentru".

- "Avertizările trebuie să acopere 65%" – Zamfiresc a spus "Da".

- "Producătorii de ţigări pot să aleagă unde să plaseze pe pachet aceste imagini" – Zamfirescu a bifat din nou "Da".

- "Imaginile şocante să fie inserate în josul pachetului" – Zamfirescu a fost "Pentru".

- "Ţigările electronice pot fi vândute fără nici o autorizaţie" – Zamfirescu a decretat că "Da".

- "Fiecare ţigară electronică trebuie să fie vândută cu autorizaţie" – Zamfirescu a fost de asemenea de acord."
))/

Citat din: oroles din Noiembrie 10, 2013, 09:31:54 AM
1. Probabil in generala ai citit doar cateva carti pe care erau scrise cifre de la 1 la 10 si literele A, D, J, K.
Chestia asta am stabilit-o deja, nu e nevoie sa o repeti mereu :wink2:
Citat din: oroles din Noiembrie 10, 2013, 09:31:54 AMSunt cateva personalitati de origine dacica/tracica cunoscute in lumea asta.
Acu', ramane sa te hotarasti cine sunt stramosii nostri, ca daca ne tragem din daci si din camioane (Iliescu dixit), atunci situatia se schimba. Vorbim despre un teritoriu de trei ori mai mare si despre cunostiinte istorice mult mai vaste.
Cat despre Zamolxe, oricine o fi fost el, si grafia greaca sau latina a numelui sau, formele Zalmoxis, Salmoxis, Zamolxis, Samolxis, apar toate in Istoriile lui Herodot, deci dacsa si el avea ideile confuze....
Putinul pe care il stim despre daci provine de la uni autori ai vremii care scriau si ei mai mult din auzite. In rest e vorba de speculatii: alfabetul dac, limba daca... nu avem nici o dovada despre asa ceva. Cea mai faimoasa (si singura) inscriptie in limba daca, "Decebalus per Scorilo", este de fapt... doua :D
"DECEBALUS" si "PERSCORILO" separate si scrise in alfabetul latin, imrpimate cu stampila, ceea ce presupune o productie de serie, iar singura dovada ca ar fi in limba daca este faptul ca a fost descoperita pe teritoriul Daciei.

Bineinteles, toata treaba asta ne ajuta sa intelegem daca in Europa se poate vinde miere falsificata sau nu. Sau nu?

oroles

Zalmoxis nu e mentionat numai de Herodot, ci si de Hesion, Strabon, Iordannes etc. Se stie toata viata lui si modul cum i-a influentat pe daci simulandu-si propria-i inviere dupa ce a locuit mai mult sub pamant. Disputa cu privre la nume nu isi are sens aici, deoarece am aratat ca depinde de modul de traducere, dupa caz, latina sau greaca.

Ca sa iti raspund, romanii se trag dintr-o sinteza romani-daci, peste care au venit influentele popoarelor migratoare, in special slave (Vrem, nu vrem cca 30% dintre cuvintele din lb. romana sunt slave). Gluma cu camioanele este simpatica... Cred ca Iliescu stia ca acele camioane Roman nu sunt stramosii lui! Daca vrei sa stii cine sunt cei mai importanti stramosi ai tai uita-te la numele poporului tau!

Uita-te la ucrainieni sa vezi ce mandri sunt de istoria lor desi s-au format ca stat abia in 1992. :D Ei nu au probleme de genul cine au fost stramosii lor, Lenin sau Petru cel Mare? Noi mai carcotasi, sondam pana nu mai putem dupa trecutul nostru... Odata, imi spunea mandru un ucrainean ca nu stiu ce cneaz de-al lor e primul care "a participat la o rascoala cu 20000 de oameni". Adica pana la el, rasculatii erau de maxim 19999... Si din cauza asta l-au pus pe grivina (banii ucrainieni). Pe  mine m-a busit rasul. Nu stiu ce insemnatate istorica are faptul ca a facut o rascoala cu 20000 de oameni...

Poate tragi o fuga si pana la Columna sa vezi ca ciuperca de care vorbeam eu e scrisa cu litere latine. Chestia cu Decebalus per Scorillo nu o contest, e posibil sa fi fost o simpla marca de olar, dar asta nu inseamna ca nimeni nu stia sa o citeasca. Acornion, prietenul lui Burebista a ridicat un monument pentru acesta pe care a scris cu litere grecesti. Nu stiu daca Burebista l-a vazut sau daca stia sa il citeasca... Inclin sa cred ca nu ii ridica un monument daca "adrisantul" nu stia sa il citeasca.

