Rame / stup

Creat de PricopArthur, Noiembrie 07, 2007, 02:35:47 AM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

In cate stupine, atatea pareri cu privire la nr. de rame intr-un stup.
    La orizontali am auzit pareri incepand de la 24 pana la 14, la verticali de la 12 la 8, la ME caturi normale, 3/4 sau 1/2.
   Ce parere aveti in aceasta privinta?
Miere multă şi inimă curată!

D006

eu sunt adeptul stupului vertical standard 10 rame. actualmente am cuibul cu rama 1/1, magazii 1/2. pentru viitor sper sa trec la cuib pe 2 corpuri cu rama 3/4.
standardizarea te ajuta sa vinzi si sa cumperi stupi, rame si utilaje fara complicatii. orice abatere de la un standard iti va complica viata.

frantescu

eu am 1/1 cu cat 1/1 si sunt foarte multumit.Baga si mult si putin si in plus in toamna am de unde alege rame pentru iernat.Las in cat cate 2 rame de salcam tot anul capacite si in toamna e ok.Pe un singur fel de rama lucrezi de placere.Cand pun catul primavara mut de jos rame sus si fac 7 cu 7 sau alte variante .Pun diafragma si jos si sus.Pe masura ce se dezvolta familia extind si mut faguri cu puiet jos si mierea sus.Asta pentru 2 saptamani la rapita.Restul merge ok.

D006

cand lucrezi pe acelasi tip de rama si in cuib si in cat sigur calitatea mierii nu mai este la fel de ok. imposibil sa nu le mai incurci in timp. parerea mea!!!

D006

..acelasi tip de rame si in cuib si in magazie...Sunt si avantaje,dupa cum spune Frantescu pt ca poti face ce vrei cu ramele cind sus cind jos ,dupa cum ai nevoie mai ales toamna cind pregatesti rezervele de hrana...dar sunt si dezavantaje dupa cum spune pe buna dreptate Cristi X..calitatea mierii--pt ca nu mai ai copntrol asupra ramelor de ciub si de magazie...
  Oricum fiecare dintre noi si-a format un mod de lucru in functie de stupii pe care ii exploateaza.....si pe masura ce trec anii se specializeaza tot mai mult pe acel sistem de a lucra...

D006

..dupa mine, cred ca cel mai bun stup ar fi ceva care pt cuib avem un nr de rame suficient pt dezvoltarea familiei iar in timpul culesului prin adaugarea de magazii de strinsura sa-i marim volumul atit cit estre necesar..
  Cite rame ar fi necesare pt cuib parerile sunt impartite se merge pe 10..11[mai rar]..si 12 rame...
  Pt magazin as merge pe rama de 1/2 ...dar dimensiunea a doua rame ,care adunate sa ne dea dimensiunea ramei de normal...
  Eu nu detin inca raspunsul absolut la aceasta problema deoarece si eu sunt in cautarea stupului perfect..

frantescu

Oricum albinele amesteca mierea si o cara de jos sus pentru a face loc puietului si invers pentru a strange provizii in functie de perioada.Pe termen scurt la un cules nu o amesteci.

PricopArthur

Eu am inceput cu orizontali. Acum, am cam jumate din ei cu 3/4 inn cuib si 3/4 in cat. Restul sunt cu rama normala jos si 3/4 in cat(toate pe 10 rame). Iernez pe 2 corpuri. in primavara, cand matca a coborat cu ouatul in catul inferior, inversez caturile. In acest fel, caldura degajata de puiet creeaza conditii propice matcii sa oua  intes in cat.
Lucrez, sau tind sa lucrez numai cu rama 3/4, deoarece dupa cum am citit in manuale, rama 3/4 poate fi extrasa in centifuga radiala, eficientizand extractia.
Am optat pt 10 rame si nu 12, chiar daca 12 rame formeaza un stup patrat, putand aseza ramele in pat cald sau rece, in urma discutiilor cu un apicultor din Reghin. Tatal lui avea stupi pe 12 rame (intr-un autobuz), iar el stupi pe 10 rame pe o platforma extensibila, la amandoi cu cat normal. Cu toate ca faceau pastoral impreuna, in prisaca cu stupi pe 10 rame productia de miere era cu 10 - 15 % mai mare.
Miere multă şi inimă curată!

Cristian IONITA

Citat din: frantescuOricum albinele amesteca mierea si o cara de jos sus pentru a face loc puietului si invers pentru a strange provizii in functie de perioada.Pe termen scurt la un cules nu o amesteci.
pai ... nu mierea e pba ... ci ramele din care o extragi .... adica e bine sa nu fie extrasa mierea din rame "ouate"