Stupi din america

Creat de balasbebe, Octombrie 11, 2007, 02:33:39 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Am vazut mai multe situri, cu stupi din  America. Dupa cate am observat, acestia au niste dimensiuni mai reduse.
  Cand am inceput stuparitul am cumparat o stupina, din judetul Mures. Acest stupar avea tot felul de lazi de diferite dimensiuni. Vreo trei ani am lucrat cu aceste tipuri de lazi. Bineinteles, cand am inceput sa ma extind, am renuntat la ele, si am acceptat stasul "romanesc". Lungimea leatului superior 47 cm, iar inaltimea de 30 cm. La magazin folosesc, doar 16 cm.
   Acum doresc, sa revin, mai ales la ramele de magazin, si sa le trec pe 14 cm. Culesurile sunt slabe, si nu mai umple magazia cu miere. Am inceput cu lazi pe verticala pe 12 rame si magazia aferenta, 10 rame, dar mai late, adica de 45 mm, in loc de 37 mm.
  Ori se intampla ceva cu matca, ca nu mai umple lada, ori se simte lipsa culesului. De altfel in acest an, de 2 ori albinele si-au mancat puietul. A fost aceea perioada atat de rece, incat albinele au consumat, toate rezervele, iar zahar inainte de salcam, eu nu am mai dat, sa nu se amestece mierea.

balasbebe

O alta poza din stupina. Lazile sunt din toate categoriile. Recomand incepatorilor nehotarati, sa procedeze la fel. Sa cumpere lazi ieftine, pana se mai hotarasc. Investitia nu este pierduta, pentru ca lazile improprii se vor folosii pentru a gazdui roi.

PricopArthur

Dle Balas, aveti o pozitie de invidiat. Sa va arat si inghesuitii mei!
Miere multă şi inimă curată!

balasbebe

Eu am tot dealul in fata, dar nu mai am o varsta la care sa pot urca de zeci de ori pe zi.

PricopArthur

Sa ai o vatra fixa, sa nu alergi toate coclaurile, pentru mine sunt vise.  :hi:
Miere multă şi inimă curată!

Cristian IONITA

Citat din: balasbebeO alta poza din stupina. Lazile sunt din toate categoriile. Recomand incepatorilor nehotarati, sa procedeze la fel. Sa cumpere lazi ieftine, pana se mai hotarasc. Investitia nu este pierduta, pentru ca lazile improprii se vor folosii pentru a gazdui roi.
domnule balasbebe - va rog sa-mi permiteti sa va contrazic .... parerea mea este ca lazile vechi sunt o pacoste .... mai ales ptr apicultori de w/e si mai ales potrr cei care fac pastoral.
necesita intretinere permanenta - lucru care implica atat pricepere cat si mai ales timp
eu asta vara am cumparat 5 stupi ME in cutii vechi .... am schimbat de atunci soclurile + podisoare + capace (cu cele de la Eurohoning - tip antivarooa) dar nu si cutiile.
asa ca acum dupa ce am inceput sa ridic magazinele am zis sa fac si-oi revizie a cutiilor ... am pus mana pe arzator am ... inlaturat vopseaua veche si .... am constatat ca mai toate cutiile sunt apropae bune de aruncat (crapaturi, coluri putrezite, etc) sau ... ca remedierea lor implica multa munca si "consumabile" gen chit de cutit, chit, vopsea, diluant .... munca ... etc
o sa fac treaba ast5a prtr astea 15 cutii .... dar .... mi-am jurat atunci in barba ca in viata mea nu o sa mai cumpar cutii vechii.
poate ... ca la inceput poate pare o idee ieftina dar .... daca adunam tot ce implica (munca suplimentara, timp, consumabile, etc) .... rezulta ca nu e chiar asa .
poate doar ptr cei care fac stationar sa  fie cat de cat o solutie bun.

catel

Citat din: Cristian IONITA
Citat din: balasbebeO alta poza din stupina. Lazile sunt din toate categoriile. Recomand incepatorilor nehotarati, sa procedeze la fel. Sa cumpere lazi ieftine, pana se mai hotarasc. Investitia nu este pierduta, pentru ca lazile improprii se vor folosii pentru a gazdui roi.
domnule balasbebe - va rog sa-mi permiteti sa va contrazic .... parerea mea este ca lazile vechi sunt o pacoste .... mai ales ptr apicultori de w/e si mai ales potrr cei care fac pastoral.
necesita intretinere permanenta - lucru care implica atat pricepere cat si mai ales timp
eu asta vara am cumparat 5 stupi ME in cutii vechi .... am schimbat de atunci soclurile + podisoare + capace (cu cele de la Eurohoning - tip antivarooa) dar nu si cutiile.
asa ca acum dupa ce am inceput sa ridic magazinele am zis sa fac si-oi revizie a cutiilor ... am pus mana pe arzator am ... inlaturat vopseaua veche si .... am constatat ca mai toate cutiile sunt apropae bune de aruncat (crapaturi, coluri putrezite, etc) sau ... ca remedierea lor implica multa munca si "consumabile" gen chit de cutit, chit, vopsea, diluant .... munca ... etc
o sa fac treaba ast5a prtr astea 15 cutii .... dar .... mi-am jurat atunci in barba ca in viata mea nu o sa mai cumpar cutii vechii.
poate ... ca la inceput poate pare o idee ieftina dar .... daca adunam tot ce implica (munca suplimentara, timp, consumabile, etc) .... rezulta ca nu e chiar asa .
poate doar ptr cei care fac stationar sa  fie cat de cat o solutie bun.
ai dreptate. cel putin din partea unui incepator. m-am dat peste cap, m-am imprumutat si am luat 5 lazi noi, dar ... incepatorul e incepator. lazile sunt mari si... dupa ce am iesit din iarna m-am suparat si mai tare  ...  mi-am luat un pavilion, dar si asta necesita reparatii binenteles. am zis ca pana apuc la niste bani si ma supar iar... pavilion mai nou. pana atunci invat multe de la voi si voi sti ce pavilion sa-mi cumpar.
Sa fii DOMN ii o-ntaplare, sa fii OM ii lucru mare !

balasbebe

In perioada de vara, cand sunt necesare si lazi mai rele, pentru roi,. sau o matca de rezerva,m nu vad de ce nu ar fi buna si o lada mai veche. Eu am lazi, din 1941, dar sunt mai bune acelea, decat cele facute de trei ani, noi. Scandura a crapat, intre corpuri au aparut diferente, si trebuie sa folosesc improvizatii. Lazile mai demult se faceau de tamplari priceputi, care stiau sa aseze o scandura una peste alta, sa nu apara fisuri, sau sa crape, pe unde s-a batut un cui. Este parerea mea, pentru un stupar care nu face pastoral.
Am vazut si lazi in patoral, care crapau, baga o bucata de carpa, albinele o propolizau, si se facea si miere. Albina sa fie in lada si este bine.