Texte -mostenire de la V. Harnaj

Creat de dragos2006, Martie 17, 2009, 11:47:06 PM

« precedentul - următorul »

D006

Despre propolis o sa postez pe moment cateva poze ale paginilor de carte. Este vorba de Albinele si produsele lor de Liviu Alexandru Marghias, Editura Ceres, 2002

D006

Imi cer scuze pentru calitatea slaba dar e vorba de timpul limitat.

D006

Despre propolis....

D006

si in continuare....

D006

deci....

D006

daca doriti sa reiau anumite aspecte, sa-mi spuneti!

D006

in continuare....

D006

in continuare...

D006

scuze, aceasta e ultima poza:

D006

Continuare articol : « INLOCUIREA SI COMPLETAREA POLENULUI IN HRANIREA STIMULENTA DE PRIMAVARA » - V. HARNAJ     
« In Statele unite ale Americii se folosesc 3 metode diferite pentru prepararea fainei de soia. Faina prelucrata, si care ne intereseaza pe noi contine de la 5-7% grasime sau ulei.
    Hranirea albinelor dupa recomandarile lui Farrar, se face dintr-un amestec compus din 25% polen si 75% faina de soia, dupa urmatoarea reteta :
    Pentru prepararea a 10 turte de 450 gr, se ia un kg polen uscat, 8 kg sirop de zahar si 3 kg faina de soia. Siropul se fierbe in proportie de 2 parti zahar la o parte apa ; polenul inainte de a fi introdus in sirop se inmoaie in 2+1/2 pahare de apa (in sirop polenul se inmoaie greu iar udat cu apa se dizolva usor). Se toarna apoi faina de soia in siropul cu polen. Toata aceasta masa se amesteca pana se obtine un aluat omogen, uniform. Din el se fac turte care se pun deasupra ramelor coloniei destinate a fi hranite. Peste turte se pune o hartie cerata pentru a impiedica uscarea lor.
    Daca dispunem de rezerve mari de polen, putem mari procentul lui , micsorand pec el de soia. In acest caz se va utiliza mai putin sirop de zahar.
    Farrar, pe baza experimentelor sale arata ca prin consumul cantitatii de 400 gr. polen albinele pot creste de la 4500 la 5000 albine iar pentru aceeasi cantitate de polen amestecata cu faina de soia, pot creste de 6 ori mai mult, adica de la 27000 la 30000 albine. Prin urmare turta formata din 100 gr polen , 100gr faina de soia asigura  cresterea a 6750 – 7500 aolbine. Dupa cercetarile lui Farrar, faina de soia contine substante nutritive pe care albinele le pot folosi la hranirea puietului(proteine in special). Cum insa in ea lipsesc cateva elemente nutritive esentiale ce se gasesc in polenul natural, ea nu poate servi drept inlocuitor al polenului, ci numai ca o completare a lui. Polenul se recolteaza cu ajutorul colectorului de polen. »

andrei_salaj

din aceasta carte am postat si eu dincolo....ma intereseaza carti mai vechi daca aveti despre asa cv...pt. ca o sa ma reorientez la prod albinelor mele :)

D006

In cartile antebelice se scrie putin despre propolis , primul articol mai interesant l-am gasit in "stuparitul nou " de Hristea din 1976 , daca Laura are timp va pune pasaje.

D006

In "Calauza stuparului " din 1943 am gasit un scurt capitol.

D006

Cartea este scrisa de nicolaescu si Stoinescu

D006

cam slaba imaginea , ultima parte.