Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

pistol28

Citat din: mmacreanu din Februarie 04, 2014, 07:54:28 AM
Citat din: duma din Februarie 04, 2014, 12:55:56 AM
Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !

Daca ai stupii cu plasa pe soclu, ar trebui sa incerci sa iernezi clopot, pui folie de polietilena sau folie anticondens deasupra curpului si o etansezi bine pe toata suprafata cu podisorul. Albinele vor primi aer doar prind plasa de pe soclu iar folia anticondens permite ziarului sa atraga vaporii de apa din stup (ceea ce nu face folia de polietilena sau aia pe care o ai tu acum pusa sub ziar). La modul cum sunt acum impachetate le cam trage curentul!



Foliea face condens daca deasupra este superficial izolata termic. Saltelutele puse peste folie sa fie exact ca  pentru d-voastra iarna, cu foarte putina caldura in camera.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Prieten cu Stuparii

Citat din: mmacreanu din Februarie 04, 2014, 07:54:28 AM
Citat din: duma din Februarie 04, 2014, 12:55:56 AM
Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !

Daca ai stupii cu plasa pe soclu, ar trebui sa incerci sa iernezi clopot, pui folie de polietilena sau folie anticondens deasupra curpului si o etansezi bine pe toata suprafata cu podisorul. Albinele vor primi aer doar prind plasa de pe soclu iar folia anticondens permite ziarului sa atraga vaporii de apa din stup (ceea ce nu face folia de polietilena sau aia pe care o ai tu acum pusa sub ziar). La modul cum sunt acum impachetate le cam trage curentul!
[/quote
Da au sita fundurile si sunt scoase subarele de tot afara ! Cred ca este cam tarziu sa modific ceva la impachetat abia duminica ajung la ei ! Am retinut ideea de a nu mai folosi aceea folie folosita de mine ! folie genn ce se pune sub laminat am folosit !
Multumesc !

Prieten cu Stuparii

Citat din: pistol28 din Februarie 04, 2014, 08:23:31 AM
Citat din: mmacreanu din Februarie 04, 2014, 07:54:28 AM
Citat din: duma din Februarie 04, 2014, 12:55:56 AM
Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !

Daca ai stupii cu plasa pe soclu, ar trebui sa incerci sa iernezi clopot, pui folie de polietilena sau folie anticondens deasupra curpului si o etansezi bine pe toata suprafata cu podisorul. Albinele vor primi aer doar prind plasa de pe soclu iar folia anticondens permite ziarului sa atraga vaporii de apa din stup (ceea ce nu face folia de polietilena sau aia pe care o ai tu acum pusa sub ziar). La modul cum sunt acum impachetate le cam trage curentul!



Foliea face condens daca deasupra este superficial izolata termic. Saltelutele puse peste folie sa fie exact ca  pentru d-voastra iarna, cu foarte putina caldura in camera.
Nu imi ramane decat duminica daca este frumos sa mai indrept ceva in privinta izolari .
Multumesc !

Prieten cu Stuparii

Dupa cum vad la altii iarna grea , si mie mi-ar fi placut sa fie mai mare zapada sa imi izoleze stupii !
Cam atata zapada am avut anul acesta pana acum !

Kiwi Bee

Duma iute cum fac eu.
-pun o folie peste rame care este mai lunga si mai lata decit cutia(am o palma in plus in fiecare directzie). E folie de care se foloseste la sere.
-in capac pun un polistiren de 30mm astfel frigul nu ajunge la folie.

Folia este direct pe rame fara nici o mica distantza ceea ce numi place si pe viitor incerc sa pun un chenar peste cutie si apoi folia astfel albinele vor putea circula si peste rame.

PARINTELE

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 04, 2014, 03:28:30 PM
Duma iute cum fac eu.
-pun o folie peste rame care este mai lunga si mai lata decit cutia(am o palma in plus in fiecare directzie). E folie de care se foloseste la sere.
-in capac pun un polistiren de 30mm astfel frigul nu ajunge la folie.

Folia este direct pe rame fara nici o mica distantza ceea ce numi place si pe viitor incerc sa pun un chenar peste cutie si apoi folia astfel albinele vor putea circula si peste rame.

si nu ai condes/mucegai, deloc ?

mph

Daca poti ajunge la o saptamana este suficient. Eu ajung mai rar la ei si nu sunt probleme.

Kiwi Bee

Citat din: PARINTELE din Februarie 04, 2014, 07:22:10 PM
Citat din: Kiwi Bee din Februarie 04, 2014, 03:28:30 PM
Duma iute cum fac eu.
-pun o folie peste rame care este mai lunga si mai lata decit cutia(am o palma in plus in fiecare directzie). E folie de care se foloseste la sere.
-in capac pun un polistiren de 30mm astfel frigul nu ajunge la folie.

