Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 10:11:03 PM
Citat din: duma din Mai 12, 2014, 04:03:59 PM


Dodo imortalizeaza treaba ca cine stie cand te mai intalnesti cu astfel de ocazii ....cred ca nu vrei de curand ! =))
La fel si soacra mea in gradina din fata stupilor duar cu masca merge ....numa ca s-au smecherit si du mai dau la cap si dau la picioare  :rotfl:
crezi tu.azi verificare de rutina ptr botci.dupa prima rama,erau ciorchine.ma pun pe rupt.erau multe.aduc alt corp si incep sa divizez,dupa 3 rame scoase au inceput.zici ca sa facut roiul pe mine.am luat vreo 20 pe putin de la fund pana la genunchi.ma piscau de ziceai ca m-am urzicat.una in falca si una la gat. =)) =)) =)) =)) =))
asta ca sa imi aminteasca de ace :D.am oprit tot timp de 20 minute.
al 2 stup sper sa il divizez maine.
dupa alea 20 minute le-am pus cate o canita de sirop.dupa sirop ziceai ca sunt stupii goi.mai umblau ici-colo cate un soldat.
la cum arata vremea nu mai stau cu salcamul,divizez si dau sirop.
Pai maine mai poti ? ....spor la treaba si eu vreau sambata sa sparg 4 familii si sa renunt la mierea de salcam care se pare ca duar in poze o sa am .....asa ca trag acum tare poate prind ceva la floare si poliflora !!!!
Toata treaba vreau sa o fac cu matci gata imperecheate sa castig ceva timp !!!!

dodo79

am divizat azi inca unul.azi am luat 'armura'.dar tot a reusit una sa intre sub masca.mi-a dat-o in moalele capului.
si eu caut matci sa le schimb dar degeaba.sunt promise pana luna viitoare.

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Mai 13, 2014, 10:12:04 PM
am divizat azi inca unul.azi am luat 'armura'.dar tot a reusit una sa intre sub masca.mi-a dat-o in moalele capului.
si eu caut matci sa le schimb dar degeaba.sunt promise pana luna viitoare.
=)) in moalele capului nu se pun  =)) duar la mufa in fata ca sunt mai sexy  :hippo:

Prieten cu Stuparii

Saptamana trecuta am distrus dinou toate botcile ......este si inca mai tine vremea urata ....nu ajung la sfarsit de saptamana la ele abia marti daca bunul Dumnezeu ma intoarce acasa si am sa merg si cu 4 matci gata imperecheate .......pana atunci ce spuneti ????? ma va suna cineva ca am albinele in pom ? sau pot sta linistit ? Mentionez ca de luni vor fi 26-27 grade si soare , cel putin asa spune " google " ca pe Busu de la PROTV nu il mai cred  :lol:

oroles

De roit nu prea roiesc pe ploaie. Le trebuie vreme buna.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Prieten cu Stuparii

Sara bana tuturor! 
O întrebare am la domniile voastre.
Astăzi am spart 3 familii ( 5 cu 5 ) si o rama scuturat in stupul ce a fost  dus la 10 km......unde după ceva vreme ce s-au liniștit am băgat mărcile gata imperecheate in custile înfipte in rame.....la un roi am scăpat matca......eram cam la 6-7 metri maxim de lada....Uare este posibil sa fi mers matca la el?????
Ce șanse am?????? De la 0 la 10? 

NYK74

Salve,DUMA.
Poti avea 10 cum poti avea 0.Am pătit si eu de multe ori acelasi lucru,dacă nu e o matcă zăpăcitâ intră in stup inapoi,dacă e zăpăcitâ ,intră in alt stup si albinele o omoară.
Eu am gasit ultima dată la control albinele dintr-o familie de anul trecut cum incercau sa omoare matca marcatâ de la un roi de acest an care are cutia alaturi,care se vede ca ieşise la împerechere ,si a rătăcit cutia,a intrat alaturi,am eliberato de albinele ce o atacau ,si mia zburat din mâini in sus,apoi am vazut cum a intrat in stupul ei.
Vei vedea rezultatul la controlul viitor.Succes.

dodo79

 :) :hi:
am patit si eu cu una asa.cand am luat cutiuta de pe rama,matca sa ridicat si sa tot invartit.mi-am zis ca am facut beleaua.m-am tot uitat dupa ea cateva secunde si am vazut-o deasupra stupului .sa lasat pe rame si a intrat inauntru.deja ponteaza.o italiana si o carpatina se pare ca nu au fot primite,iar una mi-a fost schimbata de 'prietenul"meu la care am dus stupul agresiv.in schimbul ei am gasit 2 matci galbene,late proaspet iesite ce mergeau cracanat si o rama cu botci care nu era a mea.sanatate sa ii dea Domnul 'prietenului' meu. :finger:.am cautat rama cu urma de cutiuta dar nu a fost la mine in stup.in schimb am primit un roisor pe care tot eu i l-am vazut.de fapt avea 2 dar el nu ia vazut.
succes sa ai emanuel.