Sunt mentionari ca dacii aveau preocupari stiintifice. Daca nu ma insel, Herodot spune ca puteai vedea daci preocupati de astronomie, alaturi de unul preocupat de matematica, medicina.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Obombo

Oroles, tu cunosti istoria antica dar ai ceva lacune in ce priveste istoria contemporana :D . Ma refer la perioada post "revolutionara" a democratiei originale. Iliescu nu glumea, era foarte serios cand in timpul unui discurs in SUA, tinut in engleza lui cu accent sovietic, a afirmat ca noi ne tragem: "from the dacs and the tracs".
Deci, daca suntem de acord cu Iliescu, dar si cu tine cand spui ca Tucidide era trac/dac (sigur nu era grec?) inseamna ca-i bagam pe daci si pe traci in aceeasi oala si dintr-o data ne trezim ca stim mult mai multe despre stramosii nostri, pentru ca despre traci avem mult mai multe informatii si un repertoriu arheologic mult mai vast. Singura problema e ca istoricii din ziua de azi sustin ca dacii si tracii erau doua popoare diferite, cu origini diferite.
Cat despre daci, nu am sustinut ca ar fi fost analfabeti, inculti sau prosti. Tot ce spun este ca avem prea putine marturii certe ca sa ne facem o idee precisa despre ei. Majoritatea lucrurilor pe care credem ca le stim sunt "inventii" din ultima suta de ani.

Citat din: oroles din Noiembrie 11, 2013, 12:05:39 PM
Odata, imi spunea mandru un ucrainean ca nu stiu ce cneaz de-al lor e primul care "a participat la o rascoala cu 20000 de oameni". Adica pana la el, rasculatii erau de maxim 19999... Si din cauza asta l-au pus pe grivina (banii ucrainieni).
Tocmai aceasta este mentalitatea de care trebuie sa scapam. Eu nu ma mandresc (sau rusinez) cu ce au facut strabunii nostri, nu am nici un merit in toata treaba asta iar faptul ca m-am nascut in Romania e doar o intamplare. Exaltarea origini noastre, a eroilor neamului, adevarati sau doar adaptati necesitatilor, a continuitatii cu orice chip, a calitatiolr intrinsece  ale poporului roman, a avunt un rol important in crearea constiintei nationale si in formarea statului national unitar, dar a venit momentul, dupa aproape o suta de ani, sa mergem mai departe, sa depasim starea asta de staza. Noi am ramas intepeniti intr-o zona gri a istoriei, un fel de purgatoriu, unde continuam sa ne batem cu pumnii in piept si sa ne infoiem precum curcanii, in timp ce lumea din jurul nostru merge inainte.
Cand bati un cui intr-o scandura, lovesti cu ciocanul pana intra cuiul, dupa care te opresti, altfel risti sa strici scandura si sa pari tampit celor ce se uita la tine.

oroles

#54
Cred ca stiu destul de bine istoria romanilor... Trebuie sa faci diferenta intre istoria oficiala si cea reala. Sarbii au un proverb care mie mi-a placut foarte mult "Viitorul e sigur. Trecutul si prezentul se schimba mereu". Istoria se schimba mereu sub influentele prezentului. Trebuie sa faci diferenta intre ceea ce se spune si ceea ce este adevarat. Nu stiu daca tracii si dacii vorbeau aceeasi limba, dar inclin sa cred ca este asa... Altfel ar fi greu de explicat limbile inrudite cu romana din sudul Dunarii... Acum nu se stie daca "carpii" (trib care a dat numele Carpatilor si care a locuit si mult dupa cucerirea Daciei) erau de acelasi neam cu dacii sau nu... In plus, prin zona asta au mai existat si alte popoare care locuiau in acelasi timp cu dacii (scitii, roxolanii, yazigii, celtii)... Pe ultimii dintre cei mentionati i-a cam exterminat Burebista (boii si taurscii). Asta era situatia si in Imperiul Roman. Nu va imaginati ca in Imperiul Roman erau numai romani...  Erau sute de etnii..

Erori de genul celor facute de Iliescu sunt multe. JFK, la un discurs in Berlin a spus "Ich bin ein berliner" vrand sa zica "Si eu sunt berlinez". I-a iesit de fapt "Eu sunt o gogoasa"... Multimea era pe jos de ras...

