Stupina amplasata in pastoral pe directia de zbor a albinelor din stationar

Creat de Dann01, Iulie 17, 2014, 02:02:17 PM

« precedentul - următorul »

Dann01

Buna ziua,

Ma confrunt cu urmatoarea problema: Intre stupina mea-50 familii stationar si sursa de cules s-au amplasat mai multe pavilioane in jur de 300 familii.Distanta dintre stupina mea si sursa de cules este de aprox 800m -1 km , iar cei cu pavilioanele s-au asezat intre mine si sursa de cules.
Ce ma sfatuiti sa fac in aceasta situatie?
Pot avea pierderi mari( albine) din cauza situatiei creeate?
Multumesc frumos!

Kov iulian

Sunteti localnic si acei apicultori sunt din alte localitati/judete sau viceversa ?

Dann01

Eu sunt localnic, ceilalti sunt din alta localitate. Eu acolo am vatra permanenta, rareori ii deplasez in pastoral.

Kov iulian

Citat din: Dann01 din Iulie 17, 2014, 03:10:41 PM
Eu sunt localnic, ceilalti sunt din alta localitate. Eu acolo am vatra permanenta, rareori ii deplasez in pastoral.
In cazul asta se incalca si legea bunului simt dar si cea apicola.
Probabil fermierul a primit un cadou sa taca, probabil au facut la fel si mai sus
.

CitatLegea Apiculturii nr 383
http://www.madr.ro/docs/agricultura/programul-national-apicol/legea-nr-383-din-2013-a-apiculturii.pdf

Art 12
(4)Consiliile locale sau administratorii terenurilor agricole ori silvice, după înregistrarea şi centralizarea cererilor, soluţionează mai întâi solicitările apicultorilor domiciliaţi în localităţile aflate în raza acestora, iar excedentul îl repartizează celorlalţi apicultori solicitanţi din alte localităţi/judeţe.

Art 13 din legea Apiculturii
(4)Apicultorii sunt obligaţi să respecte distanţa dintre stupine de minimum 100 m la  masivele melifere din păduri, de minimum 300 m la culturile agricole şi să nu 
amplaseze stupina pe direcţia de zbor a albinelor aparţinând altor stupine sau să  amplaseze stupina între alte stupine şi sursa de cules. 

Art 18 din legea Apiculturii
j)cu amendă de la 100 lei la 150 lei, în cazul amplasării de către apicultor a stupinei  pe direcţia de zbor a albinelor aparţinând altor stupine sau al amplasării stupinei între  alte stupine şi sursa de cules;

De ce am zis ca se incalca si bunul simt!!!
Pe Dumneavoastra apicultorul local va au intodeauna acolo, prestati activitate de polenizare gratuit pentru toate plantele localitatii.

- o parte din ierburile care cresc pe islazurile localitatilor  si servesc ca hrana pentru animalele localnicilor sunt polenizate gratuit de Dumneavoastra.
- pomi fructiferi, vita de vie, rosii, castraveti, ardeii si alte plante care necesita polenizare pentru a da rod.
-culturile fermierilor care din cauza soiului sau a conditiilor climatice sunt evitate de apicultorii pastorali
 
De fiecare data acele culturi sunt polenizate  gratuit de catre apicultorii locali, iar cand vine vorba sa ii rasplatim cu ceva ia mai dai naibi, ii tradam pentru 3 lei.
Asta e Romanul cur**.

Cei de la  "Organizației pentru Alimentație și Agricultură a Națiunilor Unite" ( FAO ) au estimat valoarea economica polenizarii


Citatftp://ftp.fao.org/docrep/fao/012/i0842e/i0842e09.pdf   -   www.fao.org/home/en/  -

> ,, Valoarea economica a polenizarii in Europa de Vest este estimata a fi de 30-50 ori mai mare decat valoarea mierii, si a celorlalte produse apicole ale stupului . În Africa, aceasta valoare este uneori estimată a fi si de 100 de ori mai mare decat valoarea  recoltei de miere, în funcție de tipul de cultură.
>
> Într-o țară ca Danemarca, aproximativ 3.000 de tone de miere este recoltată în fiecare an, ea are o valoare de 60 de milioane DKK ( aproximativ 7,6 milioane € ).
> Cu toate acestea, valoarea semințelor oleaginoase, fructelor și fructelor de padure create prin munca de polenizare a albinelor este estimata a fi între 1.600 și 3.000 de milioane DKK, echivalentul a 200 - 400 de milioane €."

Dann01

Eu nu am depus nici o cerere pentru repartizarea bazei melifere, mi e greu sa cred ca ei au depus.... cred ca o sa merg la primarie si eventual la politie sa fac o sesizare.

Kov iulian

Citat din: Dann01 din Iulie 17, 2014, 03:26:38 PM
Eu nu am depus nici o cerere pentru repartizarea bazei melifere, mi e greu sa cred ca ei au depus.... cred ca o sa merg la primarie si eventual la politie sa fac o sesizare.

Nu veti face mare branza, ba chiar se vor uita si ciudat la Dumneavoastra ca ii deranjati cu astfel de lucruri " minore ".

Dann01

Da, dar altceva ce sa fac... daca bunul simt nu functioneaza, se puteau amplasa fara probleme de cealalta parte a lotului....... si nu deranjau pe nimeni

Kov iulian