Abricht

Creat de _razvan_, Noiembrie 27, 2012, 02:00:02 PM

« precedentul - următorul »

mosunick

Cel mai simplu si mai economic este sa iti achizitionezi un circular de mana pe care sa il montezi pe o masa in pozitie invers (cu panza in sus), dupa care faci faltul din doua taieturi perpendiculare unul pe celalalt (practic faci doua operatii de taiere prin care elimini partea de falt pe care o doresti indepartata). Ai avantajul ca poti sa faci si reglaje pe inaltime al panzei, circularele de mana avand standard asta.
Daca vrei sa iasa ceva de calitate mai buna ai nevoie fie de freza (oberfreza sau freza de mana) sau de sistem Dado blade (mie asta mi se pare mai fain pentru asa ceva, si e mai putin dur cu materialul la sfarsitul taierii - ultima parte din material debitata, unde de obicei freza "rupe" daca nu folosesti un profil cu care sa impingi piesa)
Sanatate!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

cristian bh

si cu asa ceva,putand regla latimea si adancimea faltului,

dacianu11

Hai ca ma bag si eu in seama, si va prezint abrichtul facut de mine. Masa de sus este fixa, nu este reglabila si drept sa va spun , pana acum nu am avut nevoie de reglaj. I-am facut dedesupt si grosime, iar cand fac panourile pentru stupi prima data trec odata pe partea de deasupra ca  sa scot o fata dreapta, apoi trec pe dedesupt la grosime si scot panourile "giugiuc". Inca nu am apucat sa ii pun si un reductor care sa imi traga scandura, asa ca momentan imping eu scandura. I-am facut rolele, am lant,  am pinioane, iar cand gasesc un reductor.... aia e.


In curand si un video. Daca cineva e interesat de mai multe detalii, sunt disponibil.

dan sebastian

Felicitari !
La cum e facut tine 100 de ani fara reparatii. Cate cutite ai pe ax, 2 sau 3 ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

elvis

Citat din: cristian bh din Octombrie 20, 2014, 11:41:15 AM
si cu asa ceva,putand regla latimea si adancimea faltului,
de unde ai luat freza aia ca imi caut si eu una de asta?
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

dacianu11

#80
Citat din: dan sebastian din Noiembrie 20, 2014, 05:14:33 PM
Felicitari !
La cum e facut tine 100 de ani fara reparatii. Cate cutite ai pe ax, 2 sau 3 ?
Am 3 cutite pe ax. Si filmuletul promis.....https://www.youtube.com/watch?v=KrsykXk8AdI

almasel2011

Citat din: elvis din Noiembrie 20, 2014, 06:22:17 PM
Citat din: cristian bh din Octombrie 20, 2014, 11:41:15 AM
si cu asa ceva,putand regla latimea si adancimea faltului,
de unde ai luat freza aia ca imi caut si eu una de asta?

Portfreza gasesti pe okazii la utilizatorul seriozitate_maxima; eu am dat vreo 60 ron pe ea. are si diverse tipuri de cutite (), ia legatura cu dansul si iti trimite.
Atasez ce am cumparate eu (portfreza si cutitele + o poza cu tipurile de cutite pe care le are. II spui numarul cutitului si ti-l trimite prin curier.
Nihil sine Deo.

almasel2011

Citat din: dacianu11 din Noiembrie 20, 2014, 11:47:25 AM
Hai ca ma bag si eu in seama, si va prezint abrichtul facut de mine. Masa de sus este fixa, nu este reglabila si drept sa va spun , pana acum nu am avut nevoie de reglaj. I-am facut dedesupt si grosime, iar cand fac panourile pentru stupi prima data trec odata pe partea de deasupra ca  sa scot o fata dreapta, apoi trec pe dedesupt la grosime si scot panourile "giugiuc". Inca nu am apucat sa ii pun si un reductor care sa imi traga scandura, asa ca momentan imping eu scandura. I-am facut rolele, am lant,  am pinioane, iar cand gasesc un reductor.... aia e.


