mă prezint

Creat de virgiliu, Noiembrie 11, 2014, 01:25:35 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Cum e salcamul la tine acum ? Secreta nectar, sau e tot cum am patit noi in mai ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

virgiliu

acum la noi, salcâmul este bun doar pentru foc, de fapt este rar în Solca, dispersat pe liziere şi sporadic ca arbore izolat.

dan sebastian

intrebarea era pt kiwi. el e in emisfera sudica, in Noua Zeelanda. Acum e primavara acolo. Daca da la ei sper sa dea si la noi la anul. ma interesa care e culesul principal in zona ta. avem cel putin 1000 km intre noi.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

Kiwi Bee

Nu avem paduri de salcim. Aici nu are valoare mai mare decit mierea de trifoi. Avem păduri cu flora mixta. Exista zone cu mai mult manuka si acolo este bătaie mare pt loc. Pe la stupina mea am cite ceva din toate dar de la sfirsitul lui decembrie am mult "tea tree".
De obicei noi avem anotimpuri cum ați avut voi si luna asta suntem plini de ploi. Ploaie de 5-6 ori pe zi.

virgiliu

Nu există un cules principal, cel puţin aşa cred eu. Vegetaţia din zona stupinei mele este 50% fîneţe naturale şi 50% zonă forestieră cu FM2 sau etajul montan de amestecuri

dan sebastian

Cum poti dezvolta lent familia ?
Daca faci roi timpuriu poti valorifica pana in iunie sau iulie faneata ?
Ai cules la zburatoare sau la brad ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

virgiliu

Cules la brad?, doar dacă-i vorba de mană.

virgiliu

prima casă.

dan sebastian

E pe bune, cu familia in el ?
In poza initiala erai intr-o stupina moderna.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

virgiliu

Este scorbura în care am adus prima familie de albine (baza stupinei), fiind populată din decembrie 2011 până în mai 2012. Ulterior a rămas ca decorațiune pe vatra stupinei și loc de cuibărit pentru grauri și (în 2014) pițigoi (ups).

virgiliu


virgiliu

O albinuţă.

virgiliu

S-au poate o regină

virgiliu

nu pot posta 2 foto?

romikele

Citat din: virgiliu din Noiembrie 19, 2014, 10:59:47 AM
nu pot posta 2 foto?
Maxim 4 poze per post.
Vezi "mai multe atasamente".