SF - Chiojdu - Buzau

Creat de State, Ianuarie 06, 2014, 01:53:43 PM

« precedentul - următorul »

bio

Citat din: State din Ianuarie 06, 2014, 01:53:43 PM
Va salut domnilor si La Multi Ani !
Numele meu este State F. si am 28 de ani. Stupii ii am aproape de Chiojdu, judetul Buzau. Precizez ca sunt incepator in ale apiculturii.
....

Salut State !..

Acum vreo 10 ani in urma, cind rupeam tara in doua in pastoral, am ajuns si in zona Catina-Chiojdu .
Era zona destul de buna pentru salcim 3 .

Citat din: romikele din Ianuarie 06, 2014, 10:10:06 PM
...... Ce mai fac chiojdăriţele?
...

..zona misto...multe aventuri.
De fapt, nu am ratat si inca nu ratez nimic cind e vorba "de pulenizat"....:)

State

Salut Bio !  :hi:

In timpul culesului , zona e impanzita de stupari. Mai nou , multi prefera sa ierneze acolo.

Sa inteleg ca acum ai imbatranit de nu mai umbli in pastoral ? Sau ai alte motive ?

pistol28

Bine ai venit :welcome:
Sa-ti traiasca  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
Visele sa devina realitate.

Acum esti stressssssat de sef, dar e sursa de venit,  din stuparit castigi binisor cand ai peste 250 familii si nu uita "vremea este importanta, sunt ani buni, sunt ani rai".
Chiojdu, superba zona, sentimental sun legat de "melcul" din spatele targului de Sf. Maria. :hi: :hi: :hi:
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

State

Citat din: State din Ianuarie 06, 2014, 02:17:49 PM
Citat din: Jean Valjean din Ianuarie 06, 2014, 02:11:54 PM
Bine te-am gasit State!
Vad ca te adaptezi din mers!
Nu e cam inalt suportul ala metalic pentru stupi? Cum umbli in ei cand le pui caturile?

Salut Jean!
Cred ca pare mare in fotografie. Pentru mine nu este inalt , mai ales ca terenul este in panta iar eu lucrez in spatele lor. Mi-am propus ca anul asta sa folosesc caturi 1/2. Daca nu ma voi descurca prea bine cu inaltimea suportului, "mai tai din ele, da-le dracu' "..  :D
Cred ca am pe acasa fotografii cu mine langa stupi. Acolo se observa mai bine cat de inalt este suportul, tinand cont ca eu am aproape 1,90m.

Uite fotografia de care spuneam:


bio

Citat din: State din Ianuarie 07, 2014, 09:39:15 PM
Salut Bio !  :hi:
.....

Sa inteleg ca acum ai imbatranit de nu mai umbli in pastoral ? Sau ai alte motive ?

La 40 si ceva de ani ma simt inca tinar...dar....pastoralul continuu  m-i se pare  destul de stresant.

Decit cu 2 pavilioane sa umblu dupa cules continuu am trecut la mai multe  pavilioane si ma multumesc la culesul care mi-l da zona mea de bastina .

State

Citat din: pistol28 din Ianuarie 08, 2014, 09:15:48 AM
Bine ai venit :welcome:
Sa-ti traiasca  :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:
Visele sa devina realitate.

Acum esti stressssssat de sef, dar e sursa de venit,  din stuparit castigi binisor cand ai peste 250 familii si nu uita "vremea este importanta, sunt ani buni, sunt ani rai".
Chiojdu, superba zona, sentimental sun legat de "melcul" din spatele targului de Sf. Maria. :hi: :hi: :hi:

Salut !
Eu am calculat altfel...cat castig anual la patron ? "x" lei. Cat as castiga cu 100 de familii ? "y" lei. Pe langa albine mai am si alte surse de venit , aici e norocul.
Am zis sa continui pe drumul asta , indiferent cat de greu este. De pierdut nu am ce pierde...iar de angajat ma pot angaja oricand inapoi cu meseria pe care o practic.

Pe langa Chiojd sunt zone superbe , din toate punctele de vedere. Sunt multe fanete si locuri cu salcam dar sunt putin mai greu de exploatat. Fara un tractor nu poti duce stupii in locurile bune.

State

Citat din: bio din Ianuarie 08, 2014, 10:23:54 AM
Citat din: State din Ianuarie 07, 2014, 09:39:15 PM
Salut Bio !  :hi:
.....

Sa inteleg ca acum ai imbatranit de nu mai umbli in pastoral ? Sau ai alte motive ?

La 40 si ceva de ani ma simt inca tinar...dar....pastoralul continuu  m-i se pare  destul de stresant.

Decit cu 2 pavilioane sa umblu dupa cules continuu am trecut la mai multe  pavilioane si ma multumesc la culesul care mi-l da zona mea de bastina .