oroles

Sunt sanse mari ca roiul "primit" sa fie un roi primar si sa aiba o matca batrana. Pentru siguranta ii luam ambii roi. E posibil ca unul din ei sa fie secundar si sa aiba o matca mai tanara. :)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Mai 21, 2014, 12:04:44 AM
Salve,DUMA.
Poti avea 10 cum poti avea 0.Am pătit si eu de multe ori acelasi lucru,dacă nu e o matcă zăpăcitâ intră in stup inapoi,dacă e zăpăcitâ ,intră in alt stup si albinele o omoară.
Eu am gasit ultima dată la control albinele dintr-o familie de anul trecut cum incercau sa omoare matca marcatâ de la un roi de acest an care are cutia alaturi,care se vede ca ieşise la împerechere ,si a rătăcit cutia,a intrat alaturi,am eliberato de albinele ce o atacau ,si mia zburat din mâini in sus,apoi am vazut cum a intrat in stupul ei.
Vei vedea rezultatul la controlul viitor.Succes.
Nyk !
La viitorul control cred ca joi ....daca o gasesc in stupul care trebuie .....sambata seara ma imbat , dar sanse foarte mici deoarece eu am mers cu stupii din stupina la 10 km in alta locatie sa nu se intoarca culegatoare si etc , etc si acolo trebuia sa introduc matca in roi pentru aceptare , deci ea nu a avut contact cu lada duar cu cusca de transport deci dupa parerea mea slabe sperante numai daca ma iubeste Dumnezeu prea mult pentru pacatele mele .

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Mai 21, 2014, 07:36:14 AM
:) :hi:
am patit si eu cu una asa.cand am luat cutiuta de pe rama,matca sa ridicat si sa tot invartit.mi-am zis ca am facut beleaua.m-am tot uitat dupa ea cateva secunde si am vazut-o deasupra stupului .sa lasat pe rame si a intrat inauntru.deja ponteaza.o italiana si o carpatina se pare ca nu au fot primite,iar una mi-a fost schimbata de 'prietenul"meu la care am dus stupul agresiv.in schimbul ei am gasit 2 matci galbene,late proaspet iesite ce mergeau cracanat si o rama cu botci care nu era a mea.sanatate sa ii dea Domnul 'prietenului' meu. :finger:.am cautat rama cu urma de cutiuta dar nu a fost la mine in stup.in schimb am primit un roisor pe care tot eu i l-am vazut.de fapt avea 2 dar el nu ia vazut.
succes sa ai emanuel.
Dodo !
ce sa spun , ideea este ca te-ai lamurit de mentorul ales si iti recomand sa incetezi colaborarea cu el ca nu ai decat de pierdut , mai bine le duci in padure si singur si singure isi fac si iti faci treaba , incet incet mai scapi o matca ca mine , mai una , mai alta si o scoti tu la capat ca esti baiat istet !
La controlul urmator am sa te tin la curent si poate am sa si filmez cat de cat , de data asta nu am avut timp si nici timp  :D fiind stresat ca de obicei !!!

marius_vfp

duma , referitor la matca care ti-a zburat din cusca , ziceai ca e imperecheata , nu as vrea sa de dezamagesc da matcile imperecheate nu prea au tendinta sa zboare si daca o fac mai mult de 2 -3 metri nu pot zbura , acum ele sunt bine hranite si foarte greoaie.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

oroles

Citat din: marius_vfp din Mai 21, 2014, 08:35:20 PM
duma , referitor la matca care ti-a zburat din cusca , ziceai ca e imperecheata , nu as vrea sa de dezamagesc da matcile imperecheate nu prea au tendinta sa zboare si daca o fac mai mult de 2 -3 metri nu pot zbura , acum ele sunt bine hranite si foarte greoaie.
Cand roiesc fac un pic de fitness, mai tin regim si zboara si kilometri, nu numai metri.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

dodo79

Citat din: oroles din Mai 21, 2014, 09:40:21 AM
Sunt sanse mari ca roiul "primit" sa fie un roi primar si sa aiba o matca batrana. Pentru siguranta ii luam ambii roi. E posibil ca unul din ei sa fie secundar si sa aiba o matca mai tanara. :)
posibil.dintre cele 2 roiuri acesta era putin mai mic ca si circumferinta decat celalalt.
referitor la zborul matcii pot spune ca mi-a zburat si mie una cativa metri ,s-a intors si a intrat singura in stup.am avut noroc.alta in schimb a fost primita dar si-au tras botci de schimbare.nu le mai inteleg :uimit:

marius_vfp

Citat din: oroles din Mai 21, 2014, 09:58:55 PM
Citat din: marius_vfp din Mai 21, 2014, 08:35:20 PM
duma , referitor la matca care ti-a zburat din cusca , ziceai ca e imperecheata , nu as vrea sa de dezamagesc da matcile imperecheate nu prea au tendinta sa zboare si daca o fac mai mult de 2 -3 metri nu pot zbura , acum ele sunt bine hranite si foarte greoaie.
Cand roiesc fac un pic de fitness, mai tin regim si zboara si kilometri, nu numai metri.
daca vrei sa recitesti bine ce ziceam mai sus , ma refeream strict la matcile imperecheate ,

exceptie ar face cele batrane care pleaca cu roiul primar , corect fac fitness ca sa mai slabeasca
insa in roii secundari se afla numai matci nefecundate care zboara ca nebunele .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva