Scule si unelte de tamplarie pentru stupari

Creat de pharaonu75, Decembrie 26, 2010, 07:59:25 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

multumesc pt raspuns mai ales pt filmulet asta si vroiam sa vad practic.Deci idea este sa ai o rigla si cutitul sa fie la nivelul riglei fara a ridica rigla de pe masa ok?si cutitul trebuie sa traga un pik si rigla?multumesc oricum si voi incerca metoda aceasta

hamham007

Buna,

Multumesc, cum cu albinele am terminat-o pt o "perioada....." o sa ma axez pe procurarea materialelor... si discutia cu strungarul....

Multumesc si la multi ani!


mosunick

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 27, 2013, 08:53:24 PM
multumesc pt raspuns mai ales pt filmulet asta si vroiam sa vad practic.Deci idea este sa ai o rigla si cutitul sa fie la nivelul riglei fara a ridica rigla de pe masa ok?si cutitul trebuie sa traga un pik si rigla?multumesc oricum si voi incerca metoda aceasta
Sa ai in vedere ca partea de masa pe care asezi scandura inainte de a intra in cutit trebuie sa fie mai jos decat cea de dupa cutit, cu exact inaltimea pe care vrei sa o tai la fiecare taiere. Se vede si in film.
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

sorinma

A mai fost dezbatut subiectul ,cauta pe forum sunt multe explicatii
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

almasel2011

Eu am scula asta, cu ea se da nivelul pe inaltime al cutitelor.



Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 27, 2013, 08:13:19 PM
salutare Vin si eu in fata d-voastra cu o problema legata de un abricht Am abricht avand cutite de 25cm3 bucati pe tambur si a venit vremea sa I ascut cutitele  De demontat m am priceput foarte repede nemaiumbland cu asemenea utilaj in viata mea dar de montat la loc nu sunt multumit cum le am montat Imi puteti spune cum sa Montez cutitele la abricht avant toate aceeasi inaltime?sa nu tie un cutit unul mai inalt decat celelalalt cu 1,2mm MULTUMESC
Nihil sine Deo.

istodorescu vasile

Citat din: bogdan moldovean din Decembrie 27, 2013, 08:13:19 PM
salutare Vin si eu in fata d-voastra cu o problema legata de un abricht Am abricht avand cutite de 25cm3 bucati pe tambur si a venit vremea sa I ascut cutitele  De demontat m am priceput foarte repede nemaiumbland cu asemenea utilaj in viata mea dar de montat la loc nu sunt multumit cum le am montat Imi puteti spune cum sa Montez cutitele la abricht avant toate aceeasi inaltime?sa nu tie un cutit unul mai inalt decat celelalalt cu 1,2mm MULTUMESC
luati o rigla perfect dreapta , de lungimea blatului din spate,  si  dupa ce ati pus cutitul in suport il ridicati pina la rigla la ambele capete ale cutitului, astfel incit dupa ce l-ati strins cu suruburile, atit la un capat cit si la celalalt al cutitului sa ajunga la rigla .procedati asa cu toate 3 cutitele  va fi perfect. daca cutitele nu sint la acelasi nivel cu blatul din spate[cel de la iesire], nu iese scindura drepta. sper ca intelegeti cum am axplicat. spor.

bogdan moldovean

multumesc si d-voastra domnule istodorescu pt raspuns multumesc tuturor oamenilor care vor sa ajute si pe semenii lor Omul niciodata nu o sa l e stie pe toate  Inca odata multumesc


tassevasi


apivasmob

Eu ptr reglarea cutitelor de la masina de indeptrat si degrosat folosesc urmatoarele dispozitive.
Sanatate tuturor apicultorilor

dan sebastian

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 30, 2013, 09:43:50 PM
vreau si eu

Maşină de îndreptat şi rindeluit pe 4 feţe HAMMER A3 31 - RUM - Felder Group
pacat ca sunt scule profesionale si costa in jur de 7.500 euro fara tva, si fara accesorii. se folosesc mai mult in fabrici de mobila. si felder, si hammer sunt scule prof ipt lemn dar austriecii au uitat nivelul de trai din romania. au reprezentanta in romania dar se adreseaza atelierelor mari de tamplarie sau fabricilor.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

NiKoN

Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

dan sebastian

Super, si dupa greutate 79 kg cred ca isi face bine si treaba. De obicei ce  e greu e bun. Pretul sa nu fie prohibitiv. Poti sa faci cu el tot ce-ti trebuie de la rame la stupi.
La multi ani !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

marius_vfp

nu are decat 160 mm latimea de degrosare , ceea ce pentru mine mi se pare putin raportat la puterea pe care o are motorul 2,2kw,   

PS. daca tot vrem sa ne luam scule calitative la un pret cat mai bun , incerc sa nu mai cumpar prostii cu motoare pe carbuni , cautati scule cu motoare pe inductie .

la multi ani
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

NiKoN

Pretul este undeva la 2700 ron, iar in descriere se lauda cu un premiu. Am postat doar ca titlu de  informatie pentru cei ce au curaj sa lucreze cu astfel de scule. Eu prefer sa asamblez stupii lucrati in ateliere de specialitate, cu oameni specializati.
www.sculeraider.ro -  pagina in care se gaseste produsul. Eu am cumparat pistolul de capse si o drujba de la aceasta firma si deocamdata sunt multumit. Insa voi recomanda produsele dupa o perioada de utilizare rezonabila. Sanatate!
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!