M-am tot gandit si eu la varianta asta, insa as avea numai doua optiuni: un cules in zona de munte(permanent) , altul la camp la socrii mei(unde am rapita si floarea soarelui). In cazul asta m-ar omori drumurile intre stupine, iar kilometrii nu sunt putini.
Inca rumeg la varianta optima.

Jean Valjean

Citat din: State din Ianuarie 08, 2014, 10:18:59 AM
Uite fotografia de care spuneam:

Am vazut, ai avantajul ca esti inalt, insa si asa, cu doua caturi 1/2 deasupra sau unul intreg, cand scoti o rama o sa trebuiasca sa o tii la inaltime. O rama nu e o problema, dar cand sunt mai multe, mai ales pline cu miere, s-ar putea sa te certe umerii.

Asa am patit eu anul asta, la extractie. Am stupii pe un suport mai inalt, si cand a trebuit sa scot ramele din cat una cate una si sa le scutur/perii de albine pentru a le extrage, dupa vreo doi stupi incepuse sa ma doara umerii. Una e sa tii ramele la nivelul pieptului si alta sa le tii la nivelul capului, mai ales cand sunt pline.

Insa acum, daca tot ai suportul, doar nu te-oi apuca sa-l scurtezi  :)

Te salut si succes.


State

Stiu ce zici Jean. Si eu vreau sa-mi usurez munca...
Daca n-o fi comod , il pun pe tata sa-l taie si sa-l faca din nou. Mai este posibilitatea sa ma urc pe o naveta de bere dar cred ca ma complic mai mult.
Urmatorii suporti vreau sa-i fac din tarusi fierti in ulei ars. Nu-mi place ideea cu fierul. Inevitabil rugineste si arata intr-un fel. Tot lemnu-i mai placut ochiului. :nebun:
Mi-a promis sotia ca-mi va lua camion de ziua mea. Daca s-o tine de cuvant , nu-mi mai trebuie nici suporti.  :nudie:

State

Spuneam intr-un post ca ne-am luat de mesterit.
Pana in momentul de fata , ne iese cam asa:


State

Am si eu o intrebare pentru cei cu mai multa experienta:

Cum este mai bine sa fac , sa cumpar roi si sa-i indop pana in toamna sau sa cumpar direct familii ? Ma refer strict din punct de vedere economic. Daca as cumpara roi, as avea un numar mai mare de stupi, carora le-as administra siropuri sa-i intaresc. Daca as cumpara familii puternice, as trage cate un roi din fiecare, maxim doi.

Voi cum ati proceda in locul meu ? :smile: Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !  :beer:

petru.atudorei

Parerea mea.

Daca cumperi familii investitia e mult mai mare. costa mai mult, ai nevoie din primul an de caturi, rame , foite..etc.. intri din plin intr-o activitate care pentru un incepator si mai ales ca nu esti langa ele.. e destul de grea.

Daca cumperi roiuri, costurile scad, ai timp sa te acomodezi cu ei.. si sa urmezi activitatile pas cu pas.

Din cate vad esti la inceput..ai doar 7 stupi..care ii controlezi destul de usor.. dar cand numarul lor creste...mai ales ca nu esti langa ei mereu...si daca sunt familii ai toate posibilitatile sa ramai fara ei.. fiind familie in primul rand roieste.. daca nu esti langa ei cand roieste te trezesti cu stupul gol. cumparand roiuri castigi un an in care poti sa iti planifici pasi pentru anul urmator.

Am zis.. parerea mea.. sper ca am scris pe inteles.
Succes.

State

Ideea e ca in momentul in care le-am cumparat(indiferent ca sunt roiuri sau familii), am parasit orasul si am scapat de job, deci voi fi langa ele.  :yes:

popik50

Citat din: State din Ianuarie 09, 2014, 11:24:05 AM
Am si eu o intrebare pentru cei cu mai multa experienta:

Cum este mai bine sa fac , sa cumpar roi si sa-i indop pana in toamna sau sa cumpar direct familii ? Ma refer strict din punct de vedere economic. Daca as cumpara roi, as avea un numar mai mare de stupi, carora le-as administra siropuri sa-i intaresc. Daca as cumpara familii puternice, as trage cate un roi din fiecare, maxim doi.

Voi cum ati proceda in locul meu ? :smile: Va multumesc anticipat pentru raspunsuri !  :beer:
Eu zic sa cumperi familii. Am cumparat si familii si roiuri dar avantajul este net in favoarea familiilor. Daca in momentul de fata as avea bani si ar trebui sa invastesc in albine as prefera sa cumpar 10 familii in aprilie decat sa cumpar 20 de roiuri in iunie sau iulie. Vei vedea si de ce.

State

Citat din: popik50 din Ianuarie 09, 2014, 12:00:48 PM
Eu zic sa cumperi familii.
..............................
Vei vedea si de ce.

Multumesc pentru sfat ! Tocmai de aceea am intrebat , sa stiu care sunt diferentele.