Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

istodorescu vasile

familiile cu matci tinere crescute chiar din botci de roire, in primul an nu roiesc indiferent cit de aglomerate ar fi, cit de putin spatiu ar avea.

marian sima

De ce bat moneda pe chestia asta,deoarece nu mai procedez ca tine sa scot rame cu puiet,sa lipsesc stupul de culegatoare si alte chestii pe care tu le folosesti aiurea .

8 ani de folosire nu stiu e recent        nu e recent totusi e un timp destul la care sa tragi niste concluzii.

Colegul Istodorescu Vasile are dreptate. :wink:




desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 06:05:41 PM
De ce bat moneda pe chestia asta,deoarece nu mai procedez ca tine sa scot rame cu puiet,sa lipsesc stupul de culegatoare si alte chestii pe care tu le folosesti aiurea .

8 ani de folosire nu stiu e recent        nu e recent totusi e un timp destul la care sa tragi niste concluzii.

Colegul Istodorescu Vasile are dreptate. :wink:
Bine...ne-ai convins. Acum o sa facem toți ca tine.
O sa ne schimbam toate matcile la sfârșitul lui iulie si in sezonul următor ne vom uita ca tine
disperati printre gard sa nu cumva sa mai vina alți stupari pe lângă noi.
Iti dai un sfat:
Pune mana pe furci ,topoare si...ieși la lupta!!!

marian sima

Stii ceva ,ai venit pe acest topic apicol cu jigniri,ai tinut cu o schita de pastoral iluzorie,ai venit cu idei de combatere a roiri luate din manualul apicol.

Ma plictisesti,nu esti demn de o discutie apicola asa ca o sa te tratez cu ignorare.


desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 07:06:31 PM
Stii ceva ,ai venit pe acest topic apicol cu jigniri,ai tinut cu o schita de pastoral iluzorie,ai venit cu idei de combatere a roiri luate din manualul apicol.

Ma plictisesti,nu esti demn de o discutie apicola asa ca o sa te tratez cu ignorare.
Daca tu nu faci pastoral cum poți sa judeci o " schita de pastoral" deci nu poți emite o părere pertinenta in legătura cu chestia asta.
Nu mi-am dat seama ca manualul e prea stramt pentru tine si nu te mai regasesti in el.
Dar sa știi ca tot ce ai spus tu e descris cu lux de amănunte ,unde crezi??? In manual.

marian sima

#8345
Am facut pastoral,daca aveai experienta cunosteai ca vorbesc din experienta.
Arata-mi unde scrie in manual ca daca schimbi matca in fiecare an timp de opt ani familia nu mai roieste.

Nici macar manualul nu il cunosti esti varza,manualul cel mult te indruma sa folosesti matcile tinere,nici macar ce a spus colegul Istodorescu nu te invata.

Ti-am spus habar nu ai de apicultura si nu am chef sa te invat,nu mai pune intrebari ca a fost ultima la care ti-am raspuns.



bucovineanu

Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 09, 2014, 05:56:06 PM
familiile cu matci tinere crescute chiar din botci de roire, in primul an nu roiesc indiferent cit de aglomerate ar fi, cit de putin spatiu ar avea.
Eu am observat contrariul: familia care roieste anul acesta roieste si in anul urmator, chiar daca i se asigura spatiu suficient. Cel putin asa e la mine.

italianu

Citat din: victor din Octombrie 09, 2014, 04:25:04 PM
Interesant. Au uitat cum sa roiasca.
Stiu un apicultor care face foarte multi roi si toamna tarziu unifica roiul cu familia careia ii schimba matca
Cum schimbati matcile? Ce metoda folositi?

Prind regina veche si-o dau cu capul de stup(pina acum nici una nu mi-o rupt stupul  :rotfl:),pe urma iau regina tinara din micronucleu ,o bag in cutiuta cu 5,6,7 albine, si pe urma o spinzur printre rame.
Cam atît!



P.s. nu incercati metoda asta :
-in perioada sezonului
-cu familiile orfane de mult timp si care au botci
-cu bezmeticele
-sau cu cele care mai au o regina deja împerecheata

P.s.s .functioneaza bine cind vine frigul :hi:


P.s.s.s  :stop_the_war:
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 07:45:02 PM
Am facut pastoral,daca aveai experienta cunosteai ca vorbesc din experienta.
Arata-mi unde scrie in manual ca daca schimbi matca in fiecare an timp de opt ani familia nu mai roieste.

Nici macar manualul nu il cunosti esti varza,manualul cel mult te indruma sa folosesti matcile tinere,nici macar ce a spus colegul Istodorescu nu te invata.

Ti-am spus habar nu ai de apicultura si nu am chef sa te invat,nu mai pune intrebari ca a fost ultima la care ti-am raspuns.

"Această metodă de schimbare anuală a matcilor, este cea mai agreată de apicultori deoarece asigură familii de albine puternice şi sănătoase, permite schimbarea anuală a tuturor fagurilor din cuib şi a mătcilor, împiedică intrarea familiilor de albine în frigurile roitului şi sporeşte producţia de miere marfă."

italianu

Citat din: desprealbine din Octombrie 09, 2014, 08:03:33 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 07:45:02 PM
Am facut pastoral,daca aveai experienta cunosteai ca vorbesc din experienta.
Arata-mi unde scrie in manual ca daca schimbi matca in fiecare an timp de opt ani familia nu mai roieste.

