Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

Albinele sar pe laptele praf cand au nevoie de el , cand au suficiente rezerve de proteina nu vin la el . Daca e si ceva polen in natura fiti siguri ca nu vor mai veni pe laptele praf.

Eugen B

De ce va chinuiti cu lapte praf si eu mai stiu ce. Pastrati-va ceva rame cu pastura sau pastrati ceva polen.
Foarte corect e si ce zice domnul Dragos. Nu mai copiati tot felu de chestii din apicultura fara cap.

paul1

Eugene, cu cap, fara cap, eu am spus cum am facut ! In zona mea iarna vine mai devreme si pleaca ... mai tarziu !Ca exemplu, primavara 2013 a venit pe 9 aprilie iar albinele nu mai avusesera zbor de curatire din octombrie . :sad: Asa ca, face fiecare cum poate.
Fara cap fiind facuta treaba cu laptele praf administrat afara, cu pungile de sirop deasupra ramelor si stupii mei bubuiau de albina la rapita. Daca ma ajuta putin vremea, alta era kalimera, pur si simplu rupeam salcamul ! :wink2: Comparativ ... in anii in care nu am procedat asa, aveam aceeasi albina abia la tei (dupa 15 iunie) ! :sad:
Dragoshelu stii la fel de bine ca mine si Eugen la fel, ca intr-o toamna secetoasa nu prea au de unde acumula suficient polen. In consecinta, apelam la ... inlocuitori !

Eugen B

Eu nu m-am referit la tine. Ai scos din context la mine. Eu respect pe fiecare stupar. Ma refer la cei care vad ceva pe net si aplica la ei in stupina. Oricum practica ne invata cel mai bine. Ma bucur ca ai albina si sper si anul aceata sa ai cat mai multa.

bio

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 06, 2015, 05:08:04 PM
Anul trecut am pus intr-o tava la soare lapte praf pentru vitei si nu a venit nici o albina la el
Anul asta o sa incerc sa amestec laptele cu ceva zahar pudra

...anul asta le vei da si ceva polen care intii il vei da prin risnita de cafea apoi il amesteci cu o parte din laptele praf care il ai.

O risnita de cafea cu polen macinat amestecat cu ~ 1 kg de lapte praf pt vitei, aceasta compozitie turnata peste restul de lapte praf si albinele simtind polenul vor sarii mai repede la troc.

La faina de soia care le-o dau eu .... nu trebuie prea multa "dresare" vin asa la faina de soia cum este produsa.


D006

Citat din: paul1 din Ianuarie 06, 2015, 07:41:05 PM
Dragoshelu stii la fel de bine ca mine si Eugen la fel, ca intr-o toamna secetoasa nu prea au de unde acumula suficient polen. In consecinta, apelam la ... inlocuitori !
La sfarsit de sept. inceput de oct. in functie de zona ,  un kg.  de turta proteica pusa pe cuib face minuni.

D006

Citat din: dan sebastian din Ianuarie 06, 2015, 03:18:02 PM
Apropo de pensiune, cand ii vei da drumul pe langa pinguini, pe unu ca ... sau Calmus ii primesti? In ce categorie ii incadrezi ?
Daniei oricand va fi binevenit . Il incadrez in categoria apicultorilor care au dat peste bot tuturor ce  se cred miez de apicultura.

calmusdaniel

Multumesc,apreciez gestul tau,dar n-ar fi frumos ca noi sa devoram un berbecut la protap la tine la pensiune,iar nenea Bio sa se uite prin gard inghitind in sec!Sper sa-l primesti si pe el,in cele din urma! =)) =))

dan sebastian

Poate daca plateste taxa de licenta !  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 07, 2015, 01:19:15 PM
Multumesc,apreciez gestul tau,dar n-ar fi frumos ca noi sa devoram un berbecut la protap la tine la pensiune,iar nenea Bio sa se uite prin gard inghitind in sec!Sper sa-l primesti si pe el,in cele din urma! =)) =))

Dane,.....chiar ma pune in capul mesei.... stie ca sunt bazat  pe apicultura si vrea sa mai fure meserie de la mine... =))

..eu trebuie sa fiu mai atent cind o trece la al doilea kil de vin sa nu-mi puna "gind rau"....... :nudie:

mape 48-petru manea

Ionele spune si tu soia din sacii aia este macinata fin si de unde ai luat-o ?

dan sebastian

Cand l-ai suparat rau, ultima data iti pusese gand rau. Dar de atunci a trecut peste o luna si cred ca i-a trecut supararea. Te iarta si nu te face femeie de data asta, dar ai grija sa nu sari iar gardu, ca nu garantez pt tine.
:rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.


ionel07196555

Arata bine .
Recomanda si de unde sau cu ce saciz sa fie folosit

D006

Nu stiu unde sa gasesc respectivul robinet cu flotor !
  Fiecare in stupina lui da ce vrea la albine .