[jwp=425,344,image]http://www.youtube.com/watch?v=iYEdRiBPDXQ[/jwp]

Cert este ca noi suntem romani, iar limba romana e de factura latina pana in strafundurile ei si nu slava cum cred occidentalii. Se uitau la mine dubios cand le-am zis ca limba romana e limba latina... Limba romana are mai multe cuvinte de origine latina decat limba italiana. Sintaxa este aceeasi. Genurile sunt aceleasi.

Dar mai bine las sa vorbeasca pe cei care se pricep la istorie, dar nu si la politica...
http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/niciunul-compatriotii-nostri-nu-are-un-stra-strabunic-dac-care-sa-amint
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Alutus

Sunt incantat ca ai expus aceasta paleta de subiecte, care-mi va ocupa probabil toata iarna pentru a le analiza si a-mi expune opiniile. Inainte de a trece la prelucrarea datelor cred ca ar fi bines a deschidem o tema separata fata de,, marmelada M&M." Sa-i zicem de exemplu ,,Orgoliul national" , ,,Mituri nationale" sau oricum vei dori, dar care sa sugereze tematica din urma, care s-a dezvoltat in sus mentionata tema.
Inainte de a continua vreau sa mentionez ca nu doresc sa minimalizez istoria romanilor
sau realizarile noastre atunci cand ele sunt evidente, nici sa duc in derizoriu existenta acestui popor, desi probabil, atunci cand entuziasmul va ajunge la o temperatura ridicata, voi fi pregatit  cu cate un dus rece.
Sunt roman si sunt bucuros pentru ceea ce este bun in tara asta si in neamul nostru. In egala masura ma intristeaza si ma face sa sufar ceea ce cred eu ca nu este bine. A recunoaste  scaderile neamului, nu inseamna a-ti ura tara, ci este o dovada de suferinta si de iubire fata de ea, este un pas obligatoriu inspre  o soarta mai buna..
Nu , nu eu sunt autorul acestei profesiuni de credinta. Ea apartine unui personaj tragic din istoria Romaniei.
Pe viitor voi cita din mari romani care si-au castigat un loc in cultura mondiala.
Am intocmit o lista a ideilor principale ale subiectelor, care pot fi dezbatute ca urmare a insiruirii unor ,,argumente"ce abunda de fapt in contradictii si...
inexactitati.

1Vadim
2Justitia din romania
3D-na Zoe Petre
4Nemtii 500 an 1871 = popor 350 landuri
5Sicilia mizerie gunoaie
6 Da Inchizitia, tot de romani a fost inventata
7Sarmizegetusa Regia a fost distrusa si pietrele s-au folosit la Ulpia Traiana
7'  Decebalus per Scorillo
7''Civilizatia romana
7'''Romanitatea din sudul Dunarii
8 Manastirea Voronet e mai de pret decat Turnul din Pisa. In timp ce turnul din Pisa este . 9 Suntem printre putinii din lume care am transpus goticul in lemn (a se vedea manastirile din Maramures)
10 din cauza austriecilor care nu le dadeau voie romanilor din Ardeal sa ridice biserici 11Suntem primii din lume care am extras petrolul prin procedee mecanice si l-am rafinat. 12 Prima pompa de extractie a petrolului din lume e la Dofteana, Bacau. Insasi numele de
.
Din lipsa de timp voi analiza cate un subiect pe zi sau pe saptamana, fiindca trebuie sa mai si lucram cate ceva.
1 Vadim.
Chiar daca negi influenta propagandei Vadimiste, ideile sale se regasesc in fiecare afirmatie referitoare la Europa, cea de care apartinem geographic, dar nu si din punct de vedere al mentalitatilor. Originea acestor mentalitati nu este neaparat acest personaj antieuropean. Nationalismul romanesc a aparut odata cu unirea principatelor si a fost justificat de necesitatea dezvoltarii si consolidarii unei constiinte nationale aproape inexistente inainte de 1700. El a fost preluat, prelucrat  si valorificat cu  eficienta maxima de aparatul ,,sovrom" al tradatorilor de tara, la care,  pentru beneficii personale sau de grup, au aderat cu repeziciune, personalitati si institutii cu credibilitate maxima, capabile sa indeplineasca rolul cozii de topor, mascate sub forma competentei. Este de remarcat aici lovitura  maiastra , aplicata de marele Sadoveanu, culturii romanesti, prin maciuca denumita ,, Mitrea Cocor". Vadim  nu este decat reprezentantul cel mai vizibil si vocal ,al unei categorii destul de mari de romani, "educati" in conformitate cu deformarile istoriei internationalist  comuniste a lui Roller, istorie mutilata si transmisa din generatii in generatii de profesori, si generatii de elevi, de la parinti educati in spiritul luptei de clasa, si al internationalismului proletar, catre copiii lor, pana in ziua de azi Unii dintre ei au fost, iar altii sunt de buna credinta , multi dintre ei cunosc adevarul, pe care fie nu au curaj sa-l promoveze, de teama unor reactii din partea  vechii garzi de istorici, inca insurubati bine pe scaunele lor, iar altii, din comoditate, incapacitate de discernere, sau incompetenta, iau de bune datele transmise de acestia. Metodele folosite de aparatul acesta monstrous de dezinformare, deformare a constiintei, care a actionat timp de 45 de ani si mai continua si azi, au fost:  omisiunea, denaturarea trecutului, inventarea si mistificarea si mai ales invrajbirea atat pe plan intern cat si extern. . Calomniaza! Calomniaza! Tot ramane ceva, spunea un as al manipularii. Ca varf  eficient de lance, a fost folosit cu succes filmul istoric, prin intermediul unui monstru sacru al domeniului. Rezultatul!? Din nefericire, programul de mutilare a constiintelor, a gasit o foarte buna receptivitate atat in randul romanului de rand, cat si al unor,, varfuri intelectuale", produse ale diluarii rigorilor universitare si astfel ,,Omul nou", crescut in colivie, incapabil sa inteleaga ce se intampla in afara lui, crezand orbeste in mitul ,, botnitei la romani", al ,, mosierilor si patronilor"si al regelui Mihai, plecat din tara calare pe un tren plin cu aur, manifesta o foarte mare rezistenta la tratamentul contra  neadevarului si ceea ce este mai grav , face pui carora le transmite aceeasi maladie.
Scuze preopinentilor pentru suprapunere de idei.
Sa nu uiti Darie!

