Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

marian sima

Tocmai ca am facut pastoral si pe o raza de 3 km erau peste 5000 de familii de albine,in afara acelei raze alte mii.

Pai cat poate sa duca zona respectiva?

Pe urma discutii ca nu a dat salcamul.

Vreti organizarea apicola din vest,pai atunci acea organizare sa fie.

D006

#8281
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 07, 2014, 07:00:33 PM
.as vrea sa vad un singur stup care a cules anul acesta in rominia 200 kg de miere, si atunci imi cer scuze pentru aceste rinduri, pina atunci as zice sa nu mai visam cu ochii deschisi ca poate le dam astora de sus idei sa mai vina cu vreo noua taxa in circa apiculturii
In urma cu 3 ani un apicultor a busit un tei cu 12 kg pe zi spor la cantar . Omul de fericire a postat treaba asta pe un forum. Pana seara telefoanele de la procesatori s-au incins astfel incat a doua zi postarea a disparut. Orice postare despre productii record produce valuri in piata astfel incat poate duce la scaderea pretului la mierea romaneasca.
  Daca eu spun ca exista un apicultor sau apicultori care anual fac productie pe colonia de albine de peste 100 kg. ce s-ar intampla pe forum ? din cauza la tot felul de anonimi foarte multi apicultori de forță nu vor sa aiba de a face cu forumurile.

    Oricum si la o productie medie de 40 kg. pe colonia de albine o duci bine.

   Cand mai vorbiti de Canada voi in fapt va referiti inconstient  doar la apicultura din preerie si la sistemul pus la punct de Wendell in 30 (TREIZEICI) ani ! asta pentru anonimul care nu intelege cum dupa 20 de ani de apicultura inca se mai fac experimente .  Daca il studiati bine pe Wendell veti intelege ca este un sistem pus la punct doar pentru zona respectiva . Cat priveste materialul biologic , guvernul canadian a bagat cateva milioane de dolari pentru a gasi o rasa de albina care sa treaca iarna canadiana.

http://www.youtube.com/watch?v=Nc3i1rpRaag#

marian sima

Cunosti scrisul asta?


Re: Apicultura romaneasca intre ADEVAR si MINCIUNA
« Răspuns #4 : Octombrie 07, 2013, 09:16:51 p.m. »

    Citat

Primul mit : m-am imbogatit din productia de miere ! , stupii mei produc intre 70 si 100 kg. miere pe an.

marian sima

Ai ajuns sa constientizezi cea ce eu spuneam o data.

istodorescu vasile

 acum 3 ani am prins si eu acel virf la tei, insa cu sporuri de 7-8 kg/zi,asta si datorita faptului ca pe vatra respectiva eram in total in jur de 800 de stupi. anul urmator nu m-am mai dus acolo fiindca inainte de inflorirea teiului, se adunasera peste 4000 de stupi, si spre dezamagirea lor au plecat pe minus cu citeva kg dupa ce a trecut teiul.

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Octombrie 07, 2014, 07:52:56 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 07, 2014, 07:00:33 PM
.as vrea sa vad un singur stup care a cules anul acesta in rominia 200 kg de miere, si atunci imi cer scuze pentru aceste rinduri, pina atunci as zice sa nu mai visam cu ochii deschisi ca poate le dam astora de sus idei sa mai vina cu vreo noua taxa in circa apiculturii
In urma cu 3 ani un apicultor a busit un tei cu 12 kg pe zi spor la cantar . Omul de fericire a postat treaba asta pe un forum. Pana seara telefoanele de la procesatori s-au incins astfel incat a doua zi postarea a disparut. Orice postare despre productii record produce valuri in piata astfel incat poate duce la scaderea pretului la mierea romaneasca.
  Daca eu spun ca exista un apicultor sau apicultori care anual fac productie pe colonia de albine de peste 100 kg. ce s-ar intampla pe forum ? din cauza la tot felul de anonimi foarte multi apicultori de forță nu vor sa aiba de a face cu forumurile.

    Oricum si la o productie medie de 40 kg. pe colonia de albine o duci bine.

