Cum se utilizeaza stupii din poliuretan FAROSTUP?

Creat de Cipi, Aprilie 24, 2014, 07:38:29 PM

« precedentul - următorul »

Cipi

Intrucat acesti stupi nu vin cu un manual de utilizare, rog posesorii acestor stupi sa ne explice cum se lucreaza cu acesti stupi, cum tinem urdinisul primavara, iarna, etc. si in perioada culesului, cum tinem sibarul iarna la -30 grade dar si la -5 grade, cum il tinem vara sau cand este puiet, de ce este obligatorie folia, etc.

mmacreanu

Citat din: Cipi din Aprilie 24, 2014, 07:38:29 PM
Intrucat acesti stupi nu vin cu un manual de utilizare, rog posesorii acestor stupi sa ne explice cum se lucreaza cu acesti stupi, cum tinem urdinisul primavara, iarna, etc. si in perioada culesului, cum tinem sibarul iarna la -30 grade dar si la -5 grade, cum il tinem vara sau cand este puiet, de ce este obligatorie folia, etc.

de parca stupii din lemn vin cu manual :D

dimensiunea urdinisului este la fel ca la orice stup, se mareste la maxim in timpul culesurilor puternice si se micsoreaza in functie de puterea familiei in lipsa de cules (eu folosesc polistiren extrudat pentru micsorarea urdinisului)
sibarul se scoate complet vara si la transporturi (este bine ca inainte de transportul stupilor sa se bage sibarul, mai stau uneori albine sub plasa atrase de matca si nu intra inauntru iar la incarcare te pot incurca, daca bagi sibarul nu se vor mai aduna sub stup). iarna se foloseste dupa caz, cu el reglezi condensul, la inceputul iernii il poti baga de tot si cand apare puietul in ghem se trage sibarul pentru a nu se crea condens.
folia nu este neaparat obligatorie dar pentru folosirea in mod eficient a soclului antivaroua se pune folie sus etans pentru eliminarea curentilor de aer pe timpul iernii (iernare clopot). vara pe timpul transportului nu se tine folia si nu ar fi chiar obligatorie pe timpul verii.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Cipi

Unii colegi o sa te contrazica, se zice ca sibarul nu se inchide niciodata in totalitate :)

mmacreanu

Citat din: Cipi din Aprilie 24, 2014, 09:40:11 PM
Unii colegi o sa te contrazica, se zice ca sibarul nu se inchide niciodata in totalitate :)

pe timpul iernii, cand urdinisul este redus si iernezi clopot este obligatoriu sa nu tragi sibarul complet, pentru ventilatie ... cum am spus, iarna se foloseste dupa nevoie ... iarna trecuta l-am inchis in totalitate cand au scazut sub -15 grade. Treaba e simpla, ridici capacul si daca vezi condens mult sub folie, deschizi sibarul putin, daca insista condensul, il mai deschizi putin :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

dodo79

Citat din: Cipi din Aprilie 24, 2014, 09:40:11 PM
Unii colegi o sa te contrazica, se zice ca sibarul nu se inchide niciodata in totalitate :)
eu nu il contrazic pe marius.fiecare e stapan pe stupii sai si face cum crede mai bine.eu in aceasta iarna am avut siberul in magazie.nici macar nu lam dus la stupi.doar cand este sub - 15 grade il inchid 2/3 din suprafata.condens am avut foarte putin in sezonul cand a fost o saptamana ceata.in rest uscat.
problema cu siberul este  relativa.depinde de zona in care locuiesti.

Cipi

Aici la mine in nord, iernile sunt mult mai geroase decat la voi la Braila, deci si "setarile" stupului vor fi diferite.