Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Pentru Cristi:
Dupa ce perioada se poate recolta din nou venin de la un stup?
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Kiwi Bee

Combra,
depinde de ce fel de venin doresti sa obtii:Gradul I sau Gradul II.
Pt. gradul I nu poti colecta decit maxim 2 ori pe luna(din doua in doua saptamini). Doar odata la luna ar fi si mai perfect dar daca nu ai un nr. mare de familii la dispozitie .... atunci nu ai prea multe de ales.
Gradul II - eu nu recomand recoltarea decit odata la saptamina.
Cu aceste  strategii eu cred ca vei putea obtine venin de calitate mult mai ridicata decit recoltind veninul la interval mai scurt.
Recoltarea veninului din trei in trei zile nu consider a fi o strategie buna din motive calitative.

PricopArthur

Urmaresc cu interes subiectul, si va multumesc pentru ca sunteti deschisi.
Am 2 intrebari.
1) La un moment dat se spunea ca se poate modifica placa activa pentru dimensiunile stupului (de la 10 la 8 rame). Nu afecteaza lungimea sarmei performanta aparatului ?
2) De ce se diferentiaza calitatea veninului in functie de intervalul la care se recolteaza?
Miere multă şi inimă curată!

maximus

Citat din: Kiwi BeeCombra,
depinde de ce fel de venin doresti sa obtii:Gradul I sau Gradul II.
Pt. gradul I nu poti colecta decit maxim 2 ori pe luna(din doua in doua saptamini). Doar odata la luna ar fi si mai perfect dar daca nu ai un nr. mare de familii la dispozitie .... atunci nu ai prea multe de ales.
Gradul II - eu nu recomand recoltarea decit odata la saptamina.
Cu aceste  strategii eu cred ca vei putea obtine venin de calitate mult mai ridicata decit recoltind veninul la interval mai scurt.
Recoltarea veninului din trei in trei zile nu consider a fi o strategie buna din motive calitative.
kiwi bee, am vazut intr-o postare anterioara de-a ta ca exista 4 grade la venin.din cate am inteles,aceste grade se folosesc in functie de cantitatea de proteina.
    te rog sa ne spui pentru fiecare grad in ce limite se incadreaza proteina,sa ne facem si noi o idee.

CRISTI M

Citat din: PricopArthurUrmaresc cu interes subiectul, si va multumesc pentru ca sunteti deschisi.
Am 2 intrebari.
1) La un moment dat se spunea ca se poate modifica placa activa pentru dimensiunile stupului (de la 10 la 8 rame). Nu afecteaza lungimea sarmei performanta aparatului ?
2) De ce se diferentiaza calitatea veninului in functie de intervalul la care se recolteaza?
Sunt multe de spus , incerc sa raspund mai scurt dar la subiect .
1) Sunt aparate care duc ( ca putere ) doar grile mici si putine la nr
     DAR , sunt si aparate care atunci cand grilele sunt mai mari si mai multe , creste puterea in functie de consum .
   Este normal ca atunci cand montezi la un aparat grile mai mari , acesta sa fie deficitar
   La aparatul cumparat de la Craiova am modificat grilele ( mai mari ) si nu a avut putere sa le duca .
   As putea sa scriu la acest subiect 2-3 pagini , dar ma limitez in a spune ca :
    - depinde ce aparat folosesti
  2) Am enumerat mai sus de ce .
  Lumina , impuritatile , albinele ca nr. si ca varsta , culesul si mai ar fi cateva
Cu respect

CRISTI M

Citat din: crombraPentru Cristi:
Dupa ce perioada se poate recolta din nou venin de la un stup?
Are dreptate si Kiwi Bee , in legatura cu cele 4 grade , dar sunt putini cei care scot venin de gradul I .
Eu am mers si merg in continuare cu recoltarea la acelasi stup dupa 3-4 zile in perioada de primavara , primavara-vara ( fluxul de albina tanara ) . Pe timpul verii nr. albinelor tinere incepe sa scada si daca vreau ca aceasi albina sa nu intepe si a daua si a treia-a oara , maresc perioada la 7-10 zile
Respectand aceste intervale si factorii care influenteaza degradarea veninului , Proteina poate ajunge si chiar depasi procentul de 85%.

  Daca revin la aceeasi familie dupa 20-30 zile  albinele inteapa Doar o singura data si de aici creste procentul de proteina pana la 95% ( binenteles respectand factorii care duc la degradare )

CRISTI M


Kiwi Bee


Kiwi Bee

Cristi ai dreptate,
coreanul nu a folosit plutex.Eu cred ca este vorba doar de un filmulet de prezentare al colectarii astfel incit sa arate la toata lumea ce usor este colectarea.
Filmuletul este doar o reclama pt. a vinde cit mai multe colectoare.Paremise nu avea nici masca respiratorie si nici manusi.Poate ca era un corean de sacrificiu :)
Impuritatile de pe placa va fi mizeria de pe picioarele/aripile/corpul albinelor.
Veninul acesta automat cade in categoria Gradului II.
Acest grad este folosit in primul rind pt. produse de tip digestiv(miere cu venin- o mincam).
Nu am citit si nu am auzit pina acum ca cineva sa se fi imbolnavit din cauza acestor impuritati.
Noi incercam sa dezbatem giganticul subiect "veninul de albine" in postari scurte si poate ca pt. unii pare totul in ceata.
In literatura engleza exista multe carti despre acest subiect.Si despre prepararea produselor binenteles. 
numai bine

maximus

consider ca cel mai important pentru noi cei interesati de venin este sa cunoastem in amanunt toate amanuntele.
     si unul dintre cele mai importante amanunte este CALITATEA.cum putem obtine calitate dar si cantitate deopotriva.pentru ca in functie de calitate este jocul preturilor.
     
   ce am retinut pana acum:toti care utilizeaza plutex pe geam si colecteaza la intervalele de mai sus- pentru maximul de melitina- respectand conditiile de "contaminare" obtin calitatea 1.aici s-ar impune necesiatea de a lucra cu familii de carne,indelung fatatoare care sa asigure albine tinere in numar mare.
    kiwi bee,am vazut ca tu recoltezi la urdinis.veninul tau se incadreaza la gradul 1?

maximus

cristi,ai observat variatii de calitate in functie de cules sau chiar de absenta culesului,in perioade;le de seceta?

CRISTI M

Citat din: Kiwi BeeCristi ai dreptate,
coreanul nu a folosit plutex.Eu cred ca este vorba doar de un filmulet de prezentare al colectarii astfel incit sa arate la toata lumea ce usor este colectarea.
Filmuletul este doar o reclama pt. a vinde cit mai multe colectoare.Paremise nu avea nici masca respiratorie si nici manusi.Poate ca era un corean de sacrificiu :)
Impuritatile de pe placa va fi mizeria de pe picioarele/aripile/corpul albinelor.
Veninul acesta automat cade in categoria Gradului II.
Acest grad este folosit in primul rind pt. produse de tip digestiv(miere cu venin- o mincam).
Nu am citit si nu am auzit pina acum ca cineva sa se fi imbolnavit din cauza acestor impuritati.
Noi incercam sa dezbatem giganticul subiect "veninul de albine" in postari scurte si poate ca pt. unii pare totul in ceata.
In literatura engleza exista multe carti despre acest subiect.Si despre prepararea produselor binenteles. 
numai bine
Kiwi fi dragut si spune-le si baietilor de pe forum cat venin ai recoltat tu , ce grad avea si ce proteina ai avut la el .
Nu mar deranja daca ai specifica si procentajul de melitina .
Cu respect Cristi M

CRISTI M

Am uitat .
Ai vandut vreodota venin ?

CRISTI M

Citat din: maximuscristi,ai observat variatii de calitate in functie de cules sau chiar de absenta culesului,in perioade;le de seceta?
Sunt intradeva variatii , dar nu asa mari .
cand este seceta , stimulam la greu .
:wink:

D006

In timpul recoltarii se pierd multe albine ? :hi: