curiozitate

Creat de PricopArthur, Noiembrie 25, 2007, 11:22:53 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Oua la ora asta.
Aceasa matca e fecundata in septembrie. A avut o perioada de stagnare, probabil primele friguri, cand i-a racit si o parte din puiet.
Acum are oua proaspete pe o rama. Eu am eliminat-o, deoarece nu are miere.
Miere multă şi inimă curată!

PricopArthur

O vedere de la distanta.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Nu este tarziu sa mai umblati la stup ?
Nu sa format ghemul ?
La mine este f. frig si nu am putut sa ma uit la ele, doar am bagat dalta pe urdinis ca sa nu se blocheze.
Cat despre ouat, cineva de pe forum spunea ca nimic nu mai e normal si sa nu ne mai mire nimic.

D006

..este un an atipic...a inceput in forta--ce dezvoltare am avut cu totii in primavara..apoi o lipsa de cules crunta--niciodata nu am avut la floarea soarelui sub 30 de kg pe familie...anul asta am avut sub 20 kg /familie...
  Toamna a fost bunicica..dar zapada pe 15 noiembrie nu prea am vazut prin Baragan de mult...ca acum sa se indrepte timpul putin...

PricopArthur

Poza e de azi. A fost cald, si albinele au zburat bine. Am strans cuiburile pt iarna. Am eliminat ramele din centru care nu mai aveau miere, ultimele rame ce au avut puiet. Au consumat multa miere. Ca o alta ciudatenie, nu au luat mierea de dupa diafragma.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Domnule bio cum stati cu precipitatiile in toamna asta?

pngflorin

D.Pricop, ati umblat la ramele din centru ?
Nu e contraindicat sa faceti acest lucru ?
Daca pe rama pe care ati scos-o si ati scuturat-o era matca ?
Va intreb pt ca, cuibul eu l-am lasat pe 7 rame si am obs ca albina am pe 6.As scoate o rama din centru si as baga una plina cu miere.Oricum la mine este f frig.
Florin.

balasbebe

Florine, o sa mai prinzi o fereastra cu o zi mai blanda. Dupa ce ies albinele, la un mic zbor de curatire, poti sa scuturi albinele. Mai bine este ca rama din mijloc sa nu o scuturi, doar sa o scimbi cu alta. Schimbi doar putin ordinea ramelor. Albinele sunt amortite, si nu este prea bine sa fie bruscate.

PricopArthur

Florin, nu umbli in lada cand e rece. La primul zbor nu e o problema.
Matca am luat-o de aripi si am mutat-o pe alta rama. Restul albinelor le-am scuturat. Cele care s-au dus in partea opusa lazii, le-am indrumat catre cuib cu o bucatica de carton sau cu peria. Peria le cam irita.
Miere multă şi inimă curată!