   Cand mai vorbiti de Canada voi in fapt va referiti inconstient  doar la apicultura din preerie si la sistemul pus la punct de Wendell in 30 (TREIZEICI) ani ! asta pentru anonimul care nu intelege cum dupa 20 de ani de apicultura inca se mai fac experimente .  Daca il studiati bine pe Wendell veti intelege ca este un sistem pus la punct doar pentru zona respectiva . Cat priveste materialul biologic , guvernul canadian a bagat cateva milioane de dolari pentru a gasi o rasa de albina care sa treaca iarna canadiana.

https://www.youtube.com/watch?v=Nc3i1rpRaag&index=4&list=PL46608988AFFD6359
Apicultura din Canada a venit așa ca un exemplu de succes in condiții extreme.
Tu deaia experimentezi ca te inchipui un viitor Wendell de România .
Deaia ai un dezastru de stupina ca o supui experimentelor pentru a dezvolta metoda fabuloasa pt apicultura din România?
CE BAZACONII

D006

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 08:06:41 PM
Cunosti scrisul asta?


Re: Apicultura romaneasca intre ADEVAR si MINCIUNA
« Răspuns #4 : Octombrie 07, 2013, 09:16:51 p.m. »

    Citat

Primul mit : m-am imbogatit din productia de miere ! , stupii mei produc intre 70 si 100 kg. miere pe an.

  De imbogatit nu s-a imbogatit nimeni , eventual traiesti bine chiar si la productia respectiva.

desprealbine

Citat din: dragos2006 din Octombrie 07, 2014, 07:52:56 PM
Citat din: istodorescu vasile din Octombrie 07, 2014, 07:00:33 PM
.as vrea sa vad un singur stup care a cules anul acesta in rominia 200 kg de miere, si atunci imi cer scuze pentru aceste rinduri, pina atunci as zice sa nu mai visam cu ochii deschisi ca poate le dam astora de sus idei sa mai vina cu vreo noua taxa in circa apiculturii
In urma cu 3 ani un apicultor a busit un tei cu 12 kg pe zi spor la cantar . Omul de fericire a postat treaba asta pe un forum. Pana seara telefoanele de la procesatori s-au incins astfel incat a doua zi postarea a disparut. Orice postare despre productii record produce valuri in piata astfel incat poate duce la scaderea pretului la mierea romaneasca.
  Daca eu spun ca exista un apicultor sau apicultori care anual fac productie pe colonia de albine de peste 100 kg. ce s-ar intampla pe forum ? din cauza la tot felul de anonimi foarte multi apicultori de forță nu vor sa aiba de a face cu forumurile.

    Oricum si la o productie medie de 40 kg. pe colonia de albine o duci bine.

   Cand mai vorbiti de Canada voi in fapt va referiti inconstient  doar la apicultura din preerie si la sistemul pus la punct de Wendell in 30 (TREIZEICI) ani ! asta pentru anonimul care nu intelege cum dupa 20 de ani de apicultura inca se mai fac experimente .  Daca il studiati bine pe Wendell veti intelege ca este un sistem pus la punct doar pentru zona respectiva . Cat priveste materialul biologic , guvernul canadian a bagat cateva milioane de dolari pentru a gasi o rasa de albina care sa treaca iarna canadiana.

http://www.youtube.com/watch?v=Nc3i1rpRaag#
Cum i-ti explici ca tu vorbesti de 100 kg/fam,de apicultori de forța ,știi si la ce ne referim in mod inconștient si in filmulețe vedem doar niște cutii goale.
Daca scazi cat ai luat pe masura 112(25000€),pna si motorina tinand cont ca ai mai si mostenit stupi
tu practic nu ai câștigat nimic din apicultura si atunci ce te face sa crezi ca ești mare apicultor???

marian sima

Desprealbine in munca noastra cu albina experimentam.

Daca te uiti la foaia de tego care o pun canadieni peste stupi tot un adapost este.

Daca noi inveleam stupi cu plapumoiul ala ca ei ier veneai si spuneai ca nu procedam bine.

Numai prin experimente se ajunge la rezultate .


Dragos cand cunosti bine cat poate da o zona te pregatesti pentru acel varf melifer,stimuland nu mai ai surpriza ca matca sa depuna varf de ponta in toiul culesului si albina sa stea pe puiet.

Singura grija e blocarea cuibului in acele conditii ai cules bun,daca nu stimulezi matca va mari ponta in ritmul in care i se aduce nectar si familia devine foarte putin productiva.


desprealbine

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 08:48:22 PM
Desprealbine in munca noastra cu albina experimentam.