Nici macar manualul nu il cunosti esti varza,manualul cel mult te indruma sa folosesti matcile tinere,nici macar ce a spus colegul Istodorescu nu te invata.

Ti-am spus habar nu ai de apicultura si nu am chef sa te invat,nu mai pune intrebari ca a fost ultima la care ti-am raspuns.
I

"Această metodă de schimbare anuală a matcilor, este cea mai agreată de apicultori deoarece asigură familii de albine puternice şi sănătoase, permite schimbarea anuală a tuturor fagurilor din cuib şi a mătcilor, împiedică intrarea familiilor de albine în frigurile roitului şi sporeşte producţia de miere marfă."

A nu se confunda matca din an cu cea de anul trecut,ca-i alta mîncare de peste!
Viata nu-i dreapta ...obisnuieste-te cu asta!

marian sima

Citat din: bucovineanu din Octombrie 09, 2014, 07:51:05 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 09, 2014, 05:56:06 PM
familiile cu matci tinere crescute chiar din botci de roire, in primul an nu roiesc indiferent cit de aglomerate ar fi, cit de putin spatiu ar avea.
Eu am observat contrariul: familia care roieste anul acesta roieste si in anul urmator, chiar daca i se asigura spatiu suficient. Cel putin asa e la mine.

Nea Bucovineanu ,colegul Istodorescu stie ce spune.

Fortezi stupul sa roiasca si il divizezi cand botcile sant capacite proaspat,acele matci rezultate nu vor roi.

Una este sa fortezi un stup bun sa roiasca si alta este sa ai o familie care roieste cu stupul gol,insa nici asa nu mi sa intamplat ca sa roiasca matca tanara.

marian sima

O intrebare pentru colegul,Italianul.
In italia se gasesc botci ca cele din imagine?

I-mi trebuiesc cateva si aici nu gasesc.

desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 08:15:47 PM
Citat din: bucovineanu din Octombrie 09, 2014, 07:51:05 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 09, 2014, 05:56:06 PM
familiile cu matci tinere crescute chiar din botci de roire, in primul an nu roiesc indiferent cit de aglomerate ar fi, cit de putin spatiu ar avea.
Eu am observat contrariul: familia care roieste anul acesta roieste si in anul urmator, chiar daca i se asigura spatiu suficient. Cel putin asa e la mine.



Fortezi stupul sa roiasca si il divizezi cand botcile sant capacite proaspat,acele matci rezultate nu vor roi.

Una este sa fortezi un stup bun sa roiasca si alta este sa ai o familie care roieste cu stupul gol,insa nici asa nu mi sa intamplat ca sa roiasca matca tanara.
Cum il fortezi sa roiaasca?????
Tocmai te laudai ca ai tai "de 8 ani" nu roiesc in ruptu' capului. :rusine:

bio

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 08:48:09 AM
Bio pe la mine au fost Kamy, si mai multi apicultori din zona care au cont pe Apiardeal dar nu indraznesc sa posteze.
.....

Off... Mai Marian, pai Kamy "nu mai indrazneste sa posteze"  de aproape un an de zile cum naibii sa mai posteze aici, sa ne povesteasca ce este cu tine.

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 08:48:09 AM
...
Ma gandesc la pagina personala insa stau in cumpana sa o fac sau sa nu o fac,jocurile murdare de pe aici au ridicat si mai mult balanta in a nu face o pagina personala.
...

... ce naibii tu bagi toate prostiile in seama  . Pune si fa-o sa ne destrabalam oleaca si pe acolo...

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 08:48:09 AM
...
Am intervenit.......... si m-am trezit facut chiabur si in diferite feluri.

Scriu pe aici si sant facut in fel si chip de individul asta care desprealbine vorbeste doar numele lui de forum.
.....

Zi mersii ca nu-ti arunca si vreo banana, cum a primit fotbalistul ala...!!....

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 08:48:09 AM
...
Bio referitor la dusman,cand o persoana nu pridideste sa te atace ba i-ti scalceste numele este un dusman chiar daca-ti zambeste in fata.
Ai norocul ca o data am vorbit la telefon si te-am perceput ca om de treaba,asa ca nu esti luat in colimator,asta e norocul tau. :)
....

"Norocul" ,...... este ca mai stim de gluma si realizam ca nu vorbim cu rautate . Sunt doar dispute pe anumite idei si noi suntem oameni maturi care nu bagam toate prostiile i9n seama..


bucovineanu

Citat din: marian sima din Octombrie 09, 2014, 08:15:47 PM

Nea Bucovineanu ,colegul Istodorescu stie ce spune.

Fortezi stupul sa roiasca si il divizezi cand botcile sant capacite proaspat,acele matci rezultate nu vor roi.

Una este sa fortezi un stup bun sa roiasca si alta este sa ai o familie care roieste cu stupul gol,insa nici asa nu mi sa intamplat ca sa roiasca matca tanara.
Mariane sa sti ca metoda de a forta o familie recordista sa traga botci si apoi sa o divizezi este cunoscuta. Ori aici se vorbea despre regine crescute din BOTCI DE ROIRE. Cel putin asa se intelege din cele postate.