"SUNT ALBINAR SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL"

Creat de gheghe, Ianuarie 26, 2011, 10:30:18 PM

« precedentul - următorul »

gheghe

Domnilor ,am onoarea sa va salut .Numele meu este Ghercu Gheorghe,locuiesc in Jimbolia, Timis.In primul rand trebuie sa-i cer scuze domnului Filip pentru ca datorita lacunelor ce le am in "manuirea" calculatorului,nu am citit in timp util mesajele de bun venit si invitatia de a-mi face o prezentare succinta a activitatii mele apicole.Apropo de" virusul apicol",acesta ,independent de vointa mea ,a bantuit monotona pusta banateana,eu insumi fiind o" victima"si purtator perpetu a mesajului"maladiv".  Trebuie sa spun ca apicultura este un hoby si ca orice hoby m-a tinut captiv in mrejele lui tot timpul.Nu am depasit niciodata 60 de familii.Am inceput cu 4 roi in stupi orizontal Dadant.  In timp,impreuna cu Mape48 am construit un pavilion apicol cu o capacitate de 36 familii in lazi ME, ramele stand pe un sertar,iar peretii lazilor erau comuni,....In prezent am urmatoarea situatie:-9 stupi Dadant cu 14 rame,10rame,diafragma etansa cu un patrat de 10\10 gratie Hanneman,4rame dadant;  9 roi pe cele 4 rame din stupii amintiti;  -6stupi ME;  -22stupi verticali cu cat 1\2;   -1 stup MER;  -1 stup cu,cuib3\4 si cat 1\2.Asta este stupina mea.O sa ma straduiesc sa pun niste poze zilele urmatoare.Sa auzim numai de bine despre noi.

mape 48-petru manea

In sfarsit ai reusit sa te prezinti.Incepatorii asteapta sa primeasca raspunsuri la intrebarile puse.Fi si tu unul care da aceste raspunsuri,avand in vedere experienta ta.Romikele mi-a dat un sfat"dai inainte fara frica tastatura nu se strica"Sunt aici pe forum multi albinari cu experienta si fff priceputi,insa da informatiile cu zgarcenie.Nu dau nume. :hi: :bzz: