Duma si ale lui !

Creat de Prieten cu Stuparii, Noiembrie 17, 2013, 10:46:38 PM

« precedentul - următorul »

Prieten cu Stuparii

Citat din: fiug1970 din Decembrie 24, 2013, 07:05:09 PM
CRACIUN FERICIT!!
Nicaieri nu-i ca acasa
Multumesc si Nasterea Mantuitorului sa va umple inimile de fericire si prilej de sarbatoare in fiecare zi prin primirea Lui in inimile si viata noastra !

mph

Abia acum ti-am vazut postarile.
Bine ai venit pe forum si ........asfalt uscat !

Let the good times roll!!!!!!!!!!


cristi ciuc

Bine-ai venit Duma.
Atenție cu amantele că așa mai înțeapă... :rotfl: :rotfl: :rotfl:....dacă-s multe :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Numai bine, spor, sărbători fericite!

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

NYK74

Salutari DUMA,numai bine,si bine ai venit. :hi: :hi: :hi:

Prieten cu Stuparii

Citat din: mph din Decembrie 25, 2013, 01:58:59 PM
Abia acum ti-am vazut postarile.
Bine ai venit pe forum si ........asfalt uscat !

Let the good times roll!!!!!!!!!!
Salutare!   Si ție drum uscat si nu renunță la casca si echipament indiferent de vreme iti spun  din experienta duare al naibi  :D

Prieten cu Stuparii

Citat din: cristi ciuc din Decembrie 25, 2013, 05:41:36 PM
Bine-ai venit Duma.
Atenție cu amantele că așa mai înțeapă... :rotfl: :rotfl: :rotfl:....dacă-s multe :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Numai bine, spor, sărbători fericite!
[/quote
Salutare!   =)) amantele mele "din lăzi " daca ma înțeapă e nasol ca nu mai lucra pentru mine.
Sa auzim de bine !

Prieten cu Stuparii

Citat din: pistol28 din Decembrie 25, 2013, 09:37:32 PM
:welcome:

Sa-ti traiasca  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
Salutare !
Multumesc si sper ca veti fi prin preajma cand am nevoie de un sfat s-au indrumare !

Prieten cu Stuparii

Citat din: NYK74 din Ianuarie 01, 2014, 01:28:04 AM
Salutari DUMA,numai bine,si bine ai venit. :hi: :hi: :hi:
Salutari ! multumesc  de primire !

mph

Citat din: duma din Ianuarie 02, 2014, 01:10:15 AM
Citat din: mph din Decembrie 25, 2013, 01:58:59 PM
Abia acum ti-am vazut postarile.
Bine ai venit pe forum si ........asfalt uscat !

Let the good times roll!!!!!!!!!!
Salutare!   Si ție drum uscat si nu renunță la casca si echipament indiferent de vreme iti spun  din experienta duare al naibi  :D

Cu motoarele este ca si cu albinele. Daca esti atent totul decurge bine:)

Prieten cu Stuparii

#25
Salutare ! Daca nu am postat nimic aia nu inseamna ca nu am fost activ , am mai citi una alta . Ca sa nu gresesc topicul incerc sa scriu pe pagina mea .....
Acum sunt prins intre doua ....... caturi 3/4 si 1/2 . Oameni buni va rog frumas ajutatima pa caturi sa merg 3/4 sau 2 de 1/2 .
Ce stiu de 1/2 este ca ........ pot baga rama de 1/1 in cele doua , mierea este mai usor capacita , se sorteaza mai bine mierea .
Despre cele de 3/4 ..... ca pot ransforma in ME caturile , ca fiind mai mari ramele  nu trebuie sa merg toata ziua le ele .....si cam atat .
Va rog pe cei care avetii de 3/4 sai si 1/2  sa ma lamuriti cum sta treaba si pe mine pentru tot deauna . S-au poate ma indrumati catre un topic deja deschis pe aceasta tema .
Mentionez ca practic stationarul numai ca primavara merg in alta locatie de a mea pentru rapita anul acesta . Ce vreau sa fac din apicultua si mierre si sa ma dezvolt incet , incet . Am dat comanda la 10 lazi dintre care 9 cu magazii de 3/4 si una cu 2 magazii de 1/2 , daca chiar ma faceti sa inteleg ca sunt mai bune cele de 1/2 si meseriasul mi-a facut deja am sa le modific si am sa mai fac cate una peste , pentru ME sunt prea mic .....imi trebuie o oarecare vechime si cunostinte despre el ( Me ) .

