Recoltarea veninului de la A la Z

Creat de CRISTI M, Noiembrie 03, 2009, 04:45:57 PM

« precedentul - următorul »

D006

complicat, complicat bănișori să iese că faci și pe dracu în patru

milu56

Citat din: daniel ciobanucomplicat, complicat bănișori să iese că faci și pe dracu în patru
Te cred,dar ce sa zic,si cu productia de roi ies bani frumosi,problema este sa te apuci de orce lucru si pe urma vine indemanarea.

D006

și la roi e de muncă așă că ........ iamă Doamne și mă du unde-s bani și muncă NU

CRISTI M

Citat din: AndreiRNUn subiect interesant si nou pt mine.
Am facut ceva cautari si am gasit cate ceva la acest subiect dar nu stiu cat e de bine sa adug si eu la topicul tau.
Chiar te rog sa vi cu ceva noutati , chiar si filmulete

D006

Uitandu-ma in jur despre acest subiect am gasit brevetul de aici care a expirat deja si poate fi copiat.
Este pdf si nu il accepta.

D006

Este o firma care produce acest colector si ce mi-a placut este ca il poti folosi atat in afara cat si in interiorul stupului.

Kiwi Bee

Mersi Cristi pt. ideea de colectare pe timpt de noapte.Ma bucura faptul ca nu sint singurul care sa gindit la treaba asta si datele tale sint de mare folos pt. toti.

Kiwi Bee


D006

Citat din: milu56Cam complicat cu veninul.
Da domnule Milu dar vă daţi seama de la cei 600 de stupi ai dvs ce de venin aţi putea aduna?Eu cred că se merită investiţia.Curaj!

Kiwi Bee

A doua zi de colectare

Kiwi Bee

Mai tirziu a aparut un localnic care era interesat de ceea ce se intimpla pe teritoriul lui

Kiwi Bee

A doua zi veninul sa uscat pe sticla si era gata de recoltare

Kiwi Bee

Aproape gata

Kiwi Bee

Aceasta sicla a circulat pe la 5-6 familii si sa adunat cca. 1 gr de venin

Kiwi Bee

Cei care sint interesati pe viitor sa colecteze venin sa citeasca si rasciteasca pasii insirati de Cristi.Sint foarte importanti chiar daca mai tirziu va veti face stilul vostru.
Eu spun ca accentul ramine pe igiena:ramele si sticlele si plutexul(dacal folositi) trebuiesc bine spalete/uscate inainte de folosire.Eu am folosit doar un burete de bucatarie(nou) si numai apa destilata din belsug(fiarta cca. 15 minute).Lucrez numai cu oale INOX.Pregatiti lame de razuit(sterilizate si uscate) mai multe decit credeti ca veti avea nevoie.
La recoltarea veninului de pe sticla la fel este nevoie de o incapere adecvata.Igiena peste toate.Nu folositi agenti dezinfectanti!
Protectia personala:
-pe cimp nu ai probleme deosebite.Depinde daca schimbi sticla in stupina inainte de a merge la laborator.Aici intervine o alta technica-depozitarea sticlei + ca nu vei lucra cu manusile de stupar.Daca se schimba sticla = se spala si sirmele.
-in laborator la recoltarea veninului de pe sticla si spalarea sirmelor pt. ziua urmatoare sa folositi manusi, ochelari, masca respiratorie.
Inhalind veninul:
-daca doar mucii sar aduna sub barba ar fi bine
-inhalarea veninului in mod repetitiv(adica nu folosesti masca dea lungul sezonului) provoaca astma.Masca este ieftina si nu deranjeaza deloc chiar de razuiesti sticlele + speli sirmele 2-3 ore