Folia este direct pe rame fara nici o mica distantza ceea ce numi place si pe viitor incerc sa pun un chenar peste cutie si apoi folia astfel albinele vor putea circula si peste rame.

si nu ai condes/mucegai, deloc ?

Situatzia nu este perfecta. Cred sa fie de vina faptul ca aerul nu circula deasupra ramelor, iar albinele nu pot cladi acele turnuletze de ceara pe care de altfel le cladesc in astfel de cazuri caci polistirenul apasa folia etans.
In stupii lui tata era farmacie iar eu pina cind nu am avut sita la fundul stupilor am avut probleme grave de umiditate de curgea condensul pe urdinis.

dodo79

Citat din: duma din Februarie 04, 2014, 12:55:56 AM
Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !
imi plac manusile tale :D
si eu sunt de parere ca ar trebui pusa folia in asa fel ca pe sub ea sa poata circula albinele si aerul.asa cum spune si Kiwi Bee

Prieten cu Stuparii

Citat din: Kiwi Bee din Februarie 04, 2014, 03:28:30 PM
Duma iute cum fac eu.
-pun o folie peste rame care este mai lunga si mai lata decit cutia(am o palma in plus in fiecare directzie). E folie de care se foloseste la sere.
-in capac pun un polistiren de 30mm astfel frigul nu ajunge la folie.

Folia este direct pe rame fara nici o mica distantza ceea ce numi place si pe viitor incerc sa pun un chenar peste cutie si apoi folia astfel albinele vor putea circula si peste rame.
Salut !
chiar daca am in falt pidisorul cu corpul de jos pot pune folia ? Am sa incerc , dar spunemi  te rog daca pun pe toata lada , ce fac cu spatiul dupa restrangere ? dupa cum ai vazut folia de polistiren este pusa peste si ziare pana dupa diafragma care deliliteaza lada . Folia ce se vede este genul ce se pune sub parchetul laminat subtie adica dar are o textura destul de izolatoare chiar plastificata pot spune , am probit si nu trece apa prin ea .

Prieten cu Stuparii

Citat din: mph din Februarie 04, 2014, 10:26:31 PM
Daca poti ajunge la o saptamana este suficient. Eu ajung mai rar la ei si nu sunt probleme.
Salut !
La o saptamana ca sunt la socri in localtate si la sfarsit de saptamana mergem cu familia acolo , anul trecut am fugit dupa program sa fac tratamentul sau hranirea de complectare seara . Cand e musai las tot pentru ele in cazurile cand nu ma poate ajuta cei de la fata locului ( socri ) ii mai trimit eu sa micsoreze urdinisul sa tunda iarba ......etc .

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Februarie 04, 2014, 10:47:44 PM
Citat din: duma din Februarie 04, 2014, 12:55:56 AM
Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !
imi plac manusile tale :D
si eu sunt de parere ca ar trebui pusa folia in asa fel ca pe sub ea sa poata circula albinele si aerul.asa cum spune si Kiwi Bee
Salut !
Precum spunea KIWI BEE ca in stupii lui tata lui era farmacie , eu am inceput cu tinuta mea sa fie curata de fiecare data cand merg la ele si prea buna mea soacra mi-a spalat manusile de mi sau rupt  ))/ . A peciez gestul ei de a ma tine curat in prezenta lor asa ca anul acesta astept pimul targ de la Giroda si am sa imi iau altele .
Ce imi pare au este ca pe ame am avut niste betisoare rupte din pom de gosimea unui creion nu mai groase si puse cate doua pe rame fata si spate pentru acest lucru ! dupa ce le-am aruncat am spus hai sa filmez si sa postez cum iernez eu . Sti ce ma face sa fiu un pic nedumerit ......faptul ca cineva mi-a aratat cu ierneaza si am ramas socat , diafragma si peste rame duar ziare fara gram de folie si asa face de ani dezile , in urma discutiilor cu el totusi nu am putut sa pun duar ziare si am spus sa pun aceea folie si dupa cateva ziare  .

dodo79

Citat din: duma din Februarie 05, 2014, 01:03:22 AM
Citat din: dodo79 din Februarie 04, 2014, 10:47:44 PM
Citat din: duma din Februarie 04, 2014, 12:55:56 AM
Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !
imi plac manusile tale :D
si eu sunt de parere ca ar trebui pusa folia in asa fel ca pe sub ea sa poata circula albinele si aerul.asa cum spune si Kiwi Bee
Salut !
Precum spunea KIWI BEE ca in stupii lui tata lui era farmacie , eu am inceput cu tinuta mea sa fie curata de fiecare data cand merg la ele si prea buna mea soacra mi-a spalat manusile de mi sau rupt  ))/ . A peciez gestul ei de a ma tine curat in prezenta lor asa ca anul acesta astept pimul targ de la Giroda si am sa imi iau altele .
Ce imi pare au este ca pe ame am avut niste betisoare rupte din pom de gosimea unui creion nu mai groase si puse cate doua pe rame fata si spate pentru acest lucru ! dupa ce le-am aruncat am spus hai sa filmez si sa postez cum iernez eu . Sti ce ma face sa fiu un pic nedumerit ......faptul ca cineva mi-a aratat cu ierneaza si am ramas socat , diafragma si peste rame duar ziare fara gram de folie si asa face de ani dezile , in urma discutiilor cu el totusi nu am putut sa pun duar ziare si am spus sa pun aceea folie si dupa cateva ziare  .
manusile se spala dar cu mana si nu dupa fiecare lucru in stupina.si fara detergent cu miros de.........nu le place albinelor
daca pui ziare poti sa o faci si fara folie dar trebuie neaparat sa pui cate un leat(partea inferioara a unei rame)pe rame de grosime 1 cm.cum ai facut cu betisoarele.daca pui pe rame direct acul ziar se va umezii de la condens si va tine umezeala in stup.ziarele sunt foarte bune si mentin caldura.nu trebuie sa fie infofoliti.daca pui si folie atunci sigur se va face condens.trebuie sa fie o ventilatie buna.
eu de exemplu am stupi de poliuretan cu fund AV si iernez foarte simplu.am o diafragma de pfl dupa rame si deasupra doar o folie sub capac.atasez 2 poze sa vezi cum e.in una din poze poti vedea ca la mine este gol si dedesupt.asa a fost toata iarna.
retine.aerul este cel mai bun izolant.poate spre sfarsitul zilei am timp si iti explic mai mult in caz ca nu ai inteles

Prieten cu Stuparii

Citat din: dodo79 din Februarie 05, 2014, 09:45:17 AM
Citat din: duma din Februarie 05, 2014, 01:03:22 AM
Citat din: dodo79 din Februarie 04, 2014, 10:47:44 PM
Citat din: duma din Februarie 04, 2014, 12:55:56 AM
Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !
imi plac manusile tale :D
si eu sunt de parere ca ar trebui pusa folia in asa fel ca pe sub ea sa poata circula albinele si aerul.asa cum spune si Kiwi Bee
Salut !
Precum spunea KIWI BEE ca in stupii lui tata lui era farmacie , eu am inceput cu tinuta mea sa fie curata de fiecare data cand merg la ele si prea buna mea soacra mi-a spalat manusile de mi sau rupt  ))/ . A peciez gestul ei de a ma tine curat in prezenta lor asa ca anul acesta astept pimul targ de la Giroda si am sa imi iau altele .
Ce imi pare au este ca pe ame am avut niste betisoare rupte din pom de gosimea unui creion nu mai groase si puse cate doua pe rame fata si spate pentru acest lucru ! dupa ce le-am aruncat am spus hai sa filmez si sa postez cum iernez eu . Sti ce ma face sa fiu un pic nedumerit ......faptul ca cineva mi-a aratat cu ierneaza si am ramas socat , diafragma si peste rame duar ziare fara gram de folie si asa face de ani dezile , in urma discutiilor cu el totusi nu am putut sa pun duar ziare si am spus sa pun aceea folie si dupa cateva ziare  .
manusile se spala dar cu mana si nu dupa fiecare lucru in stupina.si fara detergent cu miros de.........nu le place albinelor
daca pui ziare poti sa o faci si fara folie dar trebuie neaparat sa pui cate un leat(partea inferioara a unei rame)pe rame de grosime 1 cm.cum ai facut cu betisoarele.daca pui pe rame direct acul ziar se va umezii de la condens si va tine umezeala in stup.ziarele sunt foarte bune si mentin caldura.nu trebuie sa fie infofoliti.daca pui si folie atunci sigur se va face condens.trebuie sa fie o ventilatie buna.
eu de exemplu am stupi de poliuretan cu fund AV si iernez foarte simplu.am o diafragma de pfl dupa rame si deasupra doar o folie sub capac.atasez 2 poze sa vezi cum e.in una din poze poti vedea ca la mine este gol si dedesupt.asa a fost toata iarna.
retine.aerul este cel mai bun izolant.poate spre sfarsitul zilei am timp si iti explic mai mult in caz ca nu ai inteles
Salut
Am inteles , si eu sunt cu subarele trase de tot afara , ramane duar sa schimt totul adica sa scot ziarele si folia mea si sa pun o singura folie peste toata lada si asta cred ca duminica deoarece veau sa le dau cate o turta si atunci deschid podisorul dupa o luna de zile .

Kiwi Bee

Duma, potzi sa pui folia peste toata lada, iar polistirenul isi face si el treaba.
Scoate podisorul si pune folia astfel intre rsame si folie vei avea cele 8-10mm pe care eu nu le am din pacate. Peste folie poti pune ceva izolator sa nu ajunga frigul la folie - asa condensul va fi cit vor albinele si nu mai mult.
Despre apicultorul de care mentzionezi cu ziare peste rame are si el plasa la fundul stupilor ca si tine?