Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

Florin-braileanul (FlorinI)

desi nu ne cunoastem, trimite-i o sacosa de salutari de bine de la braila
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

romikele

Azi, in ciuda temperaturii scazute, albinele incercau timid un zbor de cules.
Am verificat rezervele de hrana si am completat cu o jumatate de turta de apifonda din rezervele ramase.
Albinele s-au bucurat de cadou, trecand imediat la treaba  :P .
Printre altele am fixat coltarele la hranitoare si am capsat plasa la cateva funduri antivarroa.
1 - scula
2 si 3 -  rezultatul muncii (partial  :wink: )
4 si 5 - instantanee la ora 19.00 (activitate intensa sub podisor  :D ).

orbanstefan64

faina treaba!! nu stiu cind o sa ajung si eu sa arat ce stupi mi am facut....???????cred ca patesc ca cizmaru umblu cu papuci rupti :rotfl: :rotfl:

orbanstefan64

da da ca la un muncitor trebe neaparat si un sef exigent :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

Daca-i vorba de sef, ma bag si eu! :yes: :yes:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

pina la urma ce mi unu si ce mi doi sefi o sa ma obisnuiesc =)) =)) =))

orbanstefan64


Kov iulian

M-am uitat pe clipul acela de pe youtube cum faceti ramele si ma luat cu palpitati cind am vazut ce aprope tineti miinile de pinza de circular, aveti grija. Eu lucrez cu 2 bete nu ma apropi asa mult de pinza.

pharaonu75

Eu am fost in atelierul lui Stefan si l-am vazut cum lucreaza! Foarte atent!
Probabil din cauza unghiului de filmare ti s-a parut ca are mainile prea aproape de panza circularului!

Oricum, o atentionare in plus nu strica!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

orbanstefan64

multumesc pt atentionare ! cit se poate am avut si  am grija  :nod: :nod:

Mircea77

Capsatorul la ce pret a fost cumparat  ?

pharaonu75

Eu am cumparat unul identic de la Kaufland, la pretul de 20 de lei!
Bate capse intre 4-14 mm.
O cutie de capse costa intre 2,5 - 8 lei, depinde de unde cumperi si ce marca sunt!
Cu cele de 2,5 lei am facut o treaba excelenta, asa ca nu trebuie sa le cumperi neaparat pe cele scumpe!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Mircea77

Citat din: romikele din Aprilie 19, 2011, 10:12:57 AM
Citat din: Mircea77 din Aprilie 19, 2011, 09:38:29 AM
Capsatorul la ce pret a fost cumparat  ?
Din Kaufland, cu 22,91 lei si cutia de capse de 14x1000buc. cu 10,41 lei.

Multam frumos. Voiam sa am un reper cand caut.

pharaonu75

Capsele care se gasesc in Kaufland la 8 - 10 lei eu le-am gasit la alt magazin de scule si unelte cu 2,5 - 5 lei.
Depinde de unde le cumperi!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

Citat din: romikele din Aprilie 18, 2011, 08:03:20 PM
Aproape de finalizare...

...daca nu stiati, va informez ca tabla perforata taiata zgarie rau, si capsele intra si in deget... asta numai daca nu stiati  =)) =)) =)) (testat, fara voie  :zzz: )

romikele,cine a construit stupii din poze?Imi place stupul cu coltar pt.transport se fixeaza bine in camion unul langa altul fara sa afecteze capacul.....