mph

Daca vrei sa extragi miere pe sortimente atunci alegi cat 1/2. Eu am 1/2.
In cazul catului 3/4 poti alege sa extragi mierea la intervale mai mari de timp decat in cazul ramei1/2
este recomandat sa extragi mirea doar atunci cand celula este capacita ,acolo fiind miere ajunsa la caracteristici calitative superioare.
trebuie tinut cont si de faptul ca un cat de 1/2 plin cu miere este mai usor de manevrat decat unul cu 3/4
Incepator fiind probabil ca ai familii ceva mai putin dezvoltate decat cele ale unui stupar experimentat, iar acestea vor urca mai greu mierea intr-un cat 3/4 iar daca familiile sunt slabute trebuie sa ai in atentie si racirea cuibului prin amplasarea catului deasupra acestuia.
Eu ti-am expus din minuscula mea experienta asa ca ramane sa primesti si alte recomandari din care alegi aceea ce crezi ca te avantajeaza
Nu exista solutie "mai buna" sau "mai rea". Vei alege ce ti se potriveste, pentru ca solutia din stupina mea s-ar putea sa nu aiba acelasi efect in stupina ta.

Prieten cu Stuparii

Citat din: mph din Februarie 04, 2014, 12:18:17 AM
Daca vrei sa extragi miere pe sortimente atunci alegi cat 1/2. Eu am 1/2.
In cazul catului 3/4 poti alege sa extragi mierea la intervale mai mari de timp decat in cazul ramei1/2
este recomandat sa extragi mirea doar atunci cand celula este capacita ,acolo fiind miere ajunsa la caracteristici calitative superioare.
trebuie tinut cont si de faptul ca un cat de 1/2 plin cu miere este mai usor de manevrat decat unul cu 3/4
Incepator fiind probabil ca ai familii ceva mai putin dezvoltate decat cele ale unui stupar experimentat, iar acestea vor urca mai greu mierea intr-un cat 3/4 iar daca familiile sunt slabute trebuie sa ai in atentie si racirea cuibului prin amplasarea catului deasupra acestuia.
Eu ti-am expus din minuscula mea experienta asa ca ramane sa primesti si alte recomandari din care alegi aceea ce crezi ca te avantajeaza
Nu exista solutie "mai buna" sau "mai rea". Vei alege ce ti se potriveste, pentru ca solutia din stupina mea s-ar putea sa nu aiba acelasi efect in stupina ta.
DA ai dreptate cu sortimentele , dar te intreb eu ....... la catul de 1/2  nu trebuie sa fi mai mereu printe ei , eu de exemplu duar la sfarsit de saptamana pot merge intre ei , datu siropului de stimulare s-au complectare poate si soacra DAR atat . Eu stiu ca indiferente ce magazie pun deasupra , albina urca doar dupa ce isi termina treaba jos in cuib ( asa stiu eu sper sa nu gresesc si daca ...... corecteazama ) dupa aceea urca mierea in magazii . Da sunt incepator si mai mult ca sigur ca familiile sunt pe masura unui incepator , eu sper sa ies din iarna cu toate dupa care sa incerc sa nu mai fac greseli ce le-am facut anul trecut .
Multumesc !

Prieten cu Stuparii

Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !

mmacreanu

Citat din: duma din Februarie 04, 2014, 12:55:56 AM
Cam asa iernez eu aceasta iarna , fiind prima am mers mai mult dupa capul meu ...... astept critici si sfaturi pentru viitor !

Daca ai stupii cu plasa pe soclu, ar trebui sa incerci sa iernezi clopot, pui folie de polietilena sau folie anticondens deasupra curpului si o etansezi bine pe toata suprafata cu podisorul. Albinele vor primi aer doar prind plasa de pe soclu iar folia anticondens permite ziarului sa atraga vaporii de apa din stup (ceea ce nu face folia de polietilena sau aia pe care o ai tu acum pusa sub ziar). La modul cum sunt acum impachetate le cam trage curentul!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.