mini nucleu imperechere matci din plastic

Creat de brianoo_bz, Ianuarie 10, 2013, 03:49:26 PM

« precedentul - următorul »

pop alin daniel

Citat din: dragos2006 din Februarie 20, 2013, 10:53:54 PM
La vara fac un nucleu de imperechere intr-o cutie de inghetata , va fi cea mai mica investitie intr-un nucleu de imperechere.
M-am prins ca pe mine ma ironizezi :P

D006

fara nici o ironie , am vazut chestia asta la turci.

Kiwi Bee

Citat din: johnysibiu din Februarie 19, 2013, 11:02:34 PM
Eu am imperecheat cu rezultate bune in micronuclee confectionate din ghiveci de flori.

Exista in minunatele suprmarketuri ghivece de flori cu nume de cod "Ramona" de forma patrata, cu niste umeri facuti parca special pentru rame.

Au fantasticul pret de 2,99 lei.Mi-am traforat vreo 30 si m-au ajutat de minune.

Era sa uit, feriti - le de mult soare, prietenii stiu de ce.

Si aici in NZ am vazut la cineva aceasta metoda dar nu stiu daca el avea ghiveciul din plastic sau ceramica.

madnes_marius

Citat din: johnysibiu din Februarie 20, 2013, 08:59:21 PM
Nu trebuie sa-ti bati chiar asa capul.Albinele fac toata treaba.

Prima serie este mai vitregita, apoi am pus o rama cladita intre doua foite.

Timp de trei zile cat pazesc botca n-au altceva de facut decat sa cladeasca.

s-au luati fagurele dp rama claditoare inainte sa fie insamantat....

jenica67

       Rama se poate face numai din leatul superior de lemn, cu un canal adanc de 5mm, sa intre foita si 3 picaturi de ceara ,sa nu cada. Restul lipesc albinele.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

RazvanTi

Citat din: bee_lover din Februarie 20, 2013, 10:24:34 PM
Nu inteleg de ce trebuie neaparat nucleu de imperechere
cand ai putine familii ca mine de exemplu nu-ti permiti sa strici 2 rame de albina doica si neeclozata doar pentru loteria unei botci.
cel putin eu asta am observat pe pielea mea anul trecut ( din 9 nuclee facute la salcam cu botci de SL de la un amic, au eclozat doar 3 si s-au imperecheat doar 2 din care la una din ele au tras peste o luna 2 botci de SL...)
apoi ma scuzi dar DOAR cu doica de pe astea 9 rame cred ca trageam lejer un 30 de mininuclee de-astea... BOTCI sa fi avut...
plus ca din cate ai vazut la mine pe topic loteria "eclozarii" am eliminat-o prin construirea incubatorului.
eu NU voi face nuclee decat STRICT pentru imperecherea matcilor gata eclozate.
nici macar la rusi pe la mase plastice nu am gasit...
Citat din: pop alin daniel din Februarie 20, 2013, 09:00:04 PM
...atunci te numesti crescator de matci profesionist, eu ma refeream la cei ca mine care am 25 de famili si pe care vreau sa le dublez
NU are nici o treaba cu crescatorii profesionisti...
la alea 25 de matci ai idee cate nuclee trebuie sa faci?
minim 45 de nuclee iti spun eu.

spre exemplu targhetul meu la salcam anul asta sunt 30 matci viabile.
pentru asta voi avea nevoie de un minim de 45 de nuclee (na ca m-am scapat si cu asta...  :razz:)
cum voi face 30 de roiuri din 8 familii sa treaca si iarna care va veni NU STIU dar nu cred ca e imposibil.


Citat din: pharaonu75 din Februarie 20, 2013, 10:37:50 PM
Maine merg in Kaufland sa caut ghivece! :D
n-au ca am fost eu pe la 9 azi dimineatza sa cumpar termometrul ala de exterior pentru incubator si m-am uitat si de MONIKA, MARIANA sau cum dreak o cheama pe-aia  :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pop alin daniel

#51
 
Citat din: RazvanTi din Februarie 21, 2013, 02:55:01 PM
NU are nici o treaba cu crescatorii profesionisti...
la alea 25 de matci ai idee cate nuclee trebuie sa faci?
minim 45 de nuclee iti spun eu.


:bzz: :bzz: din 15  micro nuclee anul trecut fara sa ma laud am reusit sa imperechez 50-52 matci nu tin minte exact numarul dar stiu ca am inlocuit toate matcile la cele 25 de famili pe care le am plus ca am dat si la prieteni . Nucleusele le-am populat cu albina de la un roi prins dintr-un cires,si cu albina scuturata de pe rame.Matcile le-am introdus dupa ce au iesit din botci in bigudiuri nicot ,am observat ca nucleele care aveau albina de la roiul prins au acceptat mai usor matcile neimperecheate si nu sau depopulat (am avut o medie de trei matci imperecheate/nucleu,in cateva s-au imperecheat 4 matci /nucleu)  :bzz: :bzz:

pop alin daniel

 :D :D la ultimul mesaj cred ca nu am iserat bine un citat ,am vrut sa-l citez pe RazvanTi  :nod:

RazvanTi

sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

Citat din: pop alin daniel din Februarie 21, 2013, 03:39:21 PM
:D :D la ultimul mesaj cred ca nu am iserat bine un citat ,am vrut sa-l citez pe RazvanTi  :nod:

Am reparat eu! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Citat din: RazvanTi din Februarie 21, 2013, 02:55:01 PM
Citat din: pharaonu75 din Februarie 20, 2013, 10:37:50 PM
Maine merg in Kaufland sa caut ghivece! :D
n-au ca am fost eu pe la 9 azi dimineatza sa cumpar termometrul ala de exterior pentru incubator si m-am uitat si de MONIKA, MARIANA sau cum dreak o cheama pe-aia  :razz:

Ai vrut sa le cumperi tu pe toate... :rusine: :rusine:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pop alin daniel


RazvanTi

acum am vazut ca nu era totul citatul meu ci si raspunsul tau.
ce sa spun... felicitari daca ai reusit asa de multe.
eu spre rusinea mea PRACTIC nu am reusit decat una ca cea cu SL pana la urma au omorat-o sau cine stie ce au facut ca a disparut si le-am dat una neimperecheata luata tot de la pretenul ala al meu. s-a imperecheat cu succes si e acum binemersi.

@faraonu: nu le luam chiar pe toate... iti lasam si tie unul sa nu zici ca ai fost degeaba pana acolo  =))
nu avem decat sa luam online de la linkul ala pus de tine
intrebarea se pune au aia atatea cate vrem noi ? =))
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ovidiutoma1

Puteti pune niste poze cu nucleul realuzat din acest tip de ghiveci?
Ma intereseaza ce solutie ati gasit pentru capac...multumesc!!

istodorescu vasile

eu am incercat aproape toate tipurile de nuclee de care am auzit si la care am avut acces sa le procur si pot spune ca cel mai bun mi sa parut cel pe care il foloseste dragos si dan puisoru  [4 in lada cu rame de jumatati de multietajat] prin faptul ca iernez matci de rezerva in aceste lazi caci doar pentru imperechere sint bune si ghivecele' si cutiile de inghetata poate si pungile; vom incerca sezonul asta cu punga in cutia de inghetata.