Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Citat din: Kiwi Bee din Mai 06, 2014, 01:04:59 AM
Pe viitor iti recomand sa faci familia de baza mai slabutza si so lasi exact pe locul ei. Celelalte roiuri sa le faci mai grase caci in urmatoarele 3 zile multe albine vor reveni la locul cunoscut/original siti vor umfla familia/roiul de baza astfel celelalte roiuri vor slabi ca si populatzie.
Stai cu ochii pe ele si daca nu construiesc fagurii incearca sa stimulezi cu sirop(borcan cu 2-3 gauri micutze). Bafta.
Multumesc de sfat !
fiind stresat ca nu am introdus nici o data matci am scuturat eu pe langa ramele cu albine inca 2 dar se pare ca mai puteam scutura inca una .....sambata am sa mai ajut roiul cu inca o rama cu puiet de la alta familie .

Prieten cu Stuparii

Postez pentru amuzament ..... :lol:  :lol: cand am simtit ca imi curge saliva pe coltul gurii si nu o pot controla m-am amuzat si eu un pic .....a durut un pic !!!
De afara vad apicultura o afacere banoasa si dulce ....dar cand la spui pretul la borcan stramba din nas .....si de nasul meu nu stiu ce doare  =)) =))

Prieten cu Stuparii

WP 20140510 003
Asta este daca nu miere de salcam macar sa le divizez ....cu matci gata imperecheatee sa nu mai pierd timp ....sa mai ajung ssa storc ceva anul asta macar pentru gura mea !

yulian

Ce te-au ciuruit  :D. Asa am patit si eu la inceput...veneam la serviciu cu niste ochisori micuti, micuti cand o luam in zona fetei. Sambata am luat una direct in pleoapa...am plans jumatate de ora dupa aceea  :yahoo_cry:

Prieten cu Stuparii

#139
 =))
Citat din: yulian din Mai 12, 2014, 12:28:42 PM
Ce te-au ciuruit  :D. Asa am patit si eu la inceput...veneam la serviciu cu niste ochisori micuti, micuti cand o luam in zona fetei. Sambata am luat una direct in pleoapa...am plans jumatate de ora dupa aceea  :yahoo_cry:

Toata duminica am stat cu prosopul imbibat in otet ca si turcoaicele numai sa fiu cat de cat ok astazi la lucru . ))/
Numai cine nu lucra cu albinele nu inteleg ce duare uneori si atunci cand stramba din nas la pret le arat poza

romikele

Nu fi trist... p'acolo intra meseria  :P

dodo79

Citat din: yulian din Mai 12, 2014, 12:28:42 PM
Ce te-au ciuruit  :D. Asa am patit si eu la inceput...veneam la serviciu cu niste ochisori micuti, micuti cand o luam in zona fetei. Sambata am luat una direct in pleoapa...am plans jumatate de ora dupa aceea  :yahoo_cry:
pacat ca nu am facut si eu poza sa vedeti cum aratam duminica.
sambata tundeam iarba in curte cand am dat o spranceana in fundul unei albine  :D.a durut pe moment dar duminica ,cand m-am trezit eram chinez pe partea stanga.
de cand le-am scos mierea de rapita,adica marti,au devenit extrem de nervoase.cum ieseam din casa ma atacau.sotia curata gradina cu masca pe cap  :D.
sanatosi sa fim

Prieten cu Stuparii

Citat din: romikele din Mai 12, 2014, 01:51:50 PM
Nu fi trist... p'acolo intra meseria  :P
Baram sa intre ca de ace in mufa m-am saturat ....cred ca am sa folosesc echipamentul de motocicleta  =))

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Mai 12, 2014, 02:47:36 PM
Citat din: yulian din Mai 12, 2014, 12:28:42 PM
Ce te-au ciuruit  :D. Asa am patit si eu la inceput...veneam la serviciu cu niste ochisori micuti, micuti cand o luam in zona fetei. Sambata am luat una direct in pleoapa...am plans jumatate de ora dupa aceea  :yahoo_cry:
pacat ca nu am facut si eu poza sa vedeti cum aratam duminica.
sambata tundeam iarba in curte cand am dat o spranceana in fundul unei albine  :D.a durut pe moment dar duminica ,cand m-am trezit eram chinez pe partea stanga.
de cand le-am scos mierea de rapita,adica marti,au devenit extrem de nervoase.cum ieseam din casa ma atacau.sotia curata gradina cu masca pe cap  :D.
sanatosi sa fim