In curand si un video. Daca cineva e interesat de mai multe detalii, sunt disponibil.


Am mai pus intrebarea asta pe un alt site apicol, dar nu am primit raspuns.
Poate ma poti ajuta dumneata cu problema asta.
Pentru grosime, care ar fi numarul de rotatii indicat la nivelul rolelor de tragere/ impingere?
Cam ce putere ar trebui sa aiba motorul de la grosier? sau mai bine zis, cat de trainic ar trebui sa fie reductorul?
Intreb lucrurile astea deoarece am in lucru un abrich. Initial l-am vrut cu grosime, apoi m-am razgandit deoarece nu aveam rolele si reductorul. Am inceput sa fac abrichul, apoi am primit un reductor, care se cupleaza cu motorul prin flansa; din pacate motor nu am pt el, deci va trebui sa cumpar un motor si sa gasesc o solutie pentru cuplarea celor doua.
Pana la urma o sa le fac separate, abrich, apoi o masina de degrosat separat.
Nihil sine Deo.

dacianu11

Din pacate nu stiu care ar trebui sa fie turatia la role, nu pot sa va spun. Eu nu am reductor inca, dar cand fac rost de unul o sa fac mai multe probe pana nimeresc turatia buna. Nu cred ca este atat de complicat. Probabil exista anumte formule de calcul care tin cont de puterea motorului de la abricht, turatia la ax si altele, dar nu stiu o astfel de formula. Cum am spus, eu o sa fac prin mai multe incercari, cresc sau micsorez turatia din fulii sau chiar din turatia motorului care duce reductorul, ramane de vazut.

almasel2011

Am prin atelier o masina de degrosat de la Stern (hobby) cu latimea axului de 25 cm; am numarat in jur de 100-120 rotatii/ minut la nivelul rolelor. Nu stiu daca este sufficient sau nu.
Am vazut pe undeva ca avansul este in jur de 18 ml/ min, avand diametrul rolei de 100 mm, care este turatia? Nu ma pricep la astfel de calcule, poate se gaseste vreun coleg priceput...
Cu siguranta ca trebuie sa existe o corelatie intre viteza de rotatie la nivelul cutitelor de pe ax si avansul dat de rolele grosierului. Le cunoaste cineva?
Nihil sine Deo.

ciucur

Citat din: almasel2011 din Noiembrie 24, 2014, 08:04:05 PM
Am prin atelier o masina de degrosat de la Stern (hobby) cu latimea axului de 25 cm; am numarat in jur de 100-120 rotatii/ minut la nivelul rolelor. Nu stiu daca este sufficient sau nu.
Am vazut pe undeva ca avansul este in jur de 18 ml/ min, avand diametrul rolei de 100 mm, care este turatia? Nu ma pricep la astfel de calcule, poate se gaseste vreun coleg priceput...
Cu siguranta ca trebuie sa existe o corelatie intre viteza de rotatie la nivelul cutitelor de pe ax si avansul dat de rolele grosierului. Le cunoaste cineva?

Cum ati reusit sa numarati 120 rot/min (2 rot/sec)? Ochiometric?
Daca avansul e de 18 ml/min si diametrul rolei de avans e de 100mm, turatia rolei de avans ar trebui sa fie aproape 1 rotatie/sec (din calcul 0.955 rot/sec). Cat ar trebui sa fie raportul dintre viteza de rotatie a cutitelor si viteza de rotatie la rolele de avans nu stiu. Probabil difera de la un producator la altul.
In cazul dvs. daca stiti viteza de rotatie a axului pe care sunt cutitele puteti calcula.

Sper ca nu am gresit la calcul.
Ce am vazut la Stern pe net e un avans de 6 ml/min si o turatie a motorului de 8000 rpm. La fel aveti?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

almasel2011

Citat din: ciucur din Noiembrie 24, 2014, 09:54:14 PM
Citat din: almasel2011 din Noiembrie 24, 2014, 08:04:05 PM
Am prin atelier o masina de degrosat de la Stern (hobby) cu latimea axului de 25 cm; am numarat in jur de 100-120 rotatii/ minut la nivelul rolelor. Nu stiu daca este sufficient sau nu.
Am vazut pe undeva ca avansul este in jur de 18 ml/ min, avand diametrul rolei de 100 mm, care este turatia? Nu ma pricep la astfel de calcule, poate se gaseste vreun coleg priceput...
Cu siguranta ca trebuie sa existe o corelatie intre viteza de rotatie la nivelul cutitelor de pe ax si avansul dat de rolele grosierului. Le cunoaste cineva?

Cum ati reusit sa numarati 120 rot/min (2 rot/sec)? Ochiometric?
Daca avansul e de 18 ml/min si diametrul rolei de avans e de 100mm, turatia rolei de avans ar trebui sa fie aproape 1 rotatie/sec (din calcul 0.955 rot/sec). Cat ar trebui sa fie raportul dintre viteza de rotatie a cutitelor si viteza de rotatie la rolele de avans nu stiu. Probabil difera de la un producator la altul.
In cazul dvs. daca stiti viteza de rotatie a axului pe care sunt cutitele puteti calcula.

Sper ca nu am gresit la calcul.
Ce am vazut la Stern pe net e un avans de 6 ml/min si o turatie a motorului de 8000 rpm. La fel aveti?

Rectific: este vorba de 6 ml/ min, probabil ma gandeam la altceva cand am scris.
Am numarat viteza de rotatie lipind un bat de chibrit pe rola de impingere (cea cu canale) si am pus in fata lui un counter luat de la un un utilaj  (un senzor + modulul electronic; pe utilajul pe care este montat numara niste piese mici care trec printr-un jgheab- piulite, suruburi ); colegul care mi l-a imprumutat m-a atentionat ca numaratoarea nu o sa fie foarte exacta datorita improvizatiilor. Mi-au iesit numaratori cuprinse intre 92- 130; avand in vedere ca senzorul il tineam in mana stanga, iar cronometrul in dreapta (telefonul)... numaratoarea nu avea cum sa fie foarte precisa. Dar nici foarte departe de adevar...
Ideea este ca doresc sa imi fac o masina de degrosat home made si imi lipsesc multe informatii vitale:
-am deja un reductor cu raport de 1/25; pot sa il folosesc?
-daca da, varianta cu un motor de aprox. 1400 turatii este viabila? (asta inseamna ca trecut prin reductor ajung la aprox 350 rot/ min)   
-la o turatie a axului cu cutite de 5000- 6000 tur/ min, care ar trebui sa fie viteza de rotatie la nivelul rolelor? 350 rot/ min este mult/ putin? mai trebuie sa corectez turatia de 350 prin pinioanele dintate (antrenate de lant)? ar trebui sa o scad, dar pana la cat?
-cireasa de pe tort: ce putere imi trebuie la motorul care angreneaza rolele grosierului?
Nihil sine Deo.

mausica

gata de munca
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

apivasmob

bravo ,dar la grosime cum faci?
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

E bun dar era si mai bun daca avea grosime.
Am vazut pe net un adaptor pentru a tine presata scandura. Pusese jenica67 parca filmuletul. Se poate face ceva mai frumos.
E nevoie de:
1. un cilindru de cauciuc cu ax. La capat i se poate atasa o manivela.
2. patru tije surub foarte groase. Fiecare tija sa aiba cate 3 piulite si saibele necesare.
3. arcuri ceva mai puternice.

Se sudeaza piuilitele pe lateralele mesei. Prin ele se introduc tijele filetate. O piulita deasupra celei sudate va fi folosita ca distantier si va sustine cilindrul de cauciuc. Peste marginea cilindrului se pune arcul (la ambele capete). Apoi se pune saiba peste arc si se strange cu inca o piulita. Am tot ce imi trebuie, mai putin axul de cauciuc. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani