Intrebare albina de iarna

Creat de oroles, Martie 03, 2015, 10:35:07 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Am o intrebare.:La prima familie care mi-a murit anul acesta din cauza lipsei de hrana am observat ca albina ramasa pe rame era batrana, nu avea niciun pic de perisor pe corp. In ce conditii nu se formeaza albina de iarna? Ma gandesc ca ceva s-a intamplat ca in toamna stiu ca o lasasem cu mancare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  Alta e cauza pentru care acea albina este fara perisori. Aproape sigur a facut diaree in stup. In asemenea situatii albia se uzeaza rapid; odata ca se murdareste cu diaree si in incercarea de curatire o imprastie pe tot corpul iar a doua cauza ca mirosul le determina sa faca o ventilatie puternica, eliminand caldura din ghem si uzand foarte tare albinele prin acest efort si disconfort. De asemenea o ventilatie necorespunzatoare chiar daca nu au diaree in stup le face ca in perioadele foarte reci albinele din exteriorul ghemului sa fie udate de vaporii care condenseaza pe aripile si corpul lor. Asta le face sa intre des in ghem pentru refacere, dar udand in acest fel si alte albine. Ai vazut cum arata o albina care a cazut in apa?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

MOTANUL

Si eu inclin sa cred ca umezeala este cel mai mare dusman al albinelor iarna (exact cum mi-a spus cel care mi-a vandut una din familii - proprietar pe vreo 400 de stupi);
Eu am pedepsit o familie care facea furtisag si am luat-o de la soare si am pus-o la umbra. Familia mea cea mai puternica - cea mai multa albina si miere. (la toate controalele facute pana la mutare - mortalitatea cea mai mica); rezistau bine la temperaturi mici - la 6-8 grade ieseau la zbor

Cum nu a mai batut soarele in stup am remarcat 2 efecte:
1. Nu au mai iesit la zbor (de unde când batea soarele in stup ieseau la 6 grade - la umbra nu mai ieseau nici la 9-10 grade); Au fost zile in care celelalte 2 familii ieseau si ele nu)
2. Umiditate mai mare (nu bate nici vantul acolo, nici soarele - pe o latura e un gard plin de beton; pe a 2-a garaj);

Ca si o concluzie dupa mutare in familia respectiva am avut cea mai mare mortalitate. (din fruntasa a ajuns codasa);
Stupul din cernica detine recodul pozitiv (6 albine moarte am gasit in tot stupul); In asta pus la colt vreo 200.

Eu asa m-am gandit (odata vantul ajuta la evaporarea forata a apei + Soarele prin incalzire tot asa favoriza evaporarea rapida a apei);
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B


bio

Citat din: MOTANUL din Martie 04, 2015, 10:06:15 AM
Si eu inclin sa cred ca umezeala este cel mai mare dusman al albinelor iarna .......

Umezeala si curentii de aer sunt cei mai mari dusmani ai familiei de albine .


bio

Citat din: Eugen B din Martie 04, 2015, 10:14:01 AM
6 albine moarte toata iarna?
/...

..poate era familie mai putewrnica si a facut ceva curatenie in stup..... si cind colegul nostru  a deschis stupul a gasit doar 6 albine.

Eugen B

La asta ma gandesc si eu, este imposibil sa moara doar 6 toata iarna, numai daca stupu respectiv a avut 6 albine. Nu vreau sa creada unii ca este posibil asa ceva. Minim cateva zeci bune vor muri iarna, poate si 1-200 sute la unii.
La mine au facut curat bine in stup albinele, si azi astept vreme buna.
Multi stupari au probleme cu umezeala in stupi, si aici in zona am auzit asa ceva. Cred ca asta e o problema a stuparului si trebuie sa fie rezolvata. Cu vantul iar trebuie sa avem grija.
Daca avem mare grija de albine cred ca vom putea rezolva toate problemele in toata anotimpurile.

MOTANUL

#7
Citat din: Eugen B din Martie 04, 2015, 10:14:01 AM
6 albine moarte toata iarna?

Nu am precizat eu: la ultimul control. (asta inseamna 3 saptamani); Cam asta a fost intervalul la care am facut control 2-3 saptamani. (gaseam in jur de 10-20 albine moarte pana acum);
La ultimul control la (sfarsit februarie) am gasit mai multe - ~40 in 2 familii; 200 in fosta cea mai puternica; Si la Cernica doar 6 (adica mai putin ca pana acum).

Era de asteptat sa creasca mortalitatea in Martie ca se schimba generatiile. De asta m-a mirat. E posibil la Cernica sa mai fi scos afara singure (gratia e de 8 mm; La Snagov au de 6 mm si practic posibilitatea sa le scoata tinde catre zero.) Se chinuie - dar nu reusesc ca le-am vazut.

Modelul de gratie de la Snagov:
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Poza ai facut-o acuma?
Oricum nu poti fi 100% sigur cu mortalitatea, cel mai bine notezi cate intervale ai toamna si primavara, asta e o parere.
E posibil unii sa faca curatenie cand nu sti tu. Si multe alte motive din care ai si enumerat.
Eu sunt multumit care e treaba la mine pana acuma.

MOTANUL

Poza e facuta la ultimul control. Acum cateva zile. Asta era singura familie care aducea polen (restul doar iesisera la plimbare si nu aduceau nimic - eventual apa ca pe aia nu o vezi  :)).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

bmdna

Mai sint si albine care ies din stup si mor afara si care nu se vor regasi pe fundul stupului.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Muntoiu Radu

Citat din: MOTANUL din Martie 04, 2015, 10:06:15 AM
Si eu inclin sa cred ca umezeala este cel mai mare dusman al albinelor iarna (exact cum mi-a spus cel care mi-a vandut una din familii - proprietar pe vreo 400 de stupi);
Eu am pedepsit o familie care facea furtisag si am luat-o de la soare si am pus-o la umbra. Familia mea cea mai puternica - cea mai multa albina si miere. (la toate controalele facute pana la mutare - mortalitatea cea mai mica); rezistau bine la temperaturi mici - la 6-8 grade ieseau la zbor

Cum nu a mai batut soarele in stup am remarcat 2 efecte:
1. Nu au mai iesit la zbor (de unde când batea soarele in stup ieseau la 6 grade - la umbra nu mai ieseau nici la 9-10 grade); Au fost zile in care celelalte 2 familii ieseau si ele nu)
2. Umiditate mai mare (nu bate nici vantul acolo, nici soarele - pe o latura e un gard plin de beton; pe a 2-a garaj);

Ca si o concluzie dupa mutare in familia respectiva am avut cea mai mare mortalitate. (din fruntasa a ajuns codasa);
Stupul din cernica detine recodul pozitiv (6 albine moarte am gasit in tot stupul); In asta pus la colt vreo 200.

Eu asa m-am gandit (odata vantul ajuta la evaporarea forata a apei + Soarele prin incalzire tot asa favoriza evaporarea rapida a apei);
Cand ieseau la zbor faceau automat aerisire; ea s-a oprit cand nu au mai zburat (la umbra). S-ar putea sa fi intervenit si ponta... S-ar putea sa fi murit mai devreme si din cauza epuizarii mai accentuate (ai spus ca au zburat mai mult), etc etc etc ... Sunt foarte multi factori care influenteaza o colonie de albine si e foarte greu sa gasesti un diagnostic corect...

Muntoiu Radu

Citat din: oroles din Martie 03, 2015, 10:35:07 PM
Am o intrebare.:La prima familie care mi-a murit anul acesta din cauza lipsei de hrana am observat ca albina ramasa pe rame era batrana, nu avea niciun pic de perisor pe corp. In ce conditii nu se formeaza albina de iarna? Ma gandesc ca ceva s-a intamplat ca in toamna stiu ca o lasasem cu mancare.
Din cate stiu eu (nu-s 100% sigur) perisorii se pierd din cauza frecarii intre albine. Deci albinele pot parea uzate (fara perisori) si daca au avut o activitate mai intensa iarna, de exemplu daca au inceput ponta mai devreme si s-au tot miscat prin stup...

apionesti

Citat din: Muntoiu Radu din Martie 04, 2015, 07:34:18 PM
Citat din: oroles din Martie 03, 2015, 10:35:07 PM
Am o intrebare.:La prima familie care mi-a murit anul acesta din cauza lipsei de hrana am observat ca albina ramasa pe rame era batrana, nu avea niciun pic de perisor pe corp. In ce conditii nu se formeaza albina de iarna? Ma gandesc ca ceva s-a intamplat ca in toamna stiu ca o lasasem cu mancare.
Din cate stiu eu (nu-s 100% sigur) perisorii se pierd din cauza frecarii intre albine. Deci albinele pot parea uzate (fara perisori) si daca au avut o activitate mai intensa iarna, de exemplu daca au inceput ponta mai devreme si s-au tot miscat prin stup...

Albina de iarna nu-si formeaza corpul gras in lipsa proteinei (polenului). E greu de presupus ca albinele n.au avut surse de polen. Altele au fost cauzele. Acum e tardiv, dar poate fi un furtisag tarziu sau lipsa albinelor tinere la momentul intrarii in sezonul rece, din diferite motive...
Nu cred ca e o consolare pentru nimeni, dar in cartile de specialite se vorbeste ca ar fi normala o mortalitate de 10%!
Poporul roman are mai multi tradatori in interior decat dusmani in exterior...

pistol28

 Boala neagră
Simptome
Albinele bolnave îşi pierd capacitatea de zbor, se târăsc în faţa urdinişului, fac mişcări dezordonate, prezintă abdomenul mărit şi corpul negru, cu aspect unsuros, ca urmare a căderii învelişului pilos şi mor cu aripile ţinute sub formă de acoperiş, depărtate şi în jos
Etiologie
.Se pare că agentul cauzal al acestei boli este un virus, etiopatogeneza acestei boli nefiind încă pe deplin elucidată. Boala poate fi generată de o tulburare a metabolismului proteic, cauzat de diferite sorturi de polen, bacterii, ciuperci sau unele substanţe chimice sau de condiţiile de mediu nefavorabile.

http://www.proapicultura.ro/boli_virotice.htm
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi