sa confectionam un colector de polen performant

Creat de zgl, Noiembrie 22, 2007, 11:40:55 PM

« precedentul - următorul »

D006

si colectorul

D006

de fapt ................ si restul

D006


D006

de fapt din unul poti sa faci 2

D006

Poate ar trebui sa dau si niste explicatii. Dintr-un singur stup poti face de fapt 2. Adica la cumpararea lui primesti 2 funduri simple si unul cu colector de polen, 2 capace , 2 podisoare. iar magazia o fol pe post de cuib .
Daca e cineva interesat o sa mai dau detalii.

bee_lover

chiar va rog sa veniti cu cat mai multe detalii,iar in ceea ce priveste reclama puteti scrie linistit date,nr de telefon ce doriti daca e in legatura cu apicultura,restul ce nu tine de ea,e categoria barul apicola...acolo puteti scrie absolut tot ce vreti...

balasbebe

Citat din: clausde fapt ................ si restul
Eu nu as fi de acord cu aceea tava metalica, deoarece iarna, sau spre primavara, cand albinele trebuie ajutate cu putin sirop caldut, suprafata tablei raceste prea tare.

D006

k de acord cu dumneavoastra dar pa timp de iarna spre primavara nu mai e tavita, e fundul cel cu trei gauri la capat. Cel cu tavita e de la colector pe timp de vara.

zgl

am lansat o "provocare" si anume aceea de a crea un model de colector de polen performant, pentru urdinis - e mai accesibil- , colector la care albina sa foloseasca intreaga placa activa nu doar primele randuri, sa poata fi golit rapid, sa fie si orificiu pentru plecarea rapida a albinei si pentru trantori, sa recoltam cantitati mari de polen, fara sa afectam prea mult familia de albine.
cred ca este un lucru realizabil.
placa activa in plan orizontal paralel cu grilajul prin care cade polenul "un fel de colector de fund de stup adaptat astfel incat sa l folosim la urdinis.
am sa schitez ideea mea, dupa care ii rog pe colegii apicultori cu experienta in recoltarea polenului, si nu numai, sa si dea cu parerea.
albina plateste....

D006

Citat din: zglam lansat o "provocare" si anume aceea de a crea un model de colector de polen performant, pentru urdinis - e mai accesibil- , colector la care albina sa foloseasca intreaga placa activa nu doar primele randuri, sa poata fi golit rapid, sa fie si orificiu pentru plecarea rapida a albinei si pentru trantori, sa recoltam cantitati mari de polen, fara sa afectam prea mult familia de albine.
cred ca este un lucru realizabil.
placa activa in plan orizontal paralel cu grilajul prin care cade polenul "un fel de colector de fund de stup adaptat astfel incat sa l folosim la urdinis.
am sa schitez ideea mea, dupa care ii rog pe colegii apicultori cu experienta in recoltarea polenului, si nu numai, sa si dea cu parerea.
Dupa ideea ta am schitat ceva pe o hirtie ...o sa incerc sa fac un prototip dar sa fie putin mai caldut afara...cred ca diferenta prea mare in ceea ce priveste randamentul fata de cel cu placa orizontala nu este...
  La maxim o luna cind sunt la stupi..stau si ma uit la fiecare stup, la urdinis si observ fiecare colector in parte...pt a vedea cum lucreaza colectoarele--mai apar probleme tehnice si trebuiesc rezolvate...altfel albinele reusesc sa mai ''fenteze'' colectorul. Albinele cum ajung in urdinis--asta dupa perioada de acomodare --intra relativ repede nu se asteapta una dupa alta ..timpul de ''asteptare''pina a intra este redus...Se mai intimpla sa ai o gaura decalibrata la vreo placa activa...atunci toate albinele o stiu si aproape toate pe acolo vor sa intre...

D006

Cam de 6-7 ani de cind am inceput sa adun polen...am avut mai multe modele de colectoare--toate de urdinis.Acum am ceva asemanator cu cel prezentata de dl Crombra...este eficace, randament bun , dar as vrea sa incerc si un colector de fund de stup.

maximus


gore

Mi-a plăcut colectorul d-le Combra. La acest model mă gândisem şi eu, numai că urma să decupez scândura în funcţie de urdinişul fiecărui stup, deoarece am şi stupi cu soclul ieşit în afară, iar urdinişul pe toată lăţimea la care se aplică acea şipcă reductor.Îmi puteţi da şi mie dimensiunile acestui colector în detaliu?, pentru care vă mulţumesc anticipat. Dacă se poate.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

D006

în ultima perioadă de timp, am fost preocupat să văd dacă ideea este realizabilă.
am vizitat mai mulţi apicultori din zona mea (jud cluj), am ajuns şi în sălaj  intr un sat aparţinător de comuna rus
am văzut mai multe modele de colectoare de polen
am primit din parte unora chiar colectoare de model.
-colectoare cu plasă sau cu placă din plastic ;
-placă din plastic lungă şi îngustă sau scurtă şi lată;
-cu sau fără ieşire de urgenţă pentru trântori, cu tuburi sau cu siringi, cu unul sau mai multe tuburi;
- cu placa activă ce era scoasă prin culisare sau placă activă ce era poziţionată într un punct mort prin împingere şi rotire;
- tăviţă( sertar) colector fix sau mobil,  cu sau fără plasă pe fundul setarului.
notă. nu am reuşi să văd din judeţul sălaj încă nici un colector ( mare secretomanie).
rămâne ca în zilele următoare să mai încerc.

crombra

Dupa cum am promis va prezint pozele cu, colectorul meu de polen care se monteaza direct peste scandurica de zbor fara a mai trebui sa fie demontata. Este vorba de tunelul care face legatura dintre colector si stup.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/