Daca te uiti la foaia de tego care o pun canadieni peste stupi tot un adapost este.

Daca noi inveleam stupi cu plapumoiul ala ca ei ier veneai si spuneai ca nu procedam bine.

Numai prin experimente se ajunge la rezultate .


Dragos cand cunosti bine cat poate da o zona te pregatesti pentru acel varf melifer,stimuland nu mai ai surpriza ca matca sa depuna varf de ponta in toiul culesului si albina sa stea pe puiet.

Singura grija e blocarea cuibului in acele conditii ai cules bun,daca nu stimulezi matca va mari ponta in ritmul in care i se aduce nectar si familia devine foarte putin productiva.
Marine dupa ce bagi in stup cat poți tu de mult(ce?nu pot sa spun)un singur experiment se face in apicultura " daca se poate baga si mai mult"
O sa uiti tot ce am spus sau poate nici nu intelegi dar asta e. Bafta!!!

marian sima

Scuzama dar nu stiu la ce te referi si poate ca e mai bine. :)
Ce sa bagi picioru. :zzz:






D006

Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 08:48:22 PM
Dragos cand cunosti bine cat poate da o zona te pregatesti pentru acel varf melifer,stimuland nu mai ai surpriza ca matca sa depuna varf de ponta in toiul culesului si albina sa stea pe puiet.

Singura grija e blocarea cuibului in acele conditii ai cules bun,daca nu stimulezi matca va mari ponta in ritmul in care i se aduce nectar si familia devine foarte putin productiva.

  Ai sintetizat foarte bine managementul apicol. Dar nu ai cum sa explici acest lucru la unii cretini care se ascund in umbra anonimatului si mor de grija altuia .

bio

Citat din: dragos2006 din Octombrie 07, 2014, 09:37:12 PM
Citat din: marian sima din Octombrie 07, 2014, 08:48:22 PM
Dragos cand cunosti bine cat poate da o zona te pregatesti pentru acel varf melifer,stimuland nu mai ai surpriza ca matca sa depuna varf de ponta in toiul culesului si albina sa stea pe puiet.

Singura grija e blocarea cuibului in acele conditii ai cules bun,daca nu stimulezi matca va mari ponta in ritmul in care i se aduce nectar si familia devine foarte putin productiva.

  Ai sintetizat foarte bine managementul apicol. Dar nu ai cum sa explici acest lucru la unii cretini care se ascund in umbra anonimatului si mor de grija altuia .

Teoria ca teoria.... dar practica .....  =))..sau altfel  spus : --usoara mai este apicultura facuta cu mouse-ul in mina dar mai greu de pus in practica cind este sa bagi gherutzele in stup.

O fi albina animalutz dat naibii,  cu cit ii dai mai mult i-ti da si ea mai mult...... dar nu orice tzaran care face "stimulare  stil oricind si oricit"  poate obtine rezultate .

marian sima

Bioticule pentru cine nu crede e invitat la mine sa vada.
Cand nu ai un nr mare de stupii i-ti permiti sa fortezi ponta matci,mai ales ca nu dai catul jos si il pui la loc.

Dragos chiar  nu conteaza ce zic unii care nu au relatat nimic din experienta lor apicola,unii de la care altii nu au avut ce invata.

Cand are sa stea si ei de vorba cu Hanganu (un mare apicultor ) si are sa le permita sa il filmeze si sa le expuna o parte din activitatea sa,cand altii apicultori la va trece pragul atunci poate o lua cineva in considerare cea ce spun.

Singurul mai de luat in seama e Bio, problema a lui este ca nu vede ca eu nu vreau sa-l atac . :)

Asa ca mai Bio invatane si pe noi cand sa facem stimulare si cat. :)
Dar sa ne inveti asa mai elaborat,chestii gen stimulezi de azi cu atat pentru a mari ponta cu atat si ai familia pregatita pentru data x.

Vezi sa nu ne faci sa dam familiile in roit. =))

dan sebastian

Nimeni nu poate prevedea cum va fi vremea in timpul culesului si data exacta a infloririi. E normal ca daca-l aduci in maxim si culesul nu incepe sau floarea nu secreta nectar sa dea in roit. Tu ti-ai facut meseria. Restul mai tine si de conditiile din zona stupinei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.