DISPARITIA ALBINELOR

Creat de emil.oltean, Februarie 09, 2011, 10:49:38 AM

« precedentul - următorul »

abeja

#120
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 25, 2013, 11:02:47 AM
Ce se vede pe capaceala celulelor de miere din pozele de mai sus?

Singurul  lucru vizibil ar  fi  aripile sub  forma  de K(moarte sigura poate  fi  mai multe  cauze ) si  mai  vad  o  celula alba(posibil  ceva  polen cupris  de mucegai) nu  vad  tunel etc.Poate  te  referi  la  cele  trei  celule ca  par  pete  de  diaree,dar  sunt  descapacite.

cornelioandanciu

Daca nu sint tunele, atunci chestiile alea in zig-zag ce sint?Exact tunele de larva de braula!
Va salut.

abeja

Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 25, 2013, 01:08:20 PM
Daca nu sint tunele, atunci chestiile alea in zig-zag ce sint?Exact tunele de larva de braula!

posibil insa  eu  cred ca acele zig-zag poate  fi  modul  de  capacire umeda ,o transfomare din  cauza  contrastului  de  temp  etc...
apreciez ochiul  dumitale si  voi  controla cu  amanuntire fagurii  cu  miere care  au  acest  aspect.

cornelioandanciu

 
Citat din: cornelioandanciu din Decembrie 25, 2013, 08:40:17 AM
Citat din: abeja din Decembrie 25, 2013, 12:43:41 AM
  Craciun  Fericit nea  STEFANE!!
As fi  deacord cu  ce  zici  matale ,insa  toate  probele  care  se  fac  in  Spania dau  vina  pe despoblamiento,nosema ceraneia si  nici  urma de Acarapis.Or  fi prosti?
In cazul asta da! Am mai vazut din astia care au impresia ca nu stiu de ce boli rare sufera albinele lor, cand in cazul de fata este vorba despre o brauloza masiva, fara nici cea mai mica urma de indoiala! Bineinteles ca daca de Braula nu au putut scapa, de varroua nici atat!
Craciun fericit!
Abeja, daca este vorba despre un stup al tau, iarta-mi exprimarea, eu credeam ca este vorba despre un stup al apicultorilor spanioli.Imi pare tare rau ca m-am exprimat asa. ^:)^ :rusine:
Va salut.

abeja

Nu  este  al  meu si  nu  are  importanta.Am vazut de  multe  ori  asemenea  faguri  in  timpul  iernii si  nu  am  avut  curiozitatea  de-a  scarma  un  pic  pt  o  investigatie  mai  amanutita.CHIAR ITI  MULTUMESC poate  am  invatat  ceva. =D>

stefan1

  Acum inteleg de ce ai zis ca are Braula. Tare me indoiesc ca acelea sunt canale de Braula. Cum a spus Abeja, la mierea capacita umed, capacele se prabusesc pe miere si raman unele incretituri care nu au nimic cu Braula. De fapt doar larvele de Braula stau sub capacele de miere, si in fagurii vechi sunt mai vizibile acele canale, care totusi sunt mai subtiri decat ce vad acolo in poza a doua. Daca sunt canale ar trebui sa fie si adulti care sa stea pe albine si care la un stup depopulat ar trebui sa fie si mai vizibili, ca se concentreaza pe albinele ramase, ori nu vad nici un paduche.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Nu prea par canale, mai degraba fagurii sunt capaciti nefinisati.

Mai nou eu folosesc in afumator cotoare de la tutun. Au un fum destul de bun, tine foarte mult. Am si frunze, dar ma putine, le mai si combin.

stefan1

  Vezi sa nu le faci dependente, sa te faca sa le cumperi zilnic tigari!   :rotfl:    :hi:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

balasbebe

Eu nu fumez, dar cumpar si tigari. Am doi vecini fumatori. Cu un pahar de vin sau tuica asigur paza stupilor. Asa i-am invatat si nu regret. Parca ma astepta sa ma vada. Sunt trecuti de 50 de ani, fara loc de munca, si traiesc dintr-o pensie de urmas, si mai cauta de munca pe la vecini. Din fericire se multumesc cu cat au si nu fura. Eu nu am lacat la poarta, si totul este deschis, la una din stupine.  Mai degraba dispar albinele din lazi decat ce am prin stupina.

mape 48-petru manea

De cand fac tratamente antivarooa au disparut in totalitate paduchele braula ,cred ca si la voi a disparut

abeja

Citat din: mape 48-petru manea din Decembrie 26, 2013, 09:15:13 AM
De cand fac tratamente antivarooa au disparut in totalitate paduchele braula ,cred ca si la voi a disparut

Ba  chiar  nici  nu  mai  vorbeste  nimeni  de  braula .Pt tratament  folosim tire  de apistan,cekmite,apivar,bayvarol si in  prospect  vine  pus:varooa,braula etc,..
Se  pot  elimina  un  90% din  paraziti  si dupa  terminarea  tratamentului  poate  sa  apara o  reinfestare ,nimic  exclus.Cand toti  dau o  eradicare a  unei  boli,paraziti cu  trecerea  timpului uitam  si  nu  mai  bagam  deseama toate  chitibusurile.

marian sima

Acel stup nu este distrus de paraziti ,acolo sant mai multii factori ,blocarea cuibului+o boala a puietului.
Daca va uitati mai bine vedeti in doua celule larve de puiet pietrificat.

O familie sanatoasa chiar daca are paduchi are puiet in toate stadiile .


marian sima

uitativa jos la cele doua albine in stanga lor se vede cele doua larve de puiet pietrificat.
Ba alte albine sant ocupate cu curatirea celulelor.

Albinele de jos de pe mijloc.

marian sima

Problema voastra este ca materialul pentru regine este recoltat de la 1-2-3 stupi de acolo se trag sute de matci ,asa ca daca acei doi trei stupi au o problema de sanatate imbolnaviti tot esantionul.

De acea este bine ca materialul biologic pentru producerea matcilor  sa fie recoltat de la cati mai multi stupi.

Acolo este o boala a puietului transmisa prin matca ,cand voi faceti tratamente chimice puietul deja e sensibilizat ,asa  ca,cade ce e in stadiu larvar (ce nu e capacit) ,albina iesita rezultata din asemenea puiet e una debila asa ca de acel stup se alege praful.

marian sima

Uitete aici.
Rama din dreapta unde a fost puiet are suprafata celulelor deformata acel puiet crescut acolo nu a fost sanatos.
Rama din stanga are pe marginea de sus a celulelor o suprafata albicioasa ba  se vede la cateva celule un fel de guleras cred ca albina a dat sa capaceasca puietul insa la putin timp dupa ce a inceput sa-l capaceasca la dat afara.

Suprafata alba din varf de celula tradeaza ceva spori.

Daca eram acolo si vedeam ramele mai indeaproape va puteam ajuta mai bine.

Nu uita ca Hagi la driblat pe Maradona de la pus in cur. :rotfl: =)) :hi: