Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

flavius

 =)) =)) =))

d-aia-mi place mie limba romana la nebunie... :lol: :lol:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Marele sef este in inspectie la albine...asteptam sa vedem ce ne spune diseara...  :D :D :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

Pentru ca am fost  cu roi-ag la stupii nostri  ,am facut si citeva poze ,nu inainte de a va spune ca a fost o zi f buna de cules si vad ca au inceput sa bage binisor ,spram la mai bine pe timpul  bun ce se anunta .
  In poza arat cum s-a spart cuibul , sa aiba de lucru albinele .

Numai bine  :hi: :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: tassevasi din Mai 11, 2011, 07:58:00 PM
Pentru ca am fost  cu roi-ag la stupii nostri  ,am facut si citeva poze ,nu inainte de a va spune ca a fost o zi f buna de cules si vad ca au inceput sa bage binisor ,spram la mai bine pe timpul  bun ce se anunta .


tasse cred ca asta e cel mai slab. nu? :D
vezi ca in prima poza prin locul liver dintre rame se vede a 3-a albina de fe fundul stupului ca are o aripa ciuntita...  :wink2:

"au inceput sa bage"... ce? sunteti deja la salcam?
FELICITARI
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

tassevasi

Inca  nu la salcim, suntem la rapita Florinele  ,scuze ca nu am precizat.
  Daca a-si fi avut sculele tale precis vedeai acea albina care-i o matca cu aripile ciuntite .
  Tu ai spus in gluma dar se potriveste , cind matca are 2 ani si vrei o s-o schimbi ,stupul f puternic ,recurgi si la astfel de metode de taiere a  aripilor sa nu plece cu albina din stup.
  Ce sa facem ,jonglam cum putem si noi .
  Numai bine  :hi: :hi:

pharaonu75

Citat din: tassevasi din Mai 10, 2011, 10:54:45 PM
... cu o scula mica face lucruri mari  !

:uimit: :uimit: :uimit:
aveti mare grija ce spuneti!
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

tassevasi

     " aveti mare grija ce spuneti! "                                                                                         Nu stiu cum s-o mai dau ,...... dar toti va ginditi la lucruri cu subinteles . :)
  Eu ce sa fac , ...daca limba noastr-i maiastra .
  Sa fim sanatosi , sa culeaga mult albinele si sa auzim de bine .

tassevasi

#37
Sa va prezint ce hal de stupi are roi-ag la salcim 3 .!   
  Cred ca o sa-si  faca si scara pina la urma  .   =D> =D> =D>

mape 48-petru manea

poate ar fi bun inca un urdinis undeva mai sus

roi_ag

Citat din: MAPE 48 din Iunie 04, 2011, 10:07:26 PM
poate ar fi bun inca un urdinis undeva mai sus
Am incercat un urdinis pe cat la rapita dar familiile fiind nedezvoltate  nu circulau prin el si am renuntat pe moment sa fac orificiul de cat la celelalte 99 caturi.Ramane in studiu :hi:

roi_ag

#40
Citat din: tassevasi din Iunie 04, 2011, 09:38:44 PM
Sa va prezint ce hal de stupi are roi-ag la salcim 3 .!   
  Cred ca o sa-si  faca si scara pina la urma  .    =D>
Astazi prima recolta de salcam asteapta sa fie dusa acasa si extrasa. Sub primele caturi sunt
podisoarele izgonitoare care si-au meritat toata munca.Gratiile hanneman superbe , rame 1/2
pline capacite  intre 30 si 60 % de un alb imaculat .Din cele 1000 facute 450 sunt pline ,
urmeaza la crescut celelalte.
La raspuns 37 foto 2 se pot vedea izgonitoarele montate . La foto 1 si3 caturile pline erau luate
dar se pot vedea sub site. Alte discutii despre gratii ,izgonitoare, lucrul cu catul, la iarna , acum
avem treaba :hi: 

roi_ag

Da si iarna asta avem mult de munca :
       -80 caturi 1/2
       -25 caturi 1/1
       -800 rame 1/2
       -300 rame 1/1
     si pozele nu prea reusite

roi_ag

Menghina mea confectionata intr-o ora :

tassevasi

 :)  Activitate serioasa ,nu gluma .
  Totusi cea mai tare-i presa  s-au menghina cum spui tu , bravo .
   Numai bine .

roi_ag

Si pentru protectia lemnului