Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Un cadou pentru bunul meu prieten , FLORIN BRAILEANUL , sa ne traiesti maestre !!!   :i_love_you:

bee_lover


D006


marian sima

Ce-l determina pe apicultorul acesta sa foloseasca orizontalii?

valter

Citat din: marian sima din Decembrie 26, 2012, 06:54:05 PM
Ce-l determina pe apicultorul acesta sa foloseasca orizontalii?
Cate putin din urmatoarele: traditia URSS; stupii genereaza albina pentru multiplicare si nu se urmareste productia de miere absolut deloc; ierneaza mult mai bine cate doua, trei familii intr-o lada; investitii vechi-profituri noi...ca de'         25.000 de matci pe an...e o chestie.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

mosunick

Citat din: dragos2006 din Mai 12, 2012, 11:29:06 PM
  Am facut si niste filme dar nu stiu de ce la descarcare pe youtube s-au incurcat culorile...

Nikot & Ovisan by Dragos2006
Cate familii folositi ca si "prasila" de matca pentru  a nu interveni cosangvinizarea? Cam cate sarje (larve de o zi) sunt indicate sa fie luate de la aceeasi matca per sezon si la ce interval? Pe de alta parte care ar fi criteriile pentru stabilirea familiilor din care ati lua trantorii (daca ati face inseminare artificiala)?
Sanatate si Sarbatori Fericite!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: mosunick din Decembrie 22, 2012, 03:34:41 PM
Intrebare-ntrebatoare pt dl. Dragos:
Ce puneti in siropul de stimulare de primavara, ca am vazaut ca e mai putin vascos... E numai amestec de ceaiuri sau mai adaugati si apiinvert sau ceva de genul asta?

siropul se cheama dulcofruct si se mai poate imbunatati cu protofil
ia-ti gandul de la apiinvert
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: dragos2006 din Decembrie 24, 2012, 07:33:11 PM
... sa ne traiesti maestre !!!   :i_love_you:


traiesc pe naiba
ce cadou e asta?
am salvat poza, am listat-o si alb-negru si color, am decupat-o
am incercat si prajit si la cuptor

frate, nu are nici un gust si nici nu miroase...
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

marian sima

Nea Valter ai perfecta dreptate dar am sa vin aici cu un model de orizontal care va intrece ca productie verticalul,acum sint in renovare dar in ianuarie demarez niste proiecte astept sa va spuneti parerea.

Inca o chestie nu trebuia sa postati rama aceia intreaga plina de puiet nu stiu de ce dar nu pot sa o scot din minte :).

Ma amuzat chestia ca a-ti ajuns si dv la concluzia ca proverbul -TINETI PRIETENI APROAPE SI DUSMANI SI MAI APROAPE. este destul de valabil. :wink2: =)) =)) =))

valter

Citat din: marian sima din Decembrie 27, 2012, 09:34:15 AM
Nea Valter ai perfecta dreptate dar am sa vin aici cu un model de orizontal care va intrece ca productie verticalul,acum sint in renovare dar in ianuarie demarez niste proiecte astept sa va spuneti parerea.


Daca proiectul tau de orizontal seamana cu cel al profului onlineare...nu strica sacandura de pomana.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

marian sima

Nu seamana este cu totul altceva.

ioanardelean55

frate, nu are nici un gust si nici nu miroase...


      Mai bine-ti trimete reteta . :finger: S-au in cel mai rau caz un pachetel cu de toate  :yes:,era de unde  :hi:ca, pentru el e cam mult . =)) =)) =))

orbanstefan64

profu online ii pe 0 tv ia ascultati ce lucruri interesante spune `` :i_love_you:``

D006

Mare nenorocit si jigodie este acest onlain   cica daca cumperi stupul sau vei castiga anual 300 euro pe lada la apicultura conventionala sau 1000 euro la cea bio  . Cat de dement sa fii sa spui acest lucru !!!!!

relutu

Si eu voiam sa dau comanda de nnnn-spe mii de stupi =)).Sau potrivit sau potrivit apiultorul ciumeg si oltcimistul destept =))