Cum sa...ne supraveghem stupina in pastoral dar si in stationar

Creat de viorel_v2000, Aprilie 15, 2011, 10:39:09 PM

« precedentul - următorul »

Zip2006

Va multumesc pentru raspunsuri dar exista  ''UN DAR '' nu ma pricep la asa ceva de aceea ca sa fiu mai concret vreau asa ;4 buc camera instalate  in stupina cu bataie 30-40 m  sa vada si pe  timp de noapte  clar (camerele pot fi si cu camuflare) ,precizez ca nu am sursa de energie 220 v deci imi va trebui sursa (poate ceva panouri fotovoltaice sau acumulator ) .Cam cit m-ar costa toata instalatia cu ce trebuie ???   Un pret minim cu aproximatie .Va multumesc inca o data si astept raspuns ,salutare.

State

Citat din: cristipep din Februarie 16, 2014, 07:21:14 PM
Tu esti ..........ba baiatule ce tot te contrazici cu mine fa ce vrei tu si lasa-i pe altii care monteaza LEGAL  asa ceva de ani de zile cu proiect la politie si tot asa.....Referitor la aberatiile tale ca nu am voie sa te inregistrez audio esti varza....care este diferenta intre video si audio desteptule????????? atata timp cat esti pe domeniul meu ? LEGEA imi da dreptul sa supraveghez audio si video sptiile mele in care am contact direct cu oamenii.Tu la cat de varza esti confunzi inregistrarea convorbirilor teleonice cu inregistare ambientala in spatiul meu privat este o diferenta mare. :qp:


Se pare ca ti-au sters oamenii vomele verbale de aseara..

Referitor la montarea camerelor video de supraveghere mentionez faptul ca, prin acestea nu se incalca drepturile si libertatiile fundamentale ale omului (angajatiilor ) in conditiile in care acestia au cunostiinta de existenta lor. (citeste legea aia pe care ti-am dat-o aseara, care spune fix acelasi lucru)

Cat priveste montarea de microfoane in spatiul privat al firmei, acest lucru este facut in mod legal, numai in situatia in care angajatii isi exprima consimtamantul in acest sens.Este de recomandat ca acest consimtamant sa fie exprimat in scris in vederea evitarii unor litigii ulterioare pentru incalcarea drepturilor si libertatiilor fundamentale ale omului.
(Aici citeste Art.5, paragraful 1 din Legea 677/2001 care spune asa:
"Art. 5.
(1) Orice prelucrare de date cu caracter personal, cu exceptia prelucrarilor care vizeaza date din categoriile mentionate la art. 7 alin. (1), art. 8 si 10, poate fi efectuata numai daca persoana vizata si-a dat consimtamantul in mod expres si neechivoc pentru acea prelucrare.


Dreptul la viata privata exista si in timpul orelor de program ale angajatului si prin montarea unor microfoane se produce o violare a intimitatii vietii intime, familiale sau / si private.Prin intermediul microfoanelor se pot surprinde convorbiri de natura privata care sa releve aspecte ale vietii intime sau familiale ale persoanei.Mentionez faptul ca, discutiile telefonice se pot purta de la telefoanele mobile personale ale angajatiilor insa in incinta biroului firmei si din acest motiv pot fi surprinse convorbiri de natura intima, familiala sau privata.
(Vezi Art.7,pct.1 din 677/2001 care spune ca:
"Art. 7.
(1) Prelucrarea datelor cu caracter personal legate de originea rasiala sau etnica, de convingerile politice, religioase, filozofice sau de natura similara, de apartenenta sindicala, precum si a datelor cu caracter personal privind starea de sanatate sau viata sexuala este interzisa.

Incalcarea dreptului la viata intima, familiala si privata se produce in aceeasi masura si persoanei careia ii este transmis un anumit mesaj verbal (de exemplu, sotiei, concubinei, etc) si este surprins prin intermediul microfonului.
Din dispozitiile prevazute de art 26 din Constitutia Romaniei corelate cu art 17 din Pactul international privitor la drepturile civile si politice si art 8 paragraful 1 din CEDO, rezulta ca, nimeni nu va putea fi obiectul imixtiunilor arbitrare sau ilegale in viata sa privata, in familia sa, in onoarea si reputatia sa.

In art. 53 din Constitutia Romaniei, cu titlul marginal, restrangerea exercitiului unor drepturi sau al unor libertati, se prevede ca :
(1) Exercitiul unor drepturi sau al unor libertati poate fi restrans numai prin lege si numai daca se impune,dupa caz,pentru:apararea securitatii nationale,a ordinii,a sanatatii ori a moralei publice,a drepturilor si a libertatilor cetatenilor; desfasurarea instructiei penale; prevenirea consecintelor unei calamitati naturale,ale unui dezastru ori ale unui sinistru deosebit de grav.
( 2) Restrangerea poate fi dispusa numai daca este necesara intr-o societate democratica.Masura trebuie sa fie proportionala cu situatia care a determinat-o ,sa fie aplicata in mod nediscriminatoriu si fara a aduce atingere existentei dreptului sau a libertatii.

Art.2 , din 677/2001
(4)Prezenta lege se aplica prelucrarilor de date cu caracter personal efectuate de persoane fizice sau juridice, romane ori straine, de drept public sau de drept privat, indiferent daca au loc in sectorul public sau in sectorul privat.



