VICTOR M.

Creat de Vyktor, Iunie 21, 2013, 09:58:47 AM

« precedentul - următorul »

cipik

 :cu plăcere: Cei cu F.A. pierd caldura pe jos iar cel cu fund plin o conserva mai bine. Parerea mea
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

Vyktor

De cateva zile la una dintre familii aproape zilnic sunt scoase afara cate 3-4 albine moarte. Ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare? Intreb deoarece la ceilalti  foarte rar mai apare cate o albina moarta la urdinis.

mape 48-petru manea

Asta se intampla cand procentul albinelor batrane este mai mare ---daca nu este o boala atunci nu trebuie sa-ti faci probleme
Cate odata se intampla sa scoata afara si albine tinere care nu au apucat sa-si faca corpul gras deci albine ne viabile eclozate prea tarziu---in acest caz scoate afara si albine inca vii

bucovineanu

Citat din: vyktor din Noiembrie 17, 2013, 12:36:28 PM
De cateva zile la una dintre familii aproape zilnic sunt scoase afara cate 3-4 albine moarte. Ar trebui sa fie un motiv de ingrijorare? Intreb deoarece la ceilalti  foarte rar mai apare cate o albina moarta la urdinis.
Tratamentele antivaroa s-au facut corect?

Vyktor

Inclin sa cred ca da. Daca am ceva dubii ar fi la cel cu fund plin, la care din lipsa experientei operatiunea s a desfasurat putin mai greu si din aceasta cauza am ceva indoieli. Insa cel la care am semnalat aceasta situatie este altul. Un alt aspect care cred ca trebuie spus este ca la ultimul tratament in toate familiile mai erau celule cu puiet capacit.....foarte putin, dar mai erau. Credeti ca daca temperatura mai permite de acum incolo ar fi bine sa mai fac inca odata trtamentul  cu VF.? Mentionez ca tratamentul l am facut de doua ori la interval de 7 zile. Stiu ca trebuia sa il repet de trei ori intr un interval de 21 de zile insa dupa al doile tratament,  care a fost facut pe la inceputul lunii octombrie vremea s a racit foarte tare  si. ......

bucovineanu

De la inceputul lui octombrie au fost foarte multe zile in care se putea face tratament. Se poate face si acum, in ziua in care temperatura trece de 12-14 grade.

Vyktor

Aveti foarte mare dreptate insa am mai cerut sfatul si altora care mi au spus ca daca am facut tratamentul de doua ori este suficient.  Acum am orece mustrari de constiinta ca nu am facut asa cum credeam eu...de fapt cum am citit ca este bine. Aceasta familie....care se pare ca va avea probleme sa iasa din iarna...vorba celor mai mici....am un feeling, a fost restransa initial pe 7 rame insa dupa cum o vad acum cred ca daca as lasa o pe 5 ar fi bine. Problema este sa mai  umblu sau nu in el la aceasta data?

bucovineanu

Daca temperatura exterioara va fi mai mare nici o problema. Ramele goale, fara albine de la margine se pot scoate si la temperatura mai mica.

Vyktor

Multumesc
Daca vremea o sa mi permita voi incerca sa mai fac inca un tratament cu VF si sa mai restrang ciubul.
Citeam ceva despre Mavrirol  .....este o solutie?  Sau faptul ca  stau mai mult in ghem  benzile de de Mavrirol nu vor avea efectul asteptat?

bucovineanu

E tarziu pentru Mavrirol.

Vyktor


cipik

Mavrirolul acum trebuie scos nu bagat. De regula fiecare produs are un prospect care trebuie citit si tinut cont de el, nu spun ca si sfaturile sunt de ascultat. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

captain bee

,,,am vazut personal la un apicultor mai in varsta benzi de Mavrirol pastrate intre rame pana in primavara !!! motiva ca este mai bine asa pentru albinele iesite peste iarna.... ce parere aveti???

Kiwi Bee

Daca se tzin benzi in stup peste limita de tratament("X" saptamini, depinde de brand) varroa isi dezvolta imunitatea si dupa un-doi ani acel tratament devine ineficient(varroa devine rezistent).

Vyktor, ai vazut acel film al lui DM unde pune benzi(cred ca era Apivar ca nu spunea) in ciub si afara era zapada pe care vizibil cineva a lopatato ca sa poata sa introduca tratamentul. Ce crezi ce temperatura era acolo cu zapada aproape pina la briu?


cipik

In primavara poti pune alt tratament cu benzi, dar de preferabil ar fii sa schimbi substanta activa tocmai pentru a evita ce spunea Kiwi Bee. Sanatate
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/