ce parere aveti

Creat de dragos2006, Iunie 15, 2008, 08:47:27 PM

« precedentul - următorul »

bucovineanu

Citat din: REGALIANBuna ziua tuturor!:hi:
  Desi urmaresc de ceva vreme acest forum( chiar imi place ) , abia acum m-am logat.
   Ce parere aveti, ar merge catul 1/2 intr-o zona montana, pe vatra fixa?
   Nu am stupi verticali, as vrea sa trec pe acest sistem.Unii stupari spun ca au incercat, dar albina nu urca in cat sa puna miere(cred ca au folosit catul 1/1).
   Totusi, eu nu cred asa ceva, poate nu au avut cules suficient, ce spuneti?
   Astept parerea Bucovineanului, e de loc aproape de mine.
   Cele bune!
Mai intai urez bun venit pe forum noilor veniti.Daca nu sunt indiscret, din ce localitate esti? Referitor la intrebarea daca in zona montana albinele urca sau nu in cat,raspunsul este urmatorul:
In orice zona albinele vor urca urca in cat daca are cine sa urce. Mai pe inteles trebuie sa avem familii puternice, cu populatie numeroasa. Daca familia nu ocupa in intregime ramele din corpul intai bineinteles ca nu va urca in cat.La stupii cu fund detasabil corpul doi se va aseza sub corpul in care se afla cuibul. Cand albinele vor incepe sa curete ramele din corpul de jos,facem inversarea corpurilor si imediat vom avea albine in ambele corpuri.Chiar daca ambele corpuri sunt 1/1, daca familia are populatie numeroasa vor popula ambele corpuri. Si asa cum a spus colegul Filip, in stationar este indicata folosirea gratiei Hanemann.

REGALIAN

Multumesc mult pentru aceste raspunsuri , aveti perfecta dreptate, ati confirmat cele banuite de mine, voi schimba  sistemul din primavara , sunt sigur ca voi reusi.
   Pt. Bucovineanul : sunt din Brodina.  :hi:  :hi:

D006

Si pe mine ma bate gandul sa incerc sa fac 2 familii in acest mod , ce as fi eu curios sa aflu este in maximul de sezon cate rame de puiet putem gasi ? , nu intentionez sa folosesc gratie Haneman.

misuap

as vrea sainbrac stupii[de lemn] cu polistiren pt izolatii pe exterior a mai incercat cineva?[pe toata durata anului]

D006

eu cred  ca nu merita pentru ca nu ar permite nici razelor soarelui sa incalzeasca familia primavara , important cred ca este sa tinem stupii in arapost si feriti de curenti reci.

D006

Aici am vazut multi stupi cu 2 X 1/1 si magazia de 1/2.
Pana la 5 magazi am vazut la acelasi stup.

D006

Citat din: misuapas vrea sainbrac stupii[de lemn] cu polistiren pt izolatii pe exterior a mai incercat cineva?[pe toata durata anului]
Nu merita.Daca ai polestiren fa diafragme si vei avea mai multe avantaje.Daca pasarije de curte nu au acces in stupina incearca totusi cu 2-3 stupi pt. comparatii.

eusebiu

Pentru Dragos2006 o sa ai 14 rame cu puiet,2 pastura si 4 miere. Asta se intampla la dezvoltare maxima in jur de 25 iunie. Asa a fost la mine. O sa fie niste barbi de albine de zici ca roiesc. Nu stiu daca faci pastoral cum se prezinta.Eu fac doar salcam in zona Pitestiului [care este sal 2] si salcam 3 in zona submontana.

filip

Citat din: eusebiuPentru Dragos2006 o sa ai 14 rame cu puiet,2 pastura si 4 miere. Asta se intampla la dezvoltare maxima in jur de 25 iunie. Asa a fost la mine. O sa fie niste barbi de albine de zici ca roiesc. Nu stiu daca faci pastoral cum se prezinta.Eu fac doar salcam in zona Pitestiului [care este sal 2] si salcam 3 in zona submontana.
Un stup asa dezvoltat imi doresc ,restu stiu eu ce sa fac.
=D
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mezenguz

Am un coleg care a imbracat stupii cu polistiren,i-a acoperit cu podisor din pfl.carton statificat si perinute din mat. textil. Primavara si-a maturat stupii pt ca si ramele au mucegait din cauza condensului.Eu nu folosesc izolatii nici podisor ,doar sita si covoras din iuta au aerisire buna si nu fac condens ,important este sa aiba de mincare
, cele care ierneaza in scorburi s-au in crapaturi de stinca cine le acopera?