Cladirea ramelor de catre albine

Creat de cocobeny, Iunie 22, 2011, 09:57:16 PM

« precedentul - următorul »

cocobeny

As dorii sa stiu daca exsista o metoda pentru ca albinele sa ea cat mai rapid foitele la creste, am divizat anul acesta mai multe familii, si acuma am roiuri pe 3 si 4 rame, matca oua da nu prea are unde, sa cumpar rame cladite nu prea as vrea, ca nu se stie ce boli sant pe ele, daca ati practicat o metoda buna va rog sa o postati, multumesc.  :hi: :bzz:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

orbanstefan64

2 -3 ori pe saptamina 200-250 ml sirop 1/1 de miere sau de zahar si vezi ce se intimpla
:hi: :hi:

cristi ciuc

Se ştie că roiul clădeşte cel mai bine.
Un pic de stimulare cu sirop şi fagurii vor fi clădiţi.
Demersul acesta era mai bine dacă debuta acum o lună, odată cu apariţia florilor pomilor fructiferi.

happy

Deci ajutorul cu sirop se face si pentru cladirea fagurilor si pentru hrana puietului cand roiul nu prea are miere. :ok:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

cristi ciuc

Dacă se divizează o familie, iar noul stup nu se mută cel puţin la 5 km, în lipsa resurselor de hrană, noua familie trebuie stimulată cu moderaţie, seara târziu, pentru a nu se declanşa furtişagul. Se ştie că albinele culegătoare se vor întoarce la familia de pe vechiul amplasament.
Şi construirea fagurilor depinde de stimularea cu sirop, în lipsa unui cules important, dar mai ales când acest lucru se doreşte timpuriu.

cocobeny

Eu am inceput sa le dau 500 ml. de apinvert, acuma nu stiu care ar fi mai bun pentru a ajuta albinele sa cladeasca mai repede si usor, siropul de zahar sau apinvertu, ce parere aveti care ati folosit si una si alta?  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

mape 48-petru manea

siropul de zahar  1/1 si putina miere --seara tarziu 200 ml la 2 zile

cocobeny

Si totusi cum as putea sa ajut niste roi formati pe 3-4 rame cu matci tinere de anul acesta inperecheate, dar nu au rame unde sa depuna ponta, cam una doua rame de piet, pana in iarna o sa se dezvolte daca le las pe ele sa cladeasca faguri,  mentionez ca le-am ajutat dupa salcam cu apinvert odata sau de doua ori pe saptamana), sau sa cumpar de la cineva niste rame cladite, ce ziceti din experienta voastra.  :hi: :roll:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

Bătrânul

#8
Daca veneai la Batrinul sa-l ajuti o zi la extras vedeai cum face el ca roiurile sint pe 10 rame cladite complect si cu surplus de miere.  Ca la albine ... citeodata mai si dai ca sa primesti..... :nod:

cristi ciuc

Până la 1 aug, ar mai fi (teoretic) ceva timp. Apoi, trebuie făcute "plinurile". Ideal ar fi să aibe rame clădite şi cules important, dacă nu, singura soluţie: cu sirop după reţete cunoscute.

Bătrânul

Citat din: cristi ciuc din Iulie 10, 2011, 06:20:05 PM
Până la 1 aug, ar mai fi (teoretic) ceva timp. Apoi, trebuie făcute "plinurile". Ideal ar fi să aibe rame clădite şi cules important, dacă nu, singura soluţie: cu sirop după reţete cunoscute.
...... si metode nestiute ..... :limba:

PACO

cresterea rapida a fagurilor depinde de puterea familiei, de culesul care exista si de calitatea fagurilor artificiali.

tassevasi

Citat din: PACO din Iulie 20, 2011, 09:55:13 PM
cresterea rapida a fagurilor depinde de puterea familiei, de culesul care exista si de calitatea fagurilor artificiali.



Corecta afirmatie ,in plus roii buni cladesc f f bine .  Va dau ex meu, cu  22 de roi am reusit sa cladesc 120 de faguri numai  la fl s.
Numai bine si miere multa .

Florin-braileanul (FlorinI)

#13
daca nu mai e cules decat de intretinere, se mai pot baga faguri la cladit?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

orbanstefan64

#14
nu :nono: :nono: .fiind cules putin construiesc aiurea si numa strica rama