Iti spuneam ca ne-am confruntat cu un caz.  Solutia data de judecator este urmatoarea :
"Admite acțiunea civilă formulată de ...................obligă inculpatul..............să plătească părții civile..............suma de xxxxxx lei reprezentând daune morale .....bla bla bla.

De ce ? Pentru ca omul a instalat microfoane intr-un spatiu privat si a savarsit cu buna stiinta urmatoarele fapte:
1-nu a adus la cunostinta angajatilor faptul ca sunt monitorizati audio.
2-a violat intimitatea clientilor, acestia nefiind informati ca in acea locatie sunt montate sisteme de inregistrare audio.
Daca monta microfoane doar in spatiul destinat angajatilor , cu luare la cunostinta de catre fiecare in parte, nu avea nici un fel de problema. Ca si scuza, putea spune ca face asta,  deoarece are dubii ca in acea locatie s-ar savarsi niste nereguli, cum ar fi furt de bani, furt de orice altceva, etc. Era totul ok.
Stiu ca tu o s-o tii in continuare pe a ta, nu m-as mira.

Eu aici am incheiat orice discutie cu tine.

johnysibiu

Va rog, pentru cei in cunostinta de cauza , suneti-mi cat ma poate tine un hard de 500 gb,o saptamana? doua? Precizez ca vreau sa montez un system de 4 camere fiecare cu cate 420 de linii.

petru.atudorei

Depinde de modul de compresie vid. La 4 camere te poate tine si 2 luni.

johnysibiu

Ce inseamna H.264 ADPCM? . cate feluri de compresie sunt? care "impacheteaza" cel mai bine?

ionel07196555

Pe 2 tera am vazut inregistrari de 31 de zile  la 4 camere de 720 lini
sint mai ieftine HDD de 5700 de rot.

Kov iulian

#156
Vedeti ca cei de la spyshop au astazi o lichidare de stoc si au redus chiar si de pana la 15 ori pretul unor camere de supraveghere.

www.spy-shop.ro/lichidare-de-stoc.html

Eu am reusit de am apucat-o pe asta redusa de 15 ori si un scaner portabil pt documente redus de 3,5 ori.
Sper ca le-am prins ca e cam imbulzeaza, si s-ar putea respinge unele comenzi, care e iute prinde care nu, nu.


www.spy-shop.ro/scanner-portabil-a4-easyscan.html

banateanul

Acum am telefonat pentru o camera din aceasta dar din pacate stocul este epuizat
multumiri pentru bunavointa

Kov iulian

#158
Am reusit de am prins aceasta oferta, si camera si scanerul.   M-au sunat in urma cu cateva minute.

Voiau sa imi mai bage ceva in plus la transport, probabil au un contract de valoare mai mica cu firma de curierat si ii taxeaza suplimentar pt km in anumite zone dar le-am spus ca voi ridica personal coletul de la sediul firmei de curierat. 

Tot am drum saptamana asta in orasul unde e sediul asa ca rezolv mai multe.

Ei spun ca la camera nu trebuie DVR se poate conecta la orice router. Imi era teama ca nu voi avea ce face cu ea, ca trebuie sa cumpar si ala.

PS: Am gasit in cache-ul google o captura din data de 21 Iunie, camera avand pretul de 300 de lei .

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:BXoFAkw91jMJ:https://www.spy-shop.ro/camera-supraveghere-ip-wireless-860.html+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=ro&client=ubuntu

Iar pt scaner am gasit in google cache o captura din data de 20 August iar acesta costa 355 de lei

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:JEVzJUJ3QcoJ:https://www.spy-shop.ro/scanner-portabil-a4-easyscan.html+&cd=1&hl=en&ct=clnk&gl=ro&client=ubuntu

pistol28

"Rezolutie video: VGA 640 x 480 pixeli"

Se vede destul de binisor de aproape
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Kov iulian

Citat din: pistol28 din August 30, 2016, 05:59:55 AM
"Rezolutie video: VGA 640 x 480 pixeli"

Se vede destul de binisor de aproape

La bani aia nu am pretentia sa filmeze in 4 K sau Full HD .

http://www.youtube.com/watch?v=D-34WWZM7oY

pistol28

filmarea este facuta de "vCam EU", pentru reclama.
sa vedem o filmare a d-voastra
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

nicolae13

la multi ani!am nevoie de ajutor!!! marti mi-au fost furati 4stupi si am nevoie de ceva improvizatii ...telefon cu senzor miscare care sa ma apeleze...orice...platesc. multumesc0756412095

oroles

La improvizatii ma pricep. Da detalii: Cat de departe esti de o sursa de curent? Internet ai in zona?

Parerea mea e ca degeaba pui sistemele acum ca oricum nu se va mai intoarce acelasi hot. Cel mai probabil stupii i-a scos cu o masina mica de 5 locuri. Cam atati stupi incap intr-o masina mica. Zi merci ca nu a venit cu camionul. Eventual poti folosi camerele de luat vederi de prin sat (primarie, bancomate daca sunt etc.)
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionel07196555

Citat din: nicolae13 din Ianuarie 13, 2017, 01:12:26 AM
!! marti mi-au fost furati 4stupi si am nevoie de ceva improvizatii ..
Acum pe geru asta ?
Lipsesc de ceva timp .