cote

Creat de dragos2006, Februarie 22, 2009, 03:55:47 PM

« precedentul - următorul »

D006

Va salut stimati apicultori. Va cer si eu o parere daca nu va suparati.
antre fundul stupului si leatul inferior al ramei este buna distanta de 1 cm?
Vreau sa-mi fac niste lazi fara prea multe ambinari si dintr-o scandura de30 cm latime , sprijinind rama pe ea ramane fix 1 cm spatiu liber an partea de jos.
Urdinisul sa-l fac tot de 1 cm. Ce credeti este bine?  :uimit:

andrei_salaj

cum adica sprijini rama pe ea?nu faci falt pt rame?astfel scandura pt stupi tre sa aiba 32

bucovineanu

In mod normal intre leatul inferior al ramei si fund trebuie sa fie 2 cm.Nu e o mare nenorocire daca e mai putin dar este bine daca se respecta cotele standard pentru fiecare tip de stup. Trebuie tinut cont de faptul ca albinele respecta spatiul de 8 mm. Urdinisul poate fi facut cu inaltimea intre 7 si 20mm. Daca are inaltimea de 7 mm nu mai trebuie gratie antisoareci.

alex_sa

la scindura de 30 cm mai lipesti o sipca (o bucata)de 3cm tri si teai descurcat poti sa faci si falturile linistit (sau obati in cuie caci albinele o lipesc daca ete nevoie

D006

exact , pe laterale, adica perpendicular cu ramele pun cate o sipca de 1 cm grosime, iar pe lateralele paralele cu ramele sipci de grosimea scandurei.
Deci este bine 1 cm de la fund la rame ,nu? .
Dar urdinisul de 7 mm nu este cam mic pentru perioadele de cules?.

PricopArthur

Asa cum au spus si colegii mai sus, este bine 10 mm. Si urdinisul de 7 mm este bun. Il faci insa mai lung.
Sipcile insa pt sprijinirea ramelor prindele cu hosuruburi. Numai 2 - 3 tinte nu pot sprijini ramele pline. Se vor lasa sub greutatea lor. Vorbesc din proprie experienta.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: PricopArthurAsa cum au spus si colegii mai sus, este bine 10 mm. Si urdinisul de 7 mm este bun. Il faci insa mai lung.
Sipcile insa pt sprijinirea ramelor prindele cu hosuruburi. Numai 2 - 3 tinte nu pot sprijini ramele pline. Se vor lasa sub greutatea lor. Vorbesc din proprie experienta.
nu m-ati anteles . Ramele se sprijina pe corpul stupului, sipcile vin de jur amprejurul corpului, deci ramele nu se sprijina pe sipci.

gudas valentin

Citat din: laurentiuexact , pe laterale, adica perpendicular cu ramele pun cate o sipca de 1 cm grosime, iar pe lateralele paralele cu ramele sipci de grosimea scandurei.
Deci este bine 1 cm de la fund la rame ,nu? .
Dar urdinisul de 7 mm nu este cam mic pentru perioadele de cules?.
Faci blocul urdinis pe toata lungimea lazi (ex1,5/lungime) si in blocul urdinis faci un urdinis de 7 mm/1 cm pt fiecare rama (Ex: corp 12 R. urdiniul il faci 7mm/120mm)
Pe timpul culesului deschizi blocul urdinis,de 1,5xlungimea ,sa vedeti ce bine e nu mai stau la rand si nici nu lasa barba asa repede.
        Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

alexutu

va rog vreau sa-mi construiesc si eu un stup dadant 10sau 12 rame puteti sa-mi dati si mie cotele
multumesc
00007

gudas valentin

Citat din: alexutuva rog vreau sa-mi construiesc si eu un stup dadant 10sau 12 rame puteti sa-mi dati si mie cotele
multumesc
Are user Kio,postat pe forum masurile la Lada.
                 Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

filip

Citat din: alexutuva rog vreau sa-mi construiesc si eu un stup dadant 10sau 12 rame puteti sa-mi dati si mie cotele
multumesc
Uite aici cateva modele de stupi:
http://apicultura.110mb.com/multietajat.pdf
La ultima postare maresti imaginea dupa ce ai dat clik pe ia .
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

alexutu

unde il gasesc pe user kio
multumesc
00007

alex_sa

cauta la schite stupi acolo gasesti de toate

D006

Citat din: laurentiuexact , pe laterale, adica perpendicular cu ramele pun cate o sipca de 1 cm grosime, iar pe lateralele paralele cu ramele sipci de grosimea scandurei.
Deci este bine 1 cm de la fund la rame ,nu? .
Dar urdinisul de 7 mm nu este cam mic pentru perioadele de cules?.
V-am urmarit discutia si vreau sa fac unele precizari;

1.  distanta de la rama la fundul stupului de 1 cm este prea mica albinele vor lipi cu ceara ramele de stup .indicat este de 1,5-2 cm ,
2,  urdinisul de 1 cm inaltime de asemenea e prea mic in timpul verii cu caldura excesiva nu este aerisirea buna si de aici pleaca necazul ,un urdinis bun e pe toata lungimea stupului la inaltimea de 2 cm ,la care se foloseste reductor .