Dodo imortalizeaza treaba ca cine stie cand te mai intalnesti cu astfel de ocazii ....cred ca nu vrei de curand ! =))
La fel si soacra mea in gradina din fata stupilor duar cu masca merge ....numa ca s-au smecherit si du mai dau la cap si dau la picioare  :rotfl:

Prieten cu Stuparii

WP 20140510 004
Scuze filmarea asta am vrut sa o postez ..... ce spuneti ?

marius_vfp

duma , dupa cum merge matca aia , e imperecheata , mai bine ai bagao in stup mai repede , daca nu a zburat cracanata cant ai ridicat izolatorul ala cu ace , sigur e imperecheata , ori faci un roi cu ea , ori o bagi in cutia din care ai scoso ,

eu nu pricep o treaba la unii apicultori de ce nu marcati matcile ca sa stiti ce si cum , si eu am gasit o matca noua intr-un stup anul asta , am luat babaciunea care era marcata si am lasat-o pe cea noua.
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

dodo79

Citat din: duma din Mai 12, 2014, 04:03:59 PM


Dodo imortalizeaza treaba ca cine stie cand te mai intalnesti cu astfel de ocazii ....cred ca nu vrei de curand ! =))
La fel si soacra mea in gradina din fata stupilor duar cu masca merge ....numa ca s-au smecherit si du mai dau la cap si dau la picioare  :rotfl:
crezi tu.azi verificare de rutina ptr botci.dupa prima rama,erau ciorchine.ma pun pe rupt.erau multe.aduc alt corp si incep sa divizez,dupa 3 rame scoase au inceput.zici ca sa facut roiul pe mine.am luat vreo 20 pe putin de la fund pana la genunchi.ma piscau de ziceai ca m-am urzicat.una in falca si una la gat. =)) =)) =)) =)) =))
asta ca sa imi aminteasca de ace :D.am oprit tot timp de 20 minute.
al 2 stup sper sa il divizez maine.
dupa alea 20 minute le-am pus cate o canita de sirop.dupa sirop ziceai ca sunt stupii goi.mai umblau ici-colo cate un soldat.
la cum arata vremea nu mai stau cu salcamul,divizez si dau sirop.

NYK74

Asa intră meseria in sânge ,câte un pic incet,incet,ii spuneam glumind acelaşi lucru si lui DODO 79,cu timpul obţii imunitate mai ceva ca parlamentarii.
In general cite un asa zis botez il avem in mare parte cu totii,eu personal am observat ca fată de la inceput,acum mâ  umflu dar foarte putin.
Imi place fraza cu arâtatul pozei celor ce nu le convine pretul mierii,oricum culmea teoriei,e proba practică,când strîmbă din nas,dacă ar lua imediat o intepatura înteleg imediat cum stâ treaba. :hi:

Prieten cu Stuparii

Citat din: marius_vfp din Mai 12, 2014, 09:52:54 PM
duma , dupa cum merge matca aia , e imperecheata , mai bine ai bagao in stup mai repede , daca nu a zburat cracanata cant ai ridicat izolatorul ala cu ace , sigur e imperecheata , ori faci un roi cu ea , ori o bagi in cutia din care ai scoso ,

eu nu pricep o treaba la unii apicultori de ce nu marcati matcile ca sa stiti ce si cum , si eu am gasit o matca noua intr-un stup anul asta , am luat babaciunea care era marcata si am lasat-o pe cea noua.
spor
oooooooooooooo fack !!!!!!!
daca aveam telefonul tau si te sunam era alt ceva ....acum este trecuta treaba .....
Dar daca este imperechearta cum de nu a roit .....sa fi fost o schimbare linistita ????

Prieten cu Stuparii

Fratilor vreau sa cumpar 4 matci gata imperecheate ..... cine ma ajuta pe sambata ...... platesc nu vreau mocangeala !!!!!