Intrebare preparare turta

Creat de bumbee, Decembrie 26, 2011, 02:25:04 PM

« precedentul - următorul »

bumbee

Buna ziua,

Vreau sa prepar o turta din miere, zahar, polen, protofil.
Intrebarea mea pentru cei care au mai facut, este: Care sunt proportiile ce trebuiesc folosite?
Polenul este congelat si este din productie propie.

Multumesc pentru raspunsuri. Sarbatori fericite  : sampanie:

Mihai.
Cu respect,
Mihai


bumbee

Multumesc!

Cat polen se pune la kg turta??
Este o cantitate minim maxim?
Cu respect,
Mihai

4unix

Buna, din cate stiu polenul nu trebuie sa depaseasca 10% din greutatea turtei, dar cred ca te grabesti cu administrarea de turte proteice, am inteles , de la cei cu experienta , ca turtele cu polen se administreaza dupa un zbor sanatos de curatire si nu mai devreme de jumatatea lui februarie.

Numai bine si sarbatori fericite tuturor!

balasbebe

Albinele adulte nu consuma polen. Mor cu pastura in stup, rod ceara mai degraba.
Turta de polen se poate face doar cu  miere si mai nou  cu apiinvert si amestecat cu praf, sau macinat. Se da in cantitati mici cat sa fie consumat., cam cat o nuca.

bumbee

Citat din: 4unix din Decembrie 26, 2011, 04:08:28 PM
dar cred ca te grabesti cu administrarea de turte proteice, am inteles , de la cei cu experienta , ca turtele cu polen se administreaza dupa un zbor sanatos de curatire si nu mai devreme de jumatatea lui februarie.

Nu am de gand sa dau turte acum,  :wink: ma interesa procentul de polen pus in turte.
Stupii au mancare acum "le dau" doar liniste, de asta au nevoie acum.
Sal.
Cu respect,
Mihai

Calin Catalin

Din cate stiu, turta proteica trebuie sa aiba intre 10 si 14% proteina. In functie de ce fel de polen aveti (am inteles ca polenul de la diferite plante au procente diferite de proteina) calculati procentajul si gramajul pentru 1 Kg turta.
Am atasat din Nutritia si alimentatia albinelor de Petru Moraru
Mai multe gasiti in cartea indicata sau in "Hranirea albinelor" de Ion Miloiu
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

Adrian Roman

La turte te gandesti doar daca nu au suficienta hrana, sau ca masura de precautie daca hrana e cam la limita. Oricum, in ianuarie se da turta energetica (zahar pudra-8 parti, miere salcam-2parti, putin protofil), iar in februarie spre final de luna,dupa zbor de curatire masiv, cand deja matca ponteaza, dai turta proteica. Eu adaug la reteta de mai sus( in kg.) , cam 1 kg de polen, protofil mai mult si 10 g de fumagilin.

Calin Bondaru

Citat din: bumbee din Decembrie 26, 2011, 02:25:04 PM
Buna ziua,

Vreau sa prepar o turta din miere, zahar, polen, protofil.
Intrebarea mea pentru cei care au mai facut, este: Care sunt proportiile ce trebuiesc folosite?
Polenul este congelat si este din productie propie.

Multumesc pentru raspunsuri. Sarbatori fericite  : sampanie:

Mihai.
eu tocmai am facut din astea 4 ingrediente niste turte si vreau sa zic ca au iesit excelent!
am folosit 12 kg zahar, 2 l apa-am facut un fel de serbet
si 15 kg de miere de rapita, 1 kg polen uscat(praf) si protofil
am turnat serbetul peste miere si polen, apoi am mestecat pana sa topit toata mierea!
am pus in pungi jumatate din ce a iesit iar ce a ramas am amestecat cu paleta de mixer si bormasina!
diferenta intre cele doua e destul de mare