oroles

CitatNationalismul romanesc a aparut odata cu unirea principatelor si a fost justificat de necesitatea dezvoltarii si consolidarii unei constiinte nationale aproape inexistente inainte de 1700.
Alutus, esti din alt "aluat" fata de Obombo si mi-a face placere sa discut cu tine...
Dar hai sa stabilim ceva si apoi continuam discutia...
1. Ce este constiinta nationala?
2. Cand crezi tu ca s-a format constiinta la romani?
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

pistol28

Un cuvant nou invatat

PREOPINÉNT s. v. antevorbitor.

Sursa: Sinonime (2002) |

Multumesc.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Alutus

#58
Citat din: oroles din Noiembrie 10, 2013, 09:31:54 AM
1. Probabil in generala ai citit doar cateva carti
Dupa toate aparentele se pare ca cetateanul acesta mai citeste din cand in cand cate o carte.
Citat din: oroles din Noiembrie 12, 2013, 10:46:58 AM
Citat
, esti din alt "aluat"
Imi pare rau ca te-am indus in eroare. M-as fi simtit onorat sa imi adresezi injuria dispretuitoare a acelor  infami latino-romani: ejusdem farinae. Dar cum este firesc, sa fim diferiti, in foarte multe privinte, ma multumesc sa constat unele afinitati, in ceea ce priveste modul de abordare al unor teme, precum si unele convingeri. Si iata am gasit si un subiect major de discordie: am alta opinie in ceea ce il priveste Berlusconi. Chiar mi-e simpatic.

2.    Revenire , D-na Zoe Petre . Referitor la dubiile cu privire la activitatea politica a Doamnei sus mentionate.
Documentul pe care ti l-am indicat, face referire la conferinta de la Helsinki, a Uniunii Europene, unde s-a hotarat aderarea Romaniei la Uniunea Europeana. Participanti din partea Romaniei: Emil Constantinescu, Zoe Petre in calitate de consilier al presedintelui pe probleme de politica externa si politici publice. Ei au facut primii pasi in directia mentionata. http://www.europarl.europa.eu/summits/hel1_en.htm
3.   Justitie? Cat timp Huidu, ucigas a trei oameni este liber, iar Marcel Tundrea a ispasit 12 ani  de inchisoare pe nedrept se mai poate vorbi ...!? S.a. s.a..., Te bucuri ca   l-a inchis pe unul sau altul?! Trista bucurie.

Sa nu uiti Darie!

oroles


@Alutus, eviti raspunsul. Ti-am adresat o intrebare...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani