Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: oroles din Mai 21, 2014, 09:40:21 AM
Sunt sanse mari ca roiul "primit" sa fie un roi primar si sa aiba o matca batrana. Pentru siguranta ii luam ambii roi. E posibil ca unul din ei sa fie secundar si sa aiba o matca mai tanara. :)
se pare ca roiul "prietenului"meu are o matca neimperecheata.azi a fost verificata.

dodo79

verdict final.roiul primit de mine este primar.matca deja oua =D> =D> =D>.cel ramas la el are matca neimperecheata  :finger:
dumnezeu e sus si ne vede  ^:)^

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Mai 23, 2014, 11:03:09 PM
verdict final.roiul primit de mine este primar.matca deja oua =D> =D> =D>.cel ramas la el are matca neimperecheata  :finger:
dumnezeu e sus si ne vede  ^:)^

lasa ca ii da matca de la tine :))
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

NYK74

Citat din: duma din Mai 21, 2014, 12:38:26 PM
Citat din: NYK74 din Mai 21, 2014, 12:04:44 AM
Salve,DUMA.
Poti avea 10 cum poti avea 0.Am pătit si eu de multe ori acelasi lucru,dacă nu e o matcă zăpăcitâ intră in stup inapoi,dacă e zăpăcitâ ,intră in alt stup si albinele o omoară.
Eu am gasit ultima dată la control albinele dintr-o familie de anul trecut cum incercau sa omoare matca marcatâ de la un roi de acest an care are cutia alaturi,care se vede ca ieşise la împerechere ,si a rătăcit cutia,a intrat alaturi,am eliberato de albinele ce o atacau ,si mia zburat din mâini in sus,apoi am vazut cum a intrat in stupul ei.
Vei vedea rezultatul la controlul viitor.Succes.
Nyk !
La viitorul control cred ca joi ....daca o gasesc in stupul care trebuie .....sambata seara ma imbat , dar sanse foarte mici deoarece eu am mers cu stupii din stupina la 10 km in alta locatie sa nu se intoarca culegatoare si etc , etc si acolo trebuia sa introduc matca in roi pentru aceptare , deci ea nu a avut contact cu lada duar cu cusca de transport deci dupa parerea mea slabe sperante numai daca ma iubeste Dumnezeu prea mult pentru pacatele mele .
Deci cum a ramas,te-ai îmbătat,sau tot te-ai îmbătat ,da de ciudă ??

dodo79

Citat din: mmacreanu din Mai 23, 2014, 11:23:52 PM

lasa ca ii da matca de la tine :))
:nono: .roiul e la mine acasa.cel de la el inca nu are matca imperecheata

Prieten cu Stuparii

Salutare tuturor !
Stiu ca sunteti majoritatea ocupati cu storsul de la salcam si cu alte probleme mult mai importante decat a sta pe forum si a citi una alta , avand stupine mari si sanatoase , experienta si tenacitate ......va stresez si eu acum ..... din filmarea postata o simpla intrebare : DE CE ?
Duma's bees

dodo79

nu am sonor la calculatordar dinprimele secunde am vazut ca..... trebuie sa le pui rameeeeeee :hi:
imi pare rau de matca ta.am vazut si restul filmuletului

mmacreanu

Citat din: duma din Mai 26, 2014, 03:59:40 PM
Salutare tuturor !
Stiu ca sunteti majoritatea ocupati cu storsul de la salcam si cu alte probleme mult mai importante decat a sta pe forum si a citi una alta , avand stupine mari si sanatoase , experienta si tenacitate ......va stresez si eu acum ..... din filmarea postata o simpla intrebare : DE CE ?
Duma's bees

am patit la fel si eu vara trecuta, matca se plimba pe plasa si albinele o imobilizeaza prinzand-o de picioare. Cand introduc regina cum ai facut si tu, pun cusca astfel incat sa prinda o portiune cu miere si o portiune cu puiet capacit care urmeaza sa iasa in urmatoarele 2-3 zile iar rama vecina o apropii de acoperisul custii sa fie zona de contact cu albinele cat mai mica.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

yulian

Parerea mea...roiul a fost prea puternic. Incearca sa faci roiul mai mic de 3 rame maxim si pe urma poti sa ii adaugi cate vrei/poti de la ceilalti stupi.

Prieten cu Stuparii

Citat din: yulian din Mai 27, 2014, 06:58:10 AM
Parerea mea...roiul a fost prea puternic. Incearca sa faci roiul mai mic de 3 rame maxim si pe urma poti sa ii adaugi cate vrei/poti de la ceilalti stupi.
))/ ai dreptate YULIAN  dupa ce lam facut si cateva zile trecute tot m-am gandit ca nu am facut bine ca am facut asa de puternic roiul , sper sa ies cu bine din gafa facuta si sa apuc sa scot ceva miere macar pentru familie din roii facuti in toamna la floare .

dodo79

Lasa Manu ca asa invatam.si eu am pierdut la fel matca.daca nu inveti pe pielea ta nu te invata nimeni. :hi:

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Mai 28, 2014, 10:05:41 PM
Lasa Manu ca asa invatam.si eu am pierdut la fel matca.daca nu inveti pe pielea ta nu te invata nimeni. :hi:
Asa este !
Eu am specificat undeva la inceputurile mele pe forum ca am sa postez si din ce greseli fac si mi le asum deoarece sa fie alti cu ochii mari sa vada si sa citeasca si sa evite ceea ce am gresit eu . Este o vorba romaneasca .... '' Prostu invata din greselile lui si desteptetul din greseliile altora " , nu imi pare rau cand sunt tras de " urechi " de cei in masura , un sut un fund un pas inainte  :wink:

Prieten cu Stuparii

Cam asa arata stupina mea in data de 30.05.2014

Prieten cu Stuparii

WP 20140601 001
Cred ca cuvintele sunt de prisos pe langa videoclip !

Prieten cu Stuparii

Duma's bees
Cam asa stau eu dupa un an si 2 luni incepand cu 2 familii ......si data viitoare am sa filmez si ce am in